08.07.2018

Suwałki Blues Festival. Koncert Mavis Staples [fotorelacja]

Jedną z gwiazd sobotniej odsłony Suwałki Blues Festival była znana amerykańska wokalistka, 78-letnia Mavis Staples.

Mavis Staples to amerykańska piosenkarka rhytm bluesowa i gospelowa, aktorka i aktywistka na rzecz praw obywatelskich. Nagrywała i występowała z rodzinnym zespołem The Staple Singers, a także jako solistka. Jej nazwisko znalazło się w Rock and Roll Hall of Fame w 1999 roku i Blues Hall of Fame w 2017 roku. W 1950 r. rozpoczęła karierę w rodzinnej grupie The Staple Singers. Początkowo śpiewała w lokalnych kościołach i pojawiała się w cotygodniowym programie radiowym. Siedem lat później, grupa The Staple Singers rozpoczęła trasę koncertową i dzięki swojemu doskonałemu repertuarowi, rodzina była okrzyknięta ,,największą wytwórnią hitów zesłaną przez Boga’’. Wkrótce grupa The Staple Sigers stała się najbardziej spektakularną i wpływową grupą duchową w Ameryce. W połowie lat sześćdziesiątych zainspirowani bliską przyjaźnią z Martinem Luther Kingiem Jr., stali się duchowym i muzycznym głosem ruchu na rzecz praw obywatelskich.

Staples nagrywała z wieloma muzykami m.im. z Bobem Dylanem (z którym była nominowana do nagrody Grammy 2003 w kategorii „Najlepsza popowa współpraca z wokalami” za utwór pt. ,,Gonna Change My Way of Thinking” z albumu Gotta Serve Somebody: The Gospel Songs of Bob Dylan), The Band, Rayem Charlesem, Prince’m, Nonym Hendryxem, George’m Jonesem, Natalie Merchant, Ann Peebles i Delbertem McClintonem. Jej głos pojawił się na albumach Los Lobos i Dr. Johna, a także na albumach z hołdem dla takich artystów jak Johnny Paycheck, Stephen Foster i Bob Dylan.

Ma na swoim koncie szesnaście albumów. Ostania płyta pt. ,,All I Was Was Black” ukazała się 17 listopada 2017 roku. Album składa się z 11 piosenek, napisanych przez Jeffa Tweediego. ’’.

 suwalkiblues.com

Zdjęcia: Marta Orłowska

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*