09.11.2015

Kamienny prezent suwalczan na 90-urodziny Andrzeja Wajdy [zdjęcia]

6 marca 2016 roku 90 lat skończy urodzony w Suwałkach Andrzej Wajda, reżyser teatralny i filmowy, laureat Oskara (r. 2000) za całokształt twórczości, od 25.10.2000 Honorowy Obywatel Miasta Suwałk. Urodzinowy prezent dla A. Wajdy od piątku suwalczanie mogą oglądać na placu przed stadionem miejskim przy ul. Zarzecze.

- Te kamienne rzeźby, efekt pracy artystów z Polski, Litwy, Ukrainy i Baiłorusi uczestniczących w tegorocznym III Międzynarodowym Plenerze Rzeźbiarskim „Teatr”, nawiązującym tematyką do osoby i twórczości Andrzeja Wajdy, to dar nasz, artystów i władz Suwałk dla znakomitego reżysera na jego 90-te urodziny – mówił nam prof. Andrzej Strumiłło, który  nadzorował ustawianie rzeźb. –  Uznaliśmy, że będzie to nie tylko ładny, ale też trwały dar dla człowieka-artysty, który tak godnie reprezentuje swoje rodzinne miasto w kraju i za granicą. W pierwotnych założeniach rzeźby te miały zdobić pasaż wzdłuż Czarnej Hańczy. Ten jednak powstanie za jakieś dwa-trzy lata. Uznaliśmy zatem, że najlepszym rozwiązaniem będzie podarowanie tych rzeźb Andrzejowi Wajdzie w urodzinowym prezencie. Mamy nadzieję, że przyjmie ten dar z radością....

Większość rzeźb powstałych podczas realizacji dwóch pierwszych plenerów można oglądać przy siedzibie Suwalskiego Ośrodka Kultury i Aquaparku. Pojedyncze rzeźby stoją także na Placu Marii Konopnickiej , na terenie osiedla Serce Suwałk i przy zalewie Arkadia.

Z propozycją  takiego uczczenia Andrzeja Wajdy do władz miasta zwrócił się profesor Strumiłło. Pomysł został zaakceptowany, a kamienne rzeźby, które powstały w czasie tegorocznego pleneru finansowanego przez władze Suwałk, już wzbudzają zainteresowanie suwalczan. Szkoda tylko, że nie pomyślano o ustawieni tabliczki z informacją kto, dla kogo i z jakiej okazji rzeźby te w tym właśnie miejscu wystawił.   

x x x

Andrzej Witold Wajda (ur. 6 marca 1926 w Suwałkach) – polski reżyser filmowy i teatralny, w latach 1989–1991 senator I kadencji. Kawaler Orderu Orła Białego.

Popularność zdobył filmami inicjującymi tzw. polską szkołę filmową: Kanałem oraz Popiołem i diamentem, w których dokonywał rozrachunku z czasami II wojny światowej. Był także autorem takich ekranizacji dzieł literackich jak Popioły, Brzezina, Wesele, Ziemia obiecana, Panny z Wilka i Pan Tadeusz. Współtworzył kino moralnego niepokoju, w którego ramach powstały osadzone w tematyce społecznej, demaskujące patologie systemu komunistycznego w Polsce obrazy: Człowiek z marmuru i jego kontynuacja Człowiek z żelaza, nagrodzona Złotą Palmą w Cannes. Do współczesnej twórczości Andrzeja Wajdy należą martyrologiczny film Katyń oraz eksperymentalny Tatarak.

Za zasługi dla rozwoju kinematografii Wajda był wielokrotnie nagradzany, między innymi w 2000 roku otrzymał Nagrodę Akademii Filmowej (Oscara) za całokształt twórczości.           

25.10. 2000 roku osobiście odebrał przyznany mu przez Radę Miasta tytuł Honorowego Obywatela Suwałk

"Starałem się nie zmarnować swojego życia i gdy po latach stoję tu przed wami zadaję sobie pytanie, czy ten czas jest wystarczający, by dostać to wyróżnienie. Na to pytanie nie ja odpowiadam, tylko odpowiedziały sobie władze miasta Suwałk" - dziękował wówczas Andrzej Wajda.  

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
08.10.2020 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.3608 4.4488
USD 0.00% 3.6779 3.7523
GBP 0.00% 4.8431 4.9409
CHF 0.00% 4.0398 4.1214
09.08.2020

praca na budowie

Dodaj nowe ogoszenie