06.06.2019

Adam Fedoruk na wideo ogląda mecze Wigier. Sztab szkoleniowy pozostanie, pierwsze testy 17 czerwca

Żadnego urlopu nie będzie miał tego lata Adama Fedoruk. Jeszcze w dwóch meczach poprowadzi walczącą o utrzymanie w IV lidze Mławiankę Mława, a 16 czerwca pojawi się już w Suwałkach.

- Chciałbym, żeby 17 czerwca, kiedy Wigry rozpoczną przygotowania, na treningu pojawiła się pierwsza grupa testowanych graczy - mówi nowy szkoleniowiec Biało-Niebieskich. - Będziemy mieli prawie 6 tygodni na zbudowanie zespołu i wypracowanie skutecznego, atrakcyjnego, intensywnego stylu gry.

Mający 52 lata 18-krotny reprezentant Polski otrzymał od suwalskich działaczy nagrania spotkań z poprzedniego sezonu, opatrzone statystycznym oprogramowaniem. Pozwoli mu to ocenić przydatność zawodników, którzy mają ważne kontrakty lub chcą przedłużyć wygasające z końcem czerwca umowy.

- Będę rozmawiał z trenerem  Mirosławem Smyłą i członkami sztabu szkoleniowego - asystentami Donatasem Venceviciusem i Danielem Ołowniukiem oraz trenerem bramkarzy Karolem Salikiem, którzy zostają w klubie na kolejny sezon - opowiada Adam Fedoruk. - Ich opinia będzie dla mnie ważna. Być może w sztabie pojawi się jeszcze jedna osoba, ale niech to na razie będzie niespodzianką.

Były uczestnik Ligi Mistrzów z Legią Warszawa nie kryje, że kibicowal Wigrom w końcówce minionego sezonu, ponieważ pracował w nich Marek Jóźwiak. Wcześniej z suwalskim klubem związani byli inni wybitni piłkarze z Łazienkowskie - trener  Zbigniew Kaczmarek i dyrektor sportowy Jacek Zieliński.

- Kiedyś do Legii trafiali nie dość, że najlepsi piłkarze, to ludzie z charakterem - mówi Adam Fedoruk. - Mnie ukształtowały wcześniejsze, ośmioletnie występy w Stali Mielec, innym czołowym I-ligowym klubie, bo ekstraklasy wówczas nie było. 

Z rodzinnego  Elbląga do oddalonego o 600 kilometrów Mielca utalentowany pomocnik trafił jako 18-latek. Musiał szybko zacząć sobie jakoś radzić. Udało się zadebiutować, strzelić debiutanckiego gola, trafić do młodzieżowych, a w końcu do pierwszej reprezentacji Polski.

- Sam wiem, jak to jest przebijać się w dorosłej piłce, potem pomagałem to robić młodym zawodnikom jako trener - mówi Adam Fedoruk. - Wigry od dawna stawiają na młodzież, nadal chcą się liczyć w klasyfikacji Pro Junior System, ale każdy młodzieżowiec będzie musiał i umiejętnościami, i zaangażowaniem na boisku przekonać mnie, że należy się mu miejsce w składzie.

Adam Fedoruk był aystentem Rafała Ulatowskiego w ekstraklasowych klubach, w I lidze samodzielnie przepracował tylko niecały sezon (2013/2014) w Miedzi Legnica. Zarząd Wigier daje mu szansę, a on chce ją dawać ambitnym piłkarzom.

- Najlepsi młodzi od razu chcą grać w ekstraklasie, ale I liga jest prawie tak samo wymagająca - uważa Adam Fedoruk. - Mecze na zapleczu ekstraklasy często są intensywniejsze i bardziej widowiskowe.

Nowy trener nie chce określać celów, zanim sezon nie rozpocznie się na dobre. W lipcu, jak przekonuje, żaden zespół nie spadł, ani nie awansował.   

- Bardzo ważne będą pierwsze kolejki, musimy być na nie w pełni gotowi. - W najbliższych dniach dopniemy plan przygotowań, sparingów, a od 17 czerwca będziemy wzmacniać drużynę.

Zostają - odchodzą

W Wigrach nadal powinni grać Dominik Kąkolewski, Adrian Piekarski, Łukasz Sosnowski, Wojciech Kuriata, Bartosz Olszewski, Adrian Karankiewicz, Joel Huertas, Filip Karbowy, Robert Bartczak, być może Arkadiusz Najemski oraz młodzi Jakub Świątek i Bartosz Gużewski, który ma wrócić z wypożyczenia do Mazura Ełk.

Do Hiszpanii wrócił Ivan Albert, do Stali Mielec trafił Paweł Olszewski. Z wypożyczeń powracali: do Górnika Zabrze Daniel Smuga, do Pogoni Szczecin Damian Pawłowski, do Lechii Gdańsk Adam Chrzanowski, do Śląska Wrocław Sebastian Bergier, do Jagiellonii Białystok - Bartosz Bida, Dawid Polkowski i Damian Węglarz. Do macierzystego Stomilu Olsztyn ma przejść Wiktor Biedrzycki, do tego samego klubu przymierzany jest Karol Mackiewicz. Nie wiadomo, co dalej z Adrianem Jurkowskim, Jonatanem Strausem, Piotrem Kwaśniewskim. Niewykluczone, że któryś z nich znowu przywdzieje biało-niebieski stroje, ale wiadomo, że Wigry i tak potrzebują 6-8 wzmocnień. 

Wojciech Drażba

 

[05.06.2019] Wigry Suwałki. Adam Fedoruk został trenerem Biało-Niebieskich


udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
06.01.2020 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.3925 4.4813
USD 0.00% 3.9791 4.0595
GBP 0.00% 4.8884 4.9872
CHF 0.00% 4.1100 4.1930
01.06.2020

SZUKAM PRACY

Dodaj nowe ogoszenie