03.01.2020

Fundusze Norweskie dla przedsiębiorców i obywateli. Ruszają nabory wniosków

Ruszają wreszcie nabory wniosków na realizację projektów przy wsparciu Funduszy Norweskich, które są formą bezzwrotnej pomocy przyznanej przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię kilkunastu państwom Europy Środkowej i Południowej oraz krajom bałtyckim.

W zamian za udzielaną pomoc finansową, państwa-darczyńcy korzystają z dostępu do rynku wewnętrznego UE, mimo że nie są jej członkami. Do tej pory Polska wykorzystała ponad 1 miliard euro środków pochodzących z Norwegii, Islandii i Liechtensteinu. Obecnie trwa III edycja Funduszy Norweskich i EOG. Wsparcie przyznano 15 państwom Europy Środkowej i Południowej oraz krajom bałtyckim na kwotę ponad 2,8 mld euro. Polska z alokacją 809,3 mln euro, podobnie jak w poprzednich latach, pozostaje największym beneficjentem tych środków.

Dla przedsiębiorców

Budżet całkowity programu „Rozwój Przedsiębiorczości i Innowacje” to 100 milionów euro, z czego 85 milionów euro stanowią środki z Funduszy Norweskich, a 15 milionów euro to wkład krajowy. Program będzie wdrażany przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.

O wsparcie będą mogły ubiegać się mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa. Pozyskane środki będą mogły przeznaczyć na realizację projektów innowacyjnych i przyjaznych środowisku, które pozwolą wprowadzić na rynek innowacyjne produkty ekologiczne. Wsparcie obejmie także opracowanie i wdrożenie nowych produktów i technologii lub ulepszanie istniejących, które przyczynią się również do ułatwiania życia osobom starszym i z niepełnosprawnościami. W programie istnieje również specjalny instrument małych grantów skierowany do kobiet. Dzięki tym funduszom wzmocnieni się potencjał innowacyjny i podniesie konkurencyjność firm zarządzanych przez kobiety.

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ogłosiła już nabór wniosków o wsparcie w realizacji projektów w ramach programu „Rozwój przedsiębiorczości i Innowacje” finansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021. Wnioski będą przyjmowane od 7 stycznia do 31 marca 2020 r.

Program, którego budżet wynosi 93,7 mln euro będzie wspierał polskich przedsiębiorców realizujących projekty w trzech obszarach tematycznych:

1.Technologie przyjazne środowisku (Green Industry Innovation) – kwota przeznaczona na dofinansowanie projektów w tym obszarze to 50 mln euro,

2. Innowacje w obszarze wód morskich i śródlądowych (Blue Growth) – kwota przeznaczona na dofinansowanie projektów w tym obszarze to 10 mln euro,

3. Technologie poprawiające jakość życia (Welfare technology) – kwota przeznaczona na dofinansowanie projektów w tym obszarze to 18,7 mln euro.

4. W ramach Programu uruchomiono również schemat małych grantów dla przedsiębiorczych kobiet, w ramach którego wspierane będą projekty z trzech powyższych obszarów. Na ten cel przeznaczono 15 mln euro.

Wnioski o udzielenie wsparcia będzie można składać w terminie od 7 stycznia do 31 marca 2020 r. (do godz. 16:00:00 w ostatnim dniu naboru).

Kultura

Do rozdysponowania jest w tym dziale ponad 60 mln euro na działania związane z kulturą.

Operator: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Wnioski w Programie można składać w ramach dwóch działań:

I.    „Poprawa zarządzania dziedzictwem kulturowym” – celem jest stworzenie odpowiednich warunków do prowadzenia działalności kulturalnej, zarówno w ramach ochrony dziedzictwa kulturowego, jak i w zakresie infrastruktury kulturalnej.

W ramach działania będzie można wdrażać projekty dotyczące:

a) zachowania dziedzictwa kulturowego (Poddziałanie 1.1: Restauracja

i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego) - łączna alokacja wynosi 46 600 588 euro;

b) budowy i rozbudowy niezabytkowej infrastruktury kultury (Poddziałanie 1.2: Innowacyjne wykorzystanie infrastruktury do prezentacji dziedzictwa kulturowego) - łączna alokacja wynosi 13 570 000 euro;

II. „Poprawa dostępu do kultury i sztuki”, alokacja 3 705 882 euro: celem jest rozwój współpracy kulturalnej pomiędzy twórcami, uczestnikami życia kulturalnego i instytucji kulturalnych, jak również wzmacnianie stosunków dwustronnych pomiędzy Polską a Państwami-Darczyńcami.

Uprawnionymi wnioskodawcami w przypadku obu Działań są m.in. publiczne instytucje kultury, szkoły artystyczne, jednostki samorządu terytorialnego oraz organizacje pozarządowe aktywne na polu kultury. Dodatkowo o środki przeznaczone na Działanie

II- „Poprawa dostępu do kultury i sztuki” mogą ubiegać się przedsiębiorcy działający w sektorze kultury i sektorze kreatywnym.

Nabór wniosków zaplanowano w dniach od 16 stycznia do 16 marca 2020 roku

Program „Sprawy wewnętrzne”

Operator: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji

O wsparcie ze środków Programu w ramach działania „Międzynarodowa współpraca policyjna i zwalczanie przestępczości” mogą ubiegać się podmioty publiczne, organizacje pozarządowe oraz organizacje międzynarodowe lub ich organy lub agencje działające

w dziedzinie międzynarodowej współpracy policyjnej i zwalczania przestępczości. Łączna kwota do rozdysponowania to 4 701 069 euro.  

Szansę na dofinansowanie mają przedsięwzięcia mające na celu:

• zapewnienie funkcjonariuszom organów ścigania dostępu do nowych technologii

i odpowiednich szkoleń;

• wzmocnienie współpracy krajowych i międzynarodowych organów ścigania, takich jak: Eurojust, Europol, Interpol czy Frontex.

Nabór trwa i wnioski można składać w terminie do 14 lutego 2020 r.

Odnawialne Źródła Energii

Planowany budżet programu na współfinansowanie projektów NMF/MF EOG to 500 mln zł.

Pierwsze nabory wniosków na projekty miękkie dotyczące zacieśnienia stosunków dwustronnych pomiędzy partnerami polskimi i z państw Darczyńców, podnoszenia świadomości i edukacji (środki w ramach tzw. Funduszu Współpracy Dwustronnej) już rozpoczynają się.

Islandia, Liechtenstein i Norwegia przeznaczają 150 tys. euro (ponad 646 tys. zł) na nawiązanie lub wzmacnianie współpracy z polskimi beneficjentami. Nabór wniosków na wspólne projekty w obszarze m.in. energii odnawialnej, efektywności energetycznej, bezpieczeństwa energetycznego oraz adaptacji i łagodzenia zmian klimatu rozpocznie się 10 stycznia 2020 r.

Wnioski o dofinansowanie będzie przyjmował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej do 30 września 2020 r. Lista projektów, które przejdą pozytywną ocenę podlega zatwierdzeniu przez Operatora Programu (Ministerstwo Klimatu).

 

Przedmiotem wsparcia są nieinwestycyjnie działania polegające na organizacji wizyt studyjnych, konferencji, warsztatów i seminariów, które przyczynią się do wymiany doświadczeń, wiedzy, technologii i najlepszych praktyk pomiędzy polskimi beneficjentami a Państwami-Darczyńcami (Islandia, Liechtenstein i Norwegia). Partnerskie projekty muszą dotyczyć przynajmniej jednego z obszarów programowych, którymi są: energia odnawialna, efektywność energetyczna, bezpieczeństwo energetyczne; łagodzenie zmian klimatu i adaptacja; środowisko i ekosystemy.

Zakres finansowania projektów bilateralnych (biorą w nich udział przedstawiciele z przynajmniej jednego Państwa-Darczyńcy oraz Polski) obejmuje m.in.: wzmocnienie stosunków dwustronnych pomiędzy podmiotami z Państw-Darczyńców a podmiotami z Polski, poszukiwanie partnerów przed przygotowywaniem wniosku o dofinansowanie lub w jego trakcie, tworzenie sieci kontaktów, wymianę wiedzy, doświadczeń oraz najlepszych praktyk.

Każdy podmiot, prywatny lub publiczny, komercyjny lub niekomercyjny oraz organizacje pozarządowe, ustanowione jako podmiot prawa w Polsce lub w Państwie-Darczyńcy są uznawane za wnioskodawców kwalifikujących się do udziału w naborze wniosków o dofinansowanie projektów bilateralnych.

Maksymalny poziom wnioskowanego dofinansowania wynosi 100% kosztów kwalifikowanych projektu. Minimalna kwota dofinansowania wynosi 1 tys. euro, zaś maksymalna – 20 tys. euro.

Wnioski o dofinansowanie wraz z załącznikami należy składać do NFOŚiGW w formie elektronicznej

Będzie też niebawem nabór wniosków i na działania inwestycyjne w oze dla samorządów. Najprawdopodobniej wnioski będzie można składać do 14 marca 2020 roku. O pieniądze na OZE z funduszy norweskich stara się m.in. gmina Puńsk. Gdyby udało się je pozyskać fundusze, to m.in. w ośrodku zdrowia urządzone byłoby geotermiczne podgrzewanie wody. OZE otrzymałaby OSP.

Aktywni Obywatele

Polski rząd wynegocjował rozdzielenie funduszy na dwie części:

krajową – dysponującą 30 mln euro;

i regionalną – z budżetem 23 mln euro.

Każdą miała zarządzać inne konsorcjum organizacji społecznych.

Pod koniec 2019 roku darczyńcy z obszaru EEG – Islandia, Lichtenstein i Norwegia – ogłosili, że regionalnym operatorem 23 mln euro na rozwój społeczeństwa obywatelskiego w programie „Aktywni Obywatele” będzie konsorcjum trzech niezależnych organizacji:

Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego;

Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej;

Fundacja Edukacja dla Demokracji.

Pieniądze mają wspierać rozwój lokalnych społeczności.

Należy oczekiwać na ogłodzenie naboru projektów.

Fundacja Batorego, jako operator krajowy, pierwszy konkurs ogłosi w lutym 2020 roku.

Priorytetami programu Aktywni Obywatele są działania prodemokratyczne, partycypacyjne, równościowe, przeciwdziałające wykluczeniom. A to oznacza, że szansę na przetrwanie i rozwój mają organizacje strażnicze, kobiece, proekologiczne i zajmujące się mniejszościami”.

Program Rozwój lokalny

Program jest skierowany do 255 małych i średnich miast z najtrudniejszą sytuacją społeczno-gospodarczą.

Cel Programu: Wzmocnienie spójności społecznej i gospodarczej poprzez podniesienie jakości życia dla wszystkich mieszkańców (w tym grup defaworyzowanych) i użytkowników średnich i małych miast. 

Operator Programu: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej 

Komitet ds. Wyboru Projektów na podstawie rekomendacji ekspertów oceniających podjął pod koniec grudnia 2019 roku decyzję o wyborze 54 zarysów projektów do II etapu naboru oraz umieszczeniu 13 zarysów projektów na liście rezerwowej. Obecnie trwają prace tych beneficjentów nad przygotowaniem kompletnej propozycji projektu (wraz z Planem Rozwoju Lokalnego i Planem Rozwoju Instytucjonalnego) przy kompleksowym wsparciu ze strony ekspertów Związku Miast Polskich oraz Instytutu Rozwoju Miast i Regionów.

Czas trwania tej fazy będzie uzależniony od tempa prac Wnioskodawców i przebiegu współpracy z ww. ekspertami. Potrwa ona minimum 6 miesięcy.

Z naszego rejonu na liście 54 projektów znalazły się tylko:

24 miejsce Ełk. Projekt pt. Zrównoważony rozwój Ełku - środowisko, gospodarka, mieszkańcy (207 pkt)

25. Augustów.” Augustów to przyszłość! - Kompleksowy Program Rozwoju Miasta (207 pkt).

Nie zakwalifikowały się m.in. miasta:

74. Olecko „PRZYSTANEK OLECKO” ( 166 pkt)

173. Suwałki.” Program Rozwoju Lokalnego Miasta Suwałki” (108 pkt)

 

WYG

Źródła i fot: Fundusze Norweskie; Ministerstwo Klimatu

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*