16.07.2021

Ergonomiczne wyposażenie biura - zadbaj o komfort i zdrowy kręgosłup

Powszechnie wiadomo, że długotrwała praca przy komputerze jest szkodliwa dla kręgosłupa. Przebywanie w stałej, siedzącej pozycji skutkuje dużymi obciążeniami oraz deformacjami.

Należy zdać sobie sprawę, że ludzki organizm jest przystosowany do ruchu, w związku z czym warto pamiętać o regularnych zmianach pozycji oraz właściwej postawie. Pomoże w tym ergonomiczne wyposażenie biura, które w prosty sposób pozwala zadbać o zdrowie i komfort w codziennej pracy.

Ergonomiczne wyposażenie biura - odpowiednie krzesło to podstawa

Wyposażając biuro należy pamiętać, że odpowiednio dobrane krzesło to podstawa do utrzymania prawidłowej postawy, a co za tym idzie odciążenia kręgosłupa. Dobre krzesło biurowe można dopasować do wzrostu i wagi jego użytkownika. Powinno zapewnić ono również właściwe podparcie dla ramion, dolnej części pleców oraz nóg. Wybór odpowiedniego modelu bezpośrednio przekłada się na komfort pracy oraz jej efektywność.

Obecnie w sprzedaży dostępne są również aktywne krzesła, które pozwalają w łatwy sposób zmienić swoją pozycję za biurkiem. Są to ergonomiczne meble, które automatycznie wprawiają ciało w ruch oraz pozwalają przeprowadzić trening podczas siedzenia i wykonywania biurowych obowiązków. Za przykład aktywnych krzeseł mogą posłużyć stołki balansujące i siodłowe. Korzystanie z nich aktywizuje mięśnie pleców i tułowia oraz poprawiają postawę i krążenie krwi. Co ważne odbywa się to bez praktycznie żadnego wysiłku ze strony użytkownika.

Jak urozmaicić pracę siedzącą?

Wiele osób pracujących w pozycji siedzącej szuka możliwości jej urozmaicenia. Jednym ze sposobów jest wykonywanie obowiązków w pozycji stojącej, co pozwala zmniejszyć niekorzystne skutki długotrwałego siedzenia, takie jak problemy z bólami kręgosłupa, karku i ramion oraz problemy z krążeniem krwi i podwyższonym cholesterolem). Co więcej, podczas stania pracuje również więcej mięśni, co pozwala spalić nawet 20% więcej kalorii.

Oczywiście należy pamiętać, że długotrwałe stanie również nie jest korzystne dla naszego zdrowia, ponieważ obciąża nogi, co może prowadzić do obrzęków, bólu stawów skokowych oraz pojawienia się żylaków. Jak więc optymalnie rozwiązać problem pracy biurowej?

Najlepszym sposobem wydaje się zakup biurka z regulowaną wysokością, ponieważ pozwoli ono łączyć pracę w pozycji stojącej z pracą siedzącą. Jest to dobre rozwiązanie, ponieważ dzięki niemu wstawać i siadać kiedy tylko chcesz, urozmaicając tym samym swój dzień.

Pracując w pozycji stojącej poprawiasz swoją postawę oraz zwiększasz krążenie krwi, a gdy zaczynasz odczuwać zmęczenie możesz usiąść i dalej wykonywać swoje obowiązki. W pozycji stojącej możesz również obsługiwać swoich klientów, co zwiększa efektywność spotkań i jednocześnie skraca ich czas. Osoby stojące są bardziej skoncentrowane na działaniu oraz zależy im na tym, by jak najszybciej załatwić sprawę i odejść od stanowiska.

Trening w biurze

Osoby, które pragną urozmaicić pracę biurową oraz zadbać o swoje zdrowie, ale nie potrafią przekonać się do pracy w pozycji stojącej mogą skorzystać z roweru lub bieżni biurowej. Oczywiście w tym przypadku nie chodzi o ciężki trening, ale aktywność fizyczną, która pozwoli wprawić ciało w ruch oraz zresetować w tym czasie umysł.

Oczywiście trenując w biurze nie należy przesadzać z tempem oraz obciążeniami, ponieważ pozwoli to uniknąć nadmiernego zmęczenia i pocenia. Z urządzeń można korzystać robiąc sobie krótkie przerwy, które poprawią samopoczucie oraz zwiększą efektywność wykonywanych działań. Ruch pozwoli spalić więcej kalorii oraz poprawić krążenie krwi.

Urządzając biuro warto pamiętać, że komfort oraz sposób wykonywania pracy biurowej bezpośrednio przekłada się na nasze zdrowie. W związku tym zaleca się zakup mebli i sprzętu, który pozytywnie wpłynie na ergonomię pracy, a co za tym idzie nasze zdrowie i samopoczucie. Warto również pamiętać, by tego typu produkty pochodziły ze sprawdzonego sklepu, takiego jak AJ Produkty.

(materiał partnera)

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.28.2021 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.5447 4.6365
USD 0.00% 3.8472 3.9250
GBP 0.00% 5.3161 5.4235
CHF 0.00% 4.2055 4.2905
Dodaj nowe ogoszenie