03.07.2019

Susza rolnicza w województwie podlaskim. Wójt gminy Puńsk apeluje o składanie wniosków

Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach stwierdził występowanie suszy rolniczej w województwie podlaskim. W sumie problem ten dotyczy 14 województw. Suszę w uprawach odnotowano w 1219 gminach Polski (49,21 proc. gmin kraju).

Susza notowana jest w uprawach:

Zbóż jarych,

Zbóż ozimych,

Krzewów owocowych

Truskawek,

Rzepaku i rzepiku,

Roślin strączkowych,

Kukurydzy na ziarno,

Kukurydzy na kiszonkę

Drzew owocowych,

Warzyw gruntowych,

Tytoniu

Niektóre z gmin zaczęły przyjmować wnioski o tzw. pomoc suszową.

Wójt gminy Puńsk już apeluje do rolników, aby jak najszybciej składali do urzędów gmin wnioski o oszacowanie szkód. Rolnicy nie powinni tego odkładać na ostatnią chwilę, ponieważ wówczas powstaje ryzyko, że komisja szacująca straty nie zdąży ich obliczyć przed zbiorem.

Wypełnione wnioski z terenu gminy Puńsk należy składać w Urzędzie Gmin Puńsk pokój: pokój nr 2, pokój nr 9 lub pokój nr 17. Do wniosku należy załączyć kserokopię wniosku o przyznanie płatności na rok 2019, złożonego w ARiMR.

Wniosek o oszacowanie szkód w rolnictwie w związku z suszą rolniczą na terenie Gminy Puńsk w 2019 roku można znaleźć na stronie internetowej Urzędu. Podobnie, jak i w gminie Sejny.

Wniosek należy złożyć przed zbiorem upraw: w przypadku zbóż do 19 lipca 2019 r., w przypadku szacowania drugiego pokosu traw do 30 lipca 2019 r.

 

WYG

 

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*