07.07.2019

Pływanie. Trzecie złoto MP Filipa Kosińskiego na MP w Oświęcimiu

Trzy złote i dwa srebrne medale to dorobek Filipa Kosińskiego, pływaka MUKS Olimpijczyk Suwałki, na rozegranych w Oświęcimiu Mistrzostwach Polski Juniorów 15-letnich. Trzecie złoto podopieczny Edwarda Deca wywalczył w niedzielnym wyścigu na 100 m stylem grzbietowym.

Filip był faworytem niedzielnego wyścigu na 100 m grzbietowym. W eliminacjach popłynął spokojnie i z czasem 58.21 zajął drugie miejsce. W finale byl już o  0:19 sek. szybszy i nie dał szans rywalom, sięgając po swoje trzecie złoto.

W piątek podopieczny Edwarda Deca wygrał rywalizację na 200 m grzbietem i 100 motylkiem, w sobotę zaś dwukrotnie odbierał srebrne medale za wyścigi na 50 m grzbietem i 200 m zmiennym. W tym ostatnim wynikiem 2:11:00 ustanowił rekord życiowy.

W klasyfikacji punktowej Filip zdobył w sumie 66 pkt,. co w połączeniu z 10 pkt. startującej także w Lublinie Julii Gwaj, dało suwalskiemu klubowi 14 miejsce w kraju. Julka w niedzielę startowała w wyścigu na 100 m dowolnym, ale czas 1:03.15 dał jej dopiero 19 miejsce.  Julka w sobotę w finałach B na 200 m stylem zmiennym zajęła 13 miejsce, na 400 metrów zmiennym była 12, a na 50 m klasycznym uzyskała 19 czas.

Pływacy 14-letni rywalizowali w Olsztynie, a z suwalczan najlepiej spisała się Dominika Burdyn, która w niedzielę z czasem 2:28:45 zajęła 5. miejsce w finale A wyścigu na 200 m stylem zmiennym (w eliminacjach była 3, a czas 2:3117). W pozostałych startach Dominika zajmowała następujące lokaty: 5. na 50 i 6. na 100 m motylkiem, 10 na 400 i 21 na 200 m stylem zmiennym.