23.08.2013

Mistrzostwa świata podbudowały Joannę Mendak

 Bez medalu, ale z wielką wolą kontynuowania kariery do igrzysk w Rio de Janeiro wróciła z przeprowadzonych w Kanadzie mistrzostw świata osób niepełnosprawnych suwalska pływaczka Joanna Mendak.

 

Ze względu na niedawną operację barku, trzykrotna z rzędu mistrzyni paraolimpijska nie wystąpiła w swoim koronnym stylu motylkowym. W Montrealu zajęła czwarte miejsce na 50 m dowolnym, piąte na 100 m dow. oraz grzbietowym i ósme na 100 m klasycznym.

- Jeszcze w czerwcu wydawało się, że nie pojedziemy do Kanady – opowiada Edward Dec, trener MUKS Olimpijczyk Suwałki i jeden ze szkoleniowców kadry narodowej. – Praktycznie bez przygotowań, z nie do końca zrehabilitowanym barkiem, Asia udanie wystartowała w obowiązkowych dla kadrowiczów mistrzostwach Polski, na których wywalczyła dwa tytuły. Po ledwie trzech tygodniach poważniejszych treningów, w Kanadzie uzyskała czasy zbliżone do rekordów życiowych. Od medalu na 50 m dowolnym dzieliły ją ledwie 0,3 sekundy.


Do kłopotów zdrowotnych doszły, niestety, problemy organizacyjne i finansowe naszej reprezentacji. Polacy zameldowali się w Kanadzie przynajmniej o trzy dni za późno i na początku nie mogli przyzwyczaić się do sześciogodzinnej różnicy czasu. W trakcie finałów, które były rozgrywane, gdy u nas była godz.1-2 w nocy, dosłownie przysypiali. Rozstrzygający wyścig na 50 m kraulem odbył się pierwszego dnia mistrzostw.


- Jesteśmy pod wrażeniem wspaniałej organizacji i atmosfery zawodów, no i postępującej olbrzymimi krokami profesjonalizacji sportu niepełnosprawnych – opowiada trener Dec. – Od 2004 r., kiedy Asia zaczęła zdobywać tytuły i medale mistrzostw świata, zmieniło się niemal wszystko. Ekipy Rosji, USA, Australii czy Brazylii, w których nie może zabraknąć lekarzy i fizjoterapeutów,  przyjeżdżają z własnymi wannami krioaktywnymi, całym zapleczem do odnowy biologicznej. Byliśmy przy nich kopciuszkami – przyznaje.


Na pociechę, dzięki wysokim lokatom w mistrzostwach świata, Joanna Mendak nadal będzie otrzymywała stypendium z ministerstwa sportu, a w przyszłym roku znajdzie się w kadrze narodowej przygotowującej się do igrzysk paraolimpijskich w Rio de Janeiro.

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*