11.04.2019

Suwałki Blues Festival - muzyka i liczby na rozgrzewkę. Nawet 300 tys. za koncert gwiazdy

Czterodniowe święto, które najmocniej promuje Suwałki w kraju, Europie i na świecie będzie kosztowało 1,7 mln zł. Gwiazdy bluesa z USA czy Wielkiej Brytanii zainkasują za koncert po 200 tys., a były i takie, które kosztowały ponad 300 tys. zł.

- Suwalska impreza zyskała międzynarodową renomę - nie bez dumy mówi Bogdan Topolski, dyrektor artystyczny Suwałki Blues Festival. - Ludzie z branży dziwią się, jak my to robimy, że od 12 lat co roku gościmy legendy bluesa czy blues-rocka. Nie stać nas na zaproszenie światowych gigantów, ale sięgamy po tych z coraz wyższych półek. 

W tym roku do Suwałk przyjadą między innymi Sari Schorr z Nowego Jorku, która zrobiła furorę na słynnym festiwalu Glastonbury. Hitem ma być występ uznawanego za największego, obok Joe Bonamassy, przedstawiciela bluesa elektrycznego - Kenny'ego Wayne Shepherda.

Będzie Pete Brown, 78-letni autor największych przebojów grupy Cream. Pete Brown tworzył w niej z Ginger Bakerem, który gościł w Suwałkach kilka lat temu oraz z Jackiem Brucem, który miał zagrać na suwalskiej imprezie w 2013 roku, ale kilka miesięcy wcześniej zachorował i zmarł w wieku 71 lat.

- Także w tym roku plany pokrzyżowała nam śmierć jednego z muzyków. Dlatego nie możemy jeszcze przedstawić dwóch kolejnych wielkich gwiazd  - mówi dziennikarz radiowej Trójki Jan Chojnacki, członek rady artystycznej festiwalu. - Jesteśmy dogadani, ale na nazwiska przyjdzie czas po podpisaniu kontraktów.

O stronę finansową i organizacyjną, przy wsparciu sponsorów, dbają prezydent Suwalk Czesław Renkiewicz i dyrektor Suwalskiego Ośrodka Kultury Alicja Andrulewicz. Festiwal, na który przyjedzie około 20 tys. ludzi z wielu państw,  już w drugi weekend lipca, a w czwartek 11 kwietnia w Suwalskim Ośrodku Kultury miała miejsce festiwalowa Rozgrzewka. 

 

W balladowo-bluesowy nastrój publiczność wprowadzili Bang On! Blues, czyli bluesowo-rockowi muzycy z naszego regionu: Piotr Karpienia – śpiew, gitara; Bogdan Topolski – gitara; Rafał Lemieszko – bass i Piotr Mikulski – perkusja (na zdjęciu).

Po "naszym" zespole, na scenie SOK i "na żywo" na antenie radiowej Trójki pojawili się Leszek Cichoński, najlepszy polski gitarzysta bluesowy i jego Guitar Worksop: Tomasz Grabowy – gitara basowa, Robert Jarmużek – instrumenty klawiszowe, Łukasz Sobolak – perkusja i gościnnie Damian Szewczyk – śpiew.

Po takiej rozgrzewce długo nie wystygną emocje i jeszcze bardziej rozpalone zostaną oczekiwiania związane z tym, co wydarzy się na plenerowych i klubowych scenach w Suwałkach już za trzy miesiące.

Wojciech Drażba  

Suwałki Blues Festival 2019 odbędzie się w dniach 11-14 lipca już po raz dwunasty. Wystąpi łącznie 40 zespołów i około 200 muzyków z Polski, Europy i świata. Suwałki Blues Festival to 4 dni koncertów, 2 profesjonalne sceny plenerowe, 5 klubów festiwalowych, konkurs Polish Blues Challenge 2020 do European Blues Challenge 2020 oraz koncerty w centrum miasta, śniadania bluesowe, otwarta scena bluesowa, koncerty akustyczne i klubowe połączone z jam sessions, a także koncert na mobilnej platformie połączony z paradą motocykli. Wstęp wolny na główne koncerty plenerowe, śniadania bluesowe i koncerty towarzyszące.

Suwałki Blues Festival jest stojącym na wysokim poziomie artystycznym i organizacyjnym wydarzeniem z udziałem szerokiej międzynarodowej publiczności. O tym, jak potrzebna jest to inicjatywa niech świadczy fakt, że liczba widzów w 2018 roku uczestniczących w koncertach i imprezach towarzyszących wyniosła blisko 20 tysięcy osób.

Fani bluesa kochają Suwałki Blues Festival. Świadczą o tym liczne nagrody m.in.: Podlaska Marka Roku 2008, Blues Top 2008 kwartalnika ,,Twój Blues’’, Najlepszy Produkt Turystyczny 2009, Włócznia Jaćwingów 2009, Najlepszy Produkt Turystyczny Województwa Podlaskiego 2010, Blues Top 2012 kwartalnika ,,Twój Blues’’, Podlaska Marka Roku 2016, Nagroda - Ambasador Wschodu 2017, oraz ostatnio przyznana nagroda Blues Top 2018 kwartalnika ,,Twój Blues’’ w kategorii Wydarzenie.

Możemy poszczycić się faktem, iż atmosfera i nastawienie społeczeństwa lokalnego sprzyja realizacji tej inicjatywy, nadzwyczajnie promując region w kraju i zagranicą, pozwala na zdobycie i wymianę międzynarodowych i międzykulturowych doświadczeń, buduje międzynarodowe partnerstwo sprzyjające międzykulturowemu dialogowi i realizacji innych śmiałych projektów.

Wyjątkowość SUWAŁKI BLUES FESTIVAL polega na tym, że z jednej strony jest to impreza o wysokiej randze artystycznej, z drugiej strony jest to przedsięwzięcie w organizację którego włącza się całe miasto. Przy jego realizacji pracuje nie tylko instytucja kultury – Suwalski Ośrodek Kultury, ale również inne jednostki miejskie, a także Urząd Miejski z Prezydentem miasta na czele.

 W programie 12. Suwałki Blues Festival 2019 m.in.

Odsłonięcie 11. tablicy w Alei Gwiazd Bluesa - wmontowanie w deptak przy ul. Chłodnej kolejnej płyty na której znajdą się nazwy największych gwiazd SBF 2018 będzie z całą pewnością stałą pamiątką wpisującą się w tradycję programu pierwszego dnia SBF. W tym roku w deptak przy ul. Chłodnej wmontowana zostanie kolejna, już jedenasta (11) z kolei płyta, na której znajdą się nazwy największych gwiazd minionej edycji SBF.

Happening bluesowy – w ramach happeningu zagrają: Suwalski zespół Tomasza Kierejszy Gold Harp Blues Band, zespół 48 Godzin z Białegostoku, a także Back To The Roots z Grande Synthe (Francja).

Dwa wernisaże na rozpoczęcie festiwalu – pierwszego dnia festiwalu planowane są dwa wernisaże , tj. w foyer Suwalskiego Ośrodka Kultury oraz wernisażu plenerowego na placu M. Konopnickiej.

Koncert otwarcia SBF 2019 - w tym roku na scenie Suwalskiego Ośrodka Kultury, w Sali im. A. Wajdy odbędzie się koncert otwarcia 12. edycji SBF 2019. Wystąpi zespół COREY HARRIS ACOUSTIC TRIO (USA/IT) z Suwalską Orkiestrą Kameralną (PL). Jako support wystąpi: SOSNOWSKI (PL). Koncert będzie transmitowany na antenie Programu 3 Polskiego Radia.

Suwałki Blues Drift 2019 - w piątek, na placu przy ul. T. Kościuszki 74 odbędzie się zlot samochodów Mazda MX5.

Otwarta scena bluesowa – Openblues - w piątek i sobotę w godz. 18.00 – 20.00 na placu M. Konopnickiej wystąpią 4 zespoły lub soliści, którzy wcześniej zgłoszą chęć wystąpienia na OPENBLUES - otwartej scenie bluesowej.

Koncert na platformie i parada motocykli - dzięki współpracy z Przedsiębiorstwem Drogowo-Mostowym, będziemy mieli możliwość zorganizowania koncertu na mobilnej platformie któremu towarzyszyć będzie parada motocykli Klubu Motocyklowego Black Seven Suwałki.

Konkurs Polish Blues Challenge 2020 - w niedzielę w ramach Suwałki Blues Festival 2019na dużej scenie przy Ratuszu odbędzie się konkurs Polish Blues Challenge 2020. W konkursie weźmie udział 5 zespołów wybranych przez Radę Artystyczną. Zwycięski zespół otrzyma nagrodę Grand Prix ufundowaną przez Prezydenta Suwałk Czesława Renkiewicza wraz z nagrodą pieniężną. Laureat konkursu wystąpi na European Blues Challenge 2020 w Holandii.

 


THE ALLMAN BETTS BAND (USA)

KENNY WAYNE SHEPHERD BAND (USA) 

 

 

SARI SCHORR (USA) GRAINNE DUFFY (IE) 

 


THE CASH BOX KINGS (USA)


COREY HARRIS ACOUSTIC TRIO (USA/IT)


SARI SCHORR (USA) GRAINNE DUFFY (IE) 


PETE BROWN & KRISSY MATTHEWS BAND (UK/PL)
MACIEJ LIPINA (PL) MAGDA PISKORCZYK (PL)
JJ BAND feat. Joanna Kaniewska (PL)

 

KHALIF WAILIN WALTER (USA) VINNIE’S VICE (NL)
BACK TO THE ROOTS (FR) DEIDREY FRANCOIS BAND (CAN/LT)
HOWLIN’ MATT (UK) JUTAS & BUKARTAS BLUES DUO (LT)
SOUTHERNMAN ROBBIE (RO) WBAND (CZ/SK) 48 GODZIN  (PL)
KSW 4BLUES (PL) PIANO BLUES BAND (PL) SHADE OF WHITE (BY)
ADAM ZALEWSKI TRIO (PL)

 


Koncert otwarcia Suwałki Blues Festival
COREY HARRIS ACOUSTIC TRIO (USA/IT) z Suwalską Orkiestrą Kameralną (PL)
support: SOSNOWSKI (PL)

 

 

 

ZAPRASZAJĄ:

Organizatorzy: Miasto Suwałki i Suwalski Ośrodek Kultury

Współorganizator: Województwo Podlaskie

Patronat honorowy: Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski, Marszałek Województwa Podlaskiego Artur Kosicki, Prezydent Miasta Suwałk Czesław Renkiewicz

Sponsor Główny: Fabryki Mebli ,,FORTE’’ S.A.

Sponsorzy: ASPI Sp. z o.o. Sp. k., Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Suwałkach Sp. z o.o., Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Suwałkach Sp. z o.o., Marka Pilsner Urquel, Casablanca Catering Sp. z o.o., Przedsiębiorstwo Handlowe SABO Sp. z o.o. Sp. k., Reso Europa Service Sp. z o.o., Malow Sp. z o.o.

Partnerzy: Euro – Locks Sp. z o.o., Kruszbet S.A., Hotel Loft 1898***, Hotel Szyszko, Zarząd Budynków Mieszkalnych w Suwałkach TBS Sp. z o.o.

Generalny patronat medialny: Trójka - Program Trzeci Polskiego Radia

Patronat medialny: Wrota Podlasia, Radio Białystok, kwartalnik Twój Blues, serwis Bluesonline.pl, Dwutygodnik Suwalski, Telewizja Suwałki TVS, Telewizja internetowa TVS24.pl, suwalski serwis informacyjny Suwalki.info, dziennik internetowy Niebywalesuwalki.pl, portal informacyjny Suwalki24.pl, Bayer Media

Wsparcie: Przedsiębiorstwo Drogowo-Mostowe S.A., Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Suwałkach Sp. z o.o., portal JadeNaPodlasie.pl, firma KRIS, magazyn VIP

Festiwale partnerskie: Notodden Blues Festival, Bay-Car Blues Festival

 

www.suwalkiblues.com

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*