17.09.2019

Polsko- litewski Piknik Biznesowy. Maxima Grupė największym inwestorem u nas, 250 polskich firm

Ambasada RP na Litwie, Polskie Linie Lotnicze LOT oraz Polsko-Litewska Izba Handlowa zorganizowały w Wilnie w miniony poniedziałek pierwszy Piknik Biznesowy.

Wydarzenie było okazją zarówno do podsumowania dotychczasowej współpracy polsko-litewskiej w dziedzinie gospodarki, jak też nawiązania kontaktów i wymiany pomysłów.

W ramach spotkania odbyła się także krótka dyskusja na temat wyzwań, możliwości i trudności dotyczących rozpoczęcia i prowadzenia biznesu w sąsiednim kraju. Ważnym punktem spotkania stało się podpisanie umowy o współpracy pomiędzy Polską Izbą Rozliczeniową IRGiT a bałtycko-fińską giełdą gazu GET Baltic.

- W konkurencyjnym świecie, w jakim żyjemy, jesteście ludźmi mającymi wizję, odwagę i ambicje, aby prowadzić do przodu swój biznes, a co za tym idzie – gospodarkę obu krajów. Możemy być dumni z prężnych relacji biznesowych Polski i Litwy. Stworzenie stosunków opartych na wzajemnym zaufaniu i zrozumieniu jest szczególnie ważne dzisiaj, w pełnym wyzwań środowisku międzynarodowym- mówiła Ambasador RP na Litwie Urszula Doroszewska.

Dyrektor Polsko-Litewskiej Izby Handlowej Beata Czaplińska przedstawiła zarys współpracy biznesowej obu krajów w ostatnim dziesięcioleciu. Zadaniem Izby jest między ułatwienie firmom wejścia na rynek sąsiedniego kraju, zapoznanie ze środowiskiem biznesowym.

Maxima Grupė największym inwestorem w Polsce

Jak wynika z danych, największym inwestorem litewskim w Polsce jest Maxima Grupė, która z sukcesem zakończyła projekt nabycia Emperia Holding S.A., właściciela sklepów Stokrotka. Jest ona m.in. i w Suwałkach, niebawem będzie sklep tej sieci w Sejnach.

Pod koniec 2018 roku w Ambasadzie RP w Wilnie odbyła się ceremonia “Polish Business Awards” z udziałem ministra gospodarki Republiki Litewskiej Virginijusa Sinkevičiusa. Podczas imprezy wyróżniono firmy działające w obszarze polsko-litewskiej współpracy gospodarczej. W kategorii „Największa litewska inwestycja w Polsce 2018” zwyciężyła w Maxima grupė, która podpisała umowę inwestycyjną z Emperia Holding i objęła 100 proc. udziałów spółki na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Całkowita kwota inwestycji osiągnęła ok. 283 mln euro. Emperia Holding kontrolowała polską sieć sklepów Stokrotka.

Maxima Grupe dokonała też fuzji sieci sklepów Stokrotka i Aldik ( tę ostania sieć przejęła wczesnej). Efektem jest m.in. wzmocnienie Stokrotki. W grudniu 2018 roku Maxima włączyła do swojej sieci także sklepy „Sano”, działające w północno- wschodniej Polsce. Wcześniej ta sieć należała do „Stokrotki”.

Po tych przejęciach, Maxima ma w Polsce już pod nazwą „Stokrotka” 563 sklepów ( w tym cztery w Suwałkach). Pracuje w nich ok. 9 tysięcy pracowników. Obrót wynosi ok. 800 mln euro. Łącznie Maxima ma obecnie w Polsce, na Łotwie, Estonii i Bułgarii 1100 sklepów.

W rozwój sieci sklepów i ich odnowienie „Maxima Grupė” planuje zainwestować w 2019 roku co najmniej 100 mln euro. Spółka poinformowała o tym za pośrednictwem wileńskiej giełdy papierów wartościowych „Nasdaq”.

Litwini inwestują i w inne branże

Wiele innych litewskich spółek inwestuje w Polsce. Litwini inwestują u nas w produkcję i handel. Nabyli kilka przedsiębiorstw branży budowlanej, drogowej, spożywczej.

W Suwałkach i powiecie działają polsko - litewskie spółki handlowe i przemysłowe. Litwini są też samodzielnymi właścicielami niektórych firm, m.in. jedna z największych litewskich firm budowy dróg i mostów Siauliu Plentas kupiła przed laty suwalskie Przedsiębiorstwo Drogowo-Mostowe. W mieście działa też kilka litewskich mniejszych sklepów, m.in. Pieno Centras (centrum mleka), czy też z litewskimi alkoholami oraz artykułami spożywczymi.

 Z kolei suwalscy i mazurscy przedsiębiorcy handlują z litewskimi firmami na Litwie. Z Litwy przywożone jest m.in. drewno, produkty mineralne, mleko i inne artykuły rolno-spożywcze, torf, wyroby przemysłu chemicznego.

Z innych ciekawych litewskich przedsięwzięć biznesowych w Polsce warto odnotować przejęcie w 2017 roku największego operatora parkingów w Polsce przez litewski Lords LB Asset Management. Z kolei Litewska Sun Investment Group chce w dwa lata zainwestować w Polską fotowoltaikę 200 mln euro.

Polsko - litewski gazociąg

Jeszcze w tym roku na Litwie, a w 2020 roku po stronie polskiej rozpocznie się budowa polsko- litewskiego gazociągu, przebiegającego także przez nasz region. Termin uruchomienia gazociągu to grudzień 2021 roku.

Gazociąg będzie rozciągał się na 508 kilometrów i będzie kosztował łącznie 558 mln euro, w tym ok. 140 mln euro na Litwie. Po stronie litewskiej 165-kilometrowy gazociąg zostanie wybudowany z kompresora Jauniunai w dzielnicy Sirvintos do granicy litewsko-polskiej.

Nowe moce pozwolą na transport 27 terawatogodzin (TWh) gazu ziemnego do krajów bałtyckich i do 22 TWh rocznie do Polski, dzięki czemu rynek gazu bałtyckiego stanie się częścią wspólnego rynku gazu w UE.

Tę inwestycję realizuje litewska spółka państwowa Amber Grid wspólnie z polskim operatorem systemu przesyłowego gazu Gaz-System

Podmorski kabel

Najnowszym dużym polsko - litewskim przedsięwzięciem będzie poprowadzenie podmorskiego kabla energetycznego po dnie Bałtyku z polskiego Wybrzeża do Kłajpedy. Zgodnie z deklaracją obu rządów, do 2020 r. ma być gotowa analiza wniosków inwestycyjnych i propozycji finansowania kabla podmorskiego łączącego Litwę z Polską (Harmony Link), a w 2021 roku ma zostać przeprowadzony konkurs wykonawcę inwestycji. Budowa ma się rozpocząć w 2023 r. Kabel zastąpi planowany wcześniej drugi polsko –litewski „most” naziemny, który miał być budowany obok pierwszego. Zrezygnowano z tej koncepcji m.in. ze względu na protesty części mieszkańców Suwalszczyzny podczas budowy pierwszego „mostu”.

250 polskich firm na Litwie

Tymczasem na Litwie działa około 250 firm z polskim kapitałem zakładowym, o łącznej wartości 1 miliarda złotych. Najwięksi polscy inwestorzy to między innymi Orlen Lietuva, PZU Lietuva, Lotos i in. Jak wskazała Ambasador Czaplińska, Polska jest zainteresowana Litwą nie tylko jako kolejnym rynkiem, lecz także jako oknem na Wschód, na przykład na Białoruś.

- Nigdy nie powiemy, że poziom współpracy polsko-litewskiej jest dla nas satysfakcjonujący, ponieważ ciągle widzimy perspektywy rozwoju - podsumowała Czaplińska.

 

WYG

Źródła: Ambasada RP w Wilnie; zw.lt; Ministerstwo Gospodarki RL; Baltic- course

Fot; Ambasada RP w Wilnie ( faceboock)

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*