10.09.2021

Bon na cyfryzację. Pieniądze dla firm na oprogramowania, urządzenia i sprzęt

Polska Agencja Rozwoju Przemysłu przeznaczyła 110 mln zł na bezzwrotne wsparcie firm we wdrożeniu technologii cyfrowych, które złagodzą skutki pandemii COVID-19 oraz uodpornią przedsiębiorstwa na kolejne podobne kryzysy.

Do kogo jest kierowany program „Bon na cyfryzację” i kto może ubiegać się o dofinansowanie?

- O dofinansowanie mogą ubiegać się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa z terenu całej Polski – mówi Szymon Mironowicz z Kancelarii Prawno-Finansowej MIR CONSULTING w Suwałkach. – Preferowane będą projekty firm, które wykazują spadek przychodów, w związku z wystąpieniem pandemii COVID-19, w roku 2020 w stosunku do roku 2019, co jednak nie wyklucza z udziału i realnej szansy na otrzymanie dofinansowania firmy, które nie były wykluczone i nie zanotowały dużych spadków przychodów w związku z COVID-19.

Jakie działania w przedsiębiorstwach będą mogły uzyskać dofinansowanie?

- Celem programu jest wsparcie działań cyfryzacji w przedsiębiorstwach w czasie pandemii i umożliwienie im wdrożenia rozwiązań, które pomogą zminimalizować skutki ograniczeń związanych z COVID 19. Możliwe będzie zakupienie lub licencjonowanie oprogramowania, usług niezbędnych do wdrożenia rozwiązania cyfryzacyjnego, oraz w ograniczonym zakresie środków trwałych niezbędnych do wdrożenia cyfryzacji i dostosowania modelu działalności w wyniku pandemii koronawirusa. Projekt może dodatkowo polegać na wdrożeniu innowacji produktowej (wprowadzony na rynek nowy lub znacząco ulepszony produkt co najmniej w stosunku do dotychczasowych produktów przedsiębiorcy) powiązanej z wdrażaną innowacją procesową.

Na jakie kwoty wparcia mogą liczyć przedsiębiorcy?

- Maksymalne dofinansowanie wynosi 255 tys. zł, a minimalny wkład własny 15 procent.  Wartość projektu, jego koszty kwalifikowane wyznaczono na kwotę 60 000  - 300 000 zł.

Jakie koszty będą kwalifikowane – na jakie wydatki można uzyskać dofinansowanie?

- Dofinansowany zostanie zakup usług programistycznych, zakup oprogramowania gotowego, w tym w formie licencji (z wyłączeniem standardowego oprogramowania biurowego czy księgowego), w celu opracowania lub wprowadzenia rozwiązania cyfryzacyjnego, które jest obligatoryjnym komponentem projektu. Kosztem kwalifikowanym będzie też  zakup środków trwałych, w tym maszyn i urządzeń, sprzętu komputerowego lub związanego z przesyłem lub magazynowaniem danych, środków niskocennych. Dofinansowanie obejmie ponadto  usługi doradcze - branżowe, technologiczne, biznesowe, prawne, szkoleniowe w celu wdrożenia rozwiązania cyfryzacyjnego. To z kolei  komponent fakultatywny projektu.

Na co należy zwrócić uwagę przy przygotowywaniu projektu?

- Trzeba szczegółowo określić planowane koszty , bo to dokumenty potwierdzające ich poniesienie, a także jakość wykonania usług, będą warunkowały skuteczne rozliczenie wniosku i otrzymanie wypłaty dofinansowania. Należy też prawidłowo i realnie przygotować planowane wskaźniki projektu, ponieważ niezrealizowanie wskaźnika skutkuje uznaniem danego kosztu za niekwalifikowany.

Czym "Bon na cyfryzację" różni się od innych konkursów?

- Przede wszystkim   koszty rozliczane są ryczałtowo, a więc nie stosuje się w tym przypadku procedur związanych z wyborem wykonawców, nie zwalnia to jednak Wnioskodawcy z przeprowadzenia rozeznania rynku.

Kiedy zostanie przeprowadzony  nabór wniosków?

- Nabór wniosków rozpocznie się 20 września i potrwa miesiąc. Polska Agencja Rozwoju Przemysłu zaznacza jednak, że jeżeli kwota dofinansowania złożonych w ramach naboru wniosków przekroczy 120 proc. przeznaczonej na ten cel kwoty, to termin składania wniosków może ulec skróceniu. Im szybciej więc wniosek zostanie złożony, tym lepiej. Już dzisiaj zapraszamy do naszej kancelarii.

 

Kontakt

 

(materiał partnera)

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Zapraszamy na relację na żywo


Wigry Suwałki


Legia Warszawa

22.09.2021
17:30

Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
09.22.2021 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.5554 4.6474
USD 0.00% 3.8875 3.9661
GBP 0.00% 5.3193 5.4267
CHF 0.00% 4.1829 4.2675
21.09.2021

Kanadyjka

Dodaj nowe ogoszenie