01.07.2019

Trzy Aleksandry z Suwałk z medalami Mistrzostw Europy w karate. Prawidłowe kopnięcia w głowę

Aleksandra Biłbak została wicemistrzynią do 55 kg, Aleksandra Górska brązową medalistką powyżej 65 kg wśród młodzieżowców, a Aleksandra Rybacka była 3. w kategorii juniorek do 55 kg. Wszystkie Aleksandry sa zawodniczkami Suwalskiego Kluby Karate Kyokushin.

W przeprowadzonych w Pradze Mistrzostwach Europy Kadetów, Juniorów i Młodzieżowców Karate Shinkyokushin wzięło udział 479 zawodników z 32 krajów.

Polskę reprezentowało 69 zawodników, w tym sześcioro podopiecznych trenera Marka Krejpcio z Suwałk: kadeci - Tomasz Kluczyński i Adrian Bugieda, juniorzy – Aleksandra Rybacka i Kacper Sawicki oraz młodzieżowcy - Aleksandra Biłbak i Aleksandra Górska.

Polacy zdobyli w sumie 25 medali, trzy z nich to zasługa suwalczanek.

Aleksandra Biłbak zdobyła najlepszy wynik spośród naszych zawodników zdobywając srebrny medal w kategorii młodzieżowców do 55 kg. W pierwszej walce spotkała się z bardzo wymagającą Włoszką, Dilettą Vinci, która była medalistką z zeszłego roku. Zawodniczki stoczyły trzy bardzo wyrównane rundy, po których sędziowie wskazali na naszą Olkę stosunkiem głosów 3:2 W półfinale zmierzyła się z Ukrainką, Valeriią Demchenko. Dla Olki wystarczyła jedna runda, aby pokazać wyraźną wyższość nad przeciwniczką, zdobywając waza-ri skutecznymi technikami ręcznymi na tułów. W finale spotkała się z Litwinką, Emiliją Korotkovaite. Zawodniczki stoczyły zacięty trzyrundowy pojedynek. Sędziowie po trzeciej rundzie wskazali jednak na Litwinkę i to ona została mistrzynią Europy.

Aleksandra Rybacka pierwszą walkę przeszła wolnym losem. W następnej walce spotkała się Ukrainką, Rusianą Bezstinna, z którą wygrała przewagą techniczną poprzez prawidłowe kopnięcie na głowę. Po czym dostała się do półfinału, gdzie walczyła z Węgierką, Lili Litvak. Niestety, po dogrywce sędziowie wskazali na Węgierkę i Olka musiała zadowolić się brązowym medalem.

Aleksandra Górska spotkała się w pierwszym pojedynku w ćwierćfinale z Szwajcarką, Nadją Plocher. Już w pierwszej rundzie Olka zdominowała Szwajcarkę i sędziowie wskazali jednogłośnie jej wygraną. W półfinale spotkała się z Litwinką Mariją Kubiliute. Litwinka pokazała w walce lepszą dyspozycję i wygrała poprzez wskazanie sędziów. Po wygranej walce Litwinka weszła do finału, gdzie zdobyła złoto.

Nasi dwaj kadeci, Tomasz i Adrian, jak i junior Kacper, tym razem nie sprostali swoim przeciwnikom i wracają do kraju bez medali.

Adrian Bugieda w kategorii do 50 kg pierwszy pojedynek stoczył z Ukraińcem, Ivanem Derevianko. Po wyrównanej walce sędziowie wskazali dogrywkę, w której niestety to Ukrainiec pokazał przewagę techniczną kopnięciem na głowę i wygrał walkę poprzez waza-ri, a Adrian przegrywając nie wszedł do ćwierćfinału.

Tomasz Kluczyński, w kategorii -60 kg w pierwszej walce spotkał się z Litwinem, Elijusem Kucinskas, z którym przegrał także przez zaliczone kopnięcie na głowę i to również odebrało szansę na możliwość walki w ćwierćfinale.

Kacper Sawicki, w kategorii -70 kg spotkał się w pierwszym pojedynku z Bułgarem, Ivanen Ivanovem. Bułgar okazał się zawodnikiem silniejszym i poprzez skuteczną ręczną technikę na tułów wygrał z  Kacprem, pozbawiając go szansy na dalszą walkę w ćwierćfinale.

Źródło: Suwalski Klub Karate Kyokushin

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*