16.06.2021

Krótki przewodnik po konserwacji domku letniskowego

Posiadanie domku z drewna wiąże się nie tylko z wieloma korzyściami, ale również z pewną odpowiedzialnością. Jeśli chcesz, żeby Twój ocieplony domek letniskowy przetrwał lata, istnieje kilka prostych kroków, które pomogą Ci utrzymać go w dobrym stanie przez cały rok.

Najprostszym, a zarazem najefektywniejszym rozwiązaniem jest obserwacja części zewnętrznej drewnianego budynku kilka razy do roku, aby ocenić jego stan – domki letniskowe należy regularnie obserwować. Przede wszystkim, warto jest się uważnie przyjrzeć obszarom, dla których woda może stanowić problem. Należą do nich okolice drzwi i okien, rynny oraz zakończenia kłód.

W tym artykule podzielimy się z Tobą kilkoma podstawowymi wskazówkami, które pomogą utrzymać Twój domek letniskowy w nienagannej kondycji!

Czyszczenie

Pleśń może stanowić duży problem w drewnianych domkach. Gdy pada deszcz, woda często rozpryskuje się na kłodach, co daje pleśni idealne miejsce do rozwoju. Aby pozbyć się tego grzyba, o domki letniskowe należy odpowiednio zadbać. W tym celu, wato jest przygotować mieszankę, która składa się w 50% z wody i w 50% z wybielacza. Wystarczy umieścić tę miksturę w butelce ze spryskiwaczem, a następnie nałożyć na miejsca, na których pojawiła się pleśń. Odczekaj chwilę, potem wyszoruj plamy po pleśni szczotką, a na koniec spryskaj wodą. Pamiętaj, że podczas całego procesu należy włożyć rękawiczki oraz uważać, żeby mieszkanka z wybielaczem nie dostała się na ubranie, ponieważ zostaną po niej plamy.

Uszczelnianie pęknięć

Niestety, ale pod wpływem czasu kłody będą miały coraz większą skłonność do pękania. W ciągu pierwszego roku lub dwóch lat, kiedy drewno dojdzie do stanu równowagi z lokalnym poziomem wilgoci oraz zmieniającymi się porami roku, kłody zaczną pęcznieć, kurczyć się i pękać.

 

 

Oczywiście, pęknięcia na drewnianej strukturze budynku nie wyglądają zachęcająco, ale nie mają większego niekorzystnego wpływu na domki letniskowe. Jeśli, jednak chcesz naprawić takie skazy, wystarczy użyć dobrego uszczelniacza. Wszystko, co musisz zrobić, to wypełnić pęknięcie masą uszczelniającą za pomocą specjalistycznego pistoletu i poczekać aż produkt dobrze wyschnie przed szlifowaniem. Wypełniając pęknięcia zapobiegniesz powstawaniu uszkodzeń spowodowanych przed wodę, co m.in. pozwoli utrzymać owady z dala od drewna. W miarę upływu czasu, ta czynność związana z konserwacją domku letniskowego będzie się stawać coraz łatwiejsza.

Uszczelnianie otworów

Kolejnym problemem jest to, że domki letniskowe po upływie czasu zaczynają osiadać, co prowadzi do pojawiania się lufcików w drewnie. Te otwory mogą wpuszczać powietrze z zewnątrz, utrudniając ogrzewanie oraz chłodzenie domu. Podczas poszukiwania wspomnianych otworów, należy zwrócić szczególną uwagę na okolice drzwi i okien, ponieważ są to miejsca, w których one najczęściej występują.

W przypadku dużych szczelin wokół drzwi i okien, nasi specjaliści doradzają zastosowanie pianki izolacyjnej, która rozszerza się, a po wyschnięciu twardnieje i wypełnia nawet najmniejsze dziurki.

Bejcowanie

Jeśli Twój domek letniskowy ma więcej niż 5 lat, to prawdopodobnie nadszedł czas, żeby nałożyć na niego kolejną warstwę bejcy. Jednak najpierw trzeba sprawdzić stan bejcy: spryskaj drewno niewielką ilością wody. Jeśli woda skrapla się i spływa, to bejca nadal działa.

W celu odnowienia warstwy bejcy należy najpierw odpowiednio przygotować drewnianą elewację. Upewnij się, że pozbyłeś się wszelkiego brudu, spłukując drewno wodą z węża. Ponadto, aby mieć 100% pewność, że cały brud został usunięty, wyszoruj domek szczotką – to zapewni czystą powierzchnię do pracy. Najlepszym rodzajem bejcy jest taka na bazie oleju. Produkt na bazie wody nie utrzymuje się zbyt długo oraz nie wytrzymuje bezpośredniego działania słońca czy surowych warunków atmosferycznych. Aby domki letniskowe były zachowane w idealnym stanie, eksperci Domu Mistrza doradzają stosowanie bejcy olejowej, co 5-7 lat.

Konserwacja domków letniskowych to rutynowa praktyka, za którą większość z nas nie przepada, ale która jest nieodłączną częścią posiadania domku z drewna. Wymienione uwagi to tylko kilka z podstawowych wskazówek, które możesz wdrożyć, aby uczynić domki letniskowe lepszym miejscem do życia.

Pamiętaj również, że bycie na bieżąco z aktualnymi projektami konstrukcji drewnianych sprawi, że Twój domek będzie prezentował się zdumiewająco. Więcej porad na temat konserwacji domków letniskowych można znaleźć tutaj: dommistrza.pl

(materiał partnera)

 

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.28.2021 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.5447 4.6365
USD 0.00% 3.8472 3.9250
GBP 0.00% 5.3161 5.4235
CHF 0.00% 4.2055 4.2905
Dodaj nowe ogoszenie