10.07.2019

Czy warto zostać krytykiem?

Krytyk jest zawodem związanym z szeroko pojętą kulturą – może zajmować się oceną dzieł literackich, spektakli dramatycznych czy wydawnictw muzycznych.

Na tym stanowisku sprawdzą się wyłącznie osoby, które posiadają wiedzę z konkretnej dziedziny sztuki.

Gdzie może pracować krytyk?

Oferty pracy dla krytyków są dość zróżnicowane, co powiązane jest z różnymi obszarami ich działalności. Krytykiem może zostać osoba posiadająca wyższe wykształcenie, na kierunkach teatrologii, muzykologii, krytyki literackiej czy filmoznawstwa. Najczęściej oferty pracy są wystawiane przez wydawnictwa oraz portale internetowe zajmujące się wybraną gałęzią sztuki. Krytyk może zatrudnić się także w radiu lub w telewizji. W zależności od charakteru pracy istotna okaże się wiedza z zakresu teatru, filmu czy muzyki. Krytyk nie musi pracować w siedzibie redakcji lub radia – bardzo często tworzy on teksty w domowym zaciszu, pamiętając o dostarczeniu gotowej recenzji w ustalonym terminie.

Kto sprawdzi się w roli krytyka?

Dobry krytyk nie powinien mieć problemów z subiektywnym wyrażeniem swojej opinii na temat konkretnego dzieła. Ważne jest, aby jego ocena była zrozumiała dla potencjalnego odbiorcy. Krytyk musi mieć na uwadze adresatów swoich recenzji, szczególnie jeśli pracuje w branżowym czasopiśmie. Powinien bez problemów tworzyć teksty poprawne stylistycznie i ortograficznie, które jednocześnie zainteresują odbiorcę. Musi doskonale orientować się w zarysie historycznym wybranej gałęzi sztuki. Ważne jest także, aby w swoich tekstach nie kierował się sympatią lub antypatią do konkretnego twórcy.

Krytyk to jedna z ciekawszych propozycji zawodowych dla osób, które świetnie odnajdują się w takich dziedzinach sztuki, jak literatura, malarstwo, film czy muzyka. W tym zawodzie można również pracować jako freelancer.

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*