11.05.2017

Augustów od maja do września. Jubileusz z T. Love, a potem moc innych atrakcji

Zwiedzanie, wycieczki rowerowe, kajakowe, rejsy statkami oraz plażowanie. Tak turyści lubią spędzać czas w Augustowie Jak co roku, władze i organizacje turystyczne przygotowały dla nich wiele innych atrakcji.

Maj w tym roku upływa pod znakiem obchodów 460-lecia Augustowa. Z tej okazji na Błoniach nad rzeką Nettą odbędzie się 20 maja wielki piknik miejski, podczas którego na scenie występować będą dzieci i młodzież z własnymi interpretacjami augustowskich legend, a miejscowe kluby sportowe zorganizują pokazy i zawody. Obchody nadania praw miejskich uświetni występ zespołu T.Love, który został wybrany jako gwiazda tego święta w internetowym głosowaniu przez mieszkańców. Urodziny zakończy pokaz sztucznych ogni.

W czerwcu odbędą się w Augustowie już po raz drugi zawody triathlonowe z serii Elemental Tri Series (wciąż trwają zapisy na to wydarzenie!) oraz IX Augustowskie Motonoce z paradą motocykli oraz koncertami m.in. grup HYMEN i Sztywny Pal Azji. Po raz drugi zorganizowany zostanie także, cieszący się ogromną popularnością wśród mieszkańców, piknik połączony z puszczaniem wianków w przeddzień Nocy Świętojańskiej – na scenie wystąpi zespół Żywiołak.

Na przełomie czerwca i lipca DKF „Kinochłon” zaprasza na czwartą edycję Kinogrania, czyli wyjątkowej imprezy łączącej świat muzyki ze światem filmów. Poza corocznym przeglądem filmów o tematyce muzycznej, w tym roku koncert na statku przemierzającym augustowskie jeziora odbędzie się przy udziale niebanalnej grupy muzycznej Ballady i Romanse. Podczas Kinogrania odbędzie się także koncert Agi Zaryan i tradycyjny pokaz filmu niemego z muzyką na żywo.

W połowie lipca na jeziorze Necko tradycyjnie ścigać się będą najlepsi piloci wodnej Formuły F1 H2O, podczas XIII Mistrzostw Świat Łodzi Wytrzymałościowych Lotto Necko Endurance. Tej imprezie towarzyszy wyjątkowe Barciowisko, czyli niezwykle widowiskowy konkurs dziania barci.

Tydzień później w Augustowie królować będzie blues, a to za sprawą V Augustowskiego Blues Marathonu, podczas którego zobaczymy m.in. Jana Gałacha, Beerokracja Project, Czarnego Psa, Wolf Mail, Werbińską & Pawlinę, Joannę Kniter – Blues & Folk Connection.

Lipiec zwyczajowo zamykają Mistrzostwa Polski w Pływaniu na Byle Czym z Polskim Radiem Białystok. Augustowską rzekę Nettę, jak co roku od 22 lat, zapełnią oryginalne konstrukcje pływające z całej Polski. W tym roku zmieniły się zasady zgłaszania pływadeł oraz podwyższono pulę nagród, dlatego liczymy na zupełnie wyjątkowe i niespotykane pojazdy wodne. Na scenie wystąpią natomiast Eleanor Gray oraz gwiazda wieczoru – zespół LEMON.

Sierpień rozpoczynają Balladowe Noce nad Neckiem z występem Mieczysława Szcześniaka z zespołem.

Nowością tegorocznego lata będzie I Augustowski Uliczny GO-Teatr, czyli dwudniowe święto ulicznych występów znanych i mniej znanych grup teatralnych. Nie zabraknie również ogromnej dawki śmiechu podczas Augustowskiej Nocy Kabaretowej. Tradycyjnie w sierpniu kolejna odsłona AugustOFF Live Festiwal. Na scenie oraz na pokładzie statku zagrają Limbowski, Ten Typ Mes, Criptic Realms, i Manipulation.

Wakacje, podobnie jak w roku ubiegłym, zakończy się wielkim koncertem „Lata z Radiem” na plaży przy Molo Radiowej Trójki. Na mieszkańców i turystów czeka masa atrakcji, m.in. pokaz iluzjonisty Macieja Pola, konkursy i zabawy dla najmłodszych oraz wyjątkowe koncerty. Na augustowskiej scenie wystąpią Maleo Reggae Rockers, Afromental oraz Feel.

We wrześniu Augustów stawia na sport. Początek miesiąca otwiera trzydniowy Augustowski Festiwal Siatkówki oraz siódma już edycja Budimex Półmaratonu Augustowskiego. Obfitujące w wydarzenia lato zamkną Długodystansowe Mistrzostwa Polski w Kajakarstwie, które organizuje obchodzący w tym roku 70. urodziny Augustowski Klub Sportowy „Sparta”.

Pełen kalendarz wydarzeń letnich w Augustowie opublikowany jest na stronie: https://issuu.com/augustow/docs/kalendarz_imprez_2017_augustow

Co przyciąga turystę do Augustowa?

W celu zbadania opinii i potrzeb turystów odwiedzających w punkcie augustowskiej Informacji Turystycznej od czerwca do września 2016 r. prowadzono badania ankietowe. Na podstawie przeprowadzonych badań opracowany został Raport z opinii turystów odwiedzających Centrum Informacji Turystycznej w Augustowie w sezonie letnim 2016 roku.

Zakres badań obejmował pytania o motywy oraz sposób organizacji przyjazdu, formy zakwaterowania, długość pobytu czy preferencje dotyczące spędzania czasu. Co cieszy, z przeprowadzonych badań wynika, że Augustów jest znaną i chętnie odwiedzaną miejscowością. Głównym motywem przyjazdu do Augustowa był wypoczynek oraz wysokie walory przyrodnicze. Wielu turystów przyjeżdża też w celu odwiedzenia rodziny lub znajomych. Preferowanymi przez respondentów formami spędzania wolnego czasu było: zwiedzanie, wycieczki rowerowe, kajakowe, rejsy statkami oraz plażowanie.

Większość odwiedzających deklarowała, że jest w Augustowie po raz pierwszy (ok. 63 proc.), natomiast dla turystów, którzy przyjechali do Augustowa po raz kolejny, najczęściej była to druga wizyta (ok. 43 proc. Biorąc pod uwagę liczbę osób, dla których była to pierwsza wizyta, oraz to, że respondenci swój pobyt tutaj oceniają pozytywnie, można oczekiwać, że w kolejnych latach będzie wzrastać liczba turystów odwiedzających Augustów.

Dla większości turystów pobyt w Augustowie był przemyślany i zaplanowany. Planując wyjazd turyści najchętniej korzystali z rekomendacji znajomych lub z Internetu. Najpopularniejszym źródłem informacji o Augustowie dla turystów był serwis internetowy miasta www.augustow.pl (32 proc. wskazań). W 2016 r. ponad połowa turystów decydowała się na co najmniej 5-dniowy pobyt. Najczęściej wybieranymi opcjami noclegowymi był kwatery prywatne i pensjonaty.

Aż 84 proc. ankietowanych zadeklarowała chęć ponownego przyjazdu do Augustowa, a 93 proc. potwierdziła, że zarekomenduje Augustów swoim znajomym oraz rodzinie. 

 

WYG

Za: UM Augustów

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*