21.04.2019

Alleluja! Zmartwychwstał Pan! Pierwszy dzień świąt Wielkanocnych [zdjęcia]

Dzisiaj wierni kościoła katolickiego obchodzą Wielkanoc – dzień Zmartwychwstania Pańskiego, który poprzedzało Triduum Paschalne – Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota. W tym czasie wierni przeżywali na nowo mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.

W Wielki Czwartek byliśmy świadkami Uroczystej Mszy Wieczerzy Pańskiej. Ten dzień był przede wszystkim dziękczynieniem za ustanowienie dwóch sakramentów: Eucharystii i Kapłaństwa. W Wielki Czwartek odprawiana jest jedna Msza Święta w ciągu dnia, podczas której przypominana jest nie tylko Ostatnia Wieczerza Pańska, ale również umycie dwunastu Apostołom nóg przez Jezusa. Przywoływany jest również moment, kiedy to następuje zdrada Jezusa i Jego pojmanie. Śpiewa się wówczas hymn „Sław języku tajemnicę” autorstwa św. Tomasza z Akwinu. Wielki Czwartek kończy się adoracją Chrystusa w Ciemnicy, który zamknięty w więzieniu oczekuje na wyrok i mękę.

W Wielki Piątek nastaje cisza. Wszyscy zgromadzeni w milczeniu klęczą, a kapłan leży krzyżem. W tym szczególnym dniu nie jest sprawowana liturgia Mszy Świętej, natomiast odprawiana jest Liturgia Męki Pańskiej. W Starym Testamencie słuchamy o Cierpiącym Słudze Jahwe, co czytane jest z podziałem na trzy osoby -Ewangelia św. Jana i opis Męki Pańskiej. Najważniejsza w tym dniu jest adoracja krzyża, przy którym brzmią słowa „Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło zbawienie świata”. Wielki Piątek to również dzień postu ścisłego, wyciszenia i modlitwy.

W Wielką Sobotę tradycyjnie święci się w kościołach pokarmy, które spożywane są podczas śniadania wielkanocnego. Późnym wieczorem rozgrywają się najważniejsze prawdy wiary. Wszystko rozpoczyna się przed kościołem, gdzie płonie ognisko. W czasie Liturgii Światła, święcony jest ogień, a na paschale ksiądz żłobi rylcem znak krzyża, bieżący rok oraz greckie litery alfa i omega. Potem, od zapalonego paschału wierni zapalają przyniesione świece. W tym dniu czyta się dziewięć czytań – siedem ze Starego Testamentu i dwa z Nowego. Rozpoczyna je opis stworzenia świata z księgi Rodzaju. Następnie czytana jest historia próby wiary Abrahama oraz przejścia Izraela przez Morze Czerwone. Kolejne czytania pochodzą z ksiąg prorockich: Izajasza, Barucha i Ezechiela. Następnie odbywa się Liturgia Chrzcielna, po której dopiero Liturgia Eucharystyczna. Na zakończenie wierni uczestniczą w procesji rezurekcyjnej. Wtedy to, wszyscy wychodzą na zewnątrz, aby uroczyście ogłosić Zmartwychwstanie Chrystusa. Na koniec odbywa się obrzęd błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem i śpiew wielkanocnej antyfony do Najświętszej Maryi Panny "Wesel się, Królowo miła."

Wielkanoc jest najważniejszym, jak i najstarszym świętem chrześcijańskim. Misterium Paschalne to nie są tylko widowiskowe i podniosłe rytuały, ale niejako powtórzenie za świętym Pawłem, że gdyby Chrystus nie zmartwychwstał, wiara nie miałaby sensu. Chrześcijanie są pewni, że Jego Ofiara, która dokonuje się każdego dnia na ołtarzu, daje odpuszczenie grzechów i pewność na życie wieczne.

 

 

Aleksandra Bieryło

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*