16.09.2019

Kolarstwo górskie w WOSiR Szelment. Narciarską trasą rowerem na Jesionową Górę [zdjęcia]

W WOSiR Szelment odbył się „Kolarski Desant na Jesionową Górę – 2019”. To sztandarowe wydarzenie organizowane przez Klub Rowerowy MTB Suwałki.

W zawodach wzięło udział 55 kolarzy z całej Polski. Wszyscy pokonali morderczą trasę liczącą 4 km, na której przewyższenie sięgało 164 metry. Na stosunkowo krótkiej, ale niezwykle intensywnej trasie zawodnicy zmierzyli się z 6 podjazdami, które zimą służą za stoki narciarskie.

Start został wyznaczony przy wyciągu nart wodnych, co sprawiło, że już od samego początku nie było łatwo. Organizatorzy zrobili co mogli, aby „wycisnąć” z Jesionowej Góry jak najwięcej. Co ciekawe, tę samą trasę pokonali również najmłodsi zawodnicy, m.in. dwunastoletni Milena Tarasewicz, Izabela Rutkowska oraz Jakub Łukaszewicz.

Najliczniejsza grupę zawodników stanowili gospodarze wyścigu – kolarze Klubu Rowerowego MTB Suwałki. W kategorii Junior Młodszy trzecie miejsce wywalczył Nikodem Wróblewski pokonując trasę w imponującym czasie 13:11. Czwarty był Cezary Pendras, a szóstą lokatę zajął Olaf Chmielewski. Najlepszy wynik spośród kolarzy z Klubu Rowerowego MTB Suwałki osiągnął zdecydowanie Przemysław Kopko, który przyjechał do mety jako pierwszy Junior, a jego czas to 11:47. Tuż za podium znaleźli się wracający po kontuzji Jakub Budziński oraz Bartosz Wasilewski.

Największym bohaterem zawodów był z pewnością Michał Przekop reprezentujący Górę Rowerską Suwałki, który pokonał trasę w czasie 11 minut i 14 sekund – 1 sekundę przed Damianem Perkowskim z Ełku. Zrobił to szybciej niż pozostałych 54 zawodników, co spotkało się z uznaniem kibiców.

W kategorii Kobiety K4 po raz kolejny sukces odniosła Małgorzata Walendzewicz z Klubu Rowerowego MTB Suwałki zajmując pierwsze miejsce. Jan Chmielewski zdobył za to brązowy medal w kategorii Mężczyźni M4.

Całe podium w kolejnej rywalizacji należało do zawodników Klubu Rowerowego MTB Suwałki. W kategorii Mężczyźni M5 zwyciężył Sylwester Szymański, 38 sekund za nim przyjechał Antoni Wińcza, który pokonał trzeciego na mecie Macieja Marcinkowskiego.

Młodzi zawodnicy Klubu Rowerowego MTB Suwałki pokazali, że w naszym mieście trenują prawdopodobnie przyszli zawodowi kolarze, rozwijając swoje talenty. W kategorii Młodziczka zwyciężyła Zofia Rowińska, wyprzedzając dwie zawodniczki z Białegostoku. Drugie miejsce w kategorii Młodzik zajął Mikołaj Szeliga, przegrywając bój o złoto jedynie o pół sekundy. Czwarte miejsce należało do Sebastiana Orchowskiego, a tuż za nim na mecie pojawił się również Igor Jaśkiewicz.

Trasa w pobliżu Suwałk przypadła do gustu wszystkim zawodnikom z różnych części Polski. Wydarzenie nie mogłoby się odbyć bez wsparcia Lokalnej Grupy Rybackiej oraz Piekarni „Cymes”, która zapewniła zawodnikom uzupełnienie kalorii po wyścigu.

Cenne nagrody to efekt współpracy ze sklepem rowerowym „Góra Rowerska” w Suwałkach. Organizatorzy mają nadzieję, że kolejne zawody organizowane przez Klub Rowerowy MTB Suwałki będą cieszyły się równie dużą popularnością. W ten aktywny sposób promujemy przecież nasz region – Suwalszczyznę.