15.04.2019

Pierwszy w historii egzamin ośmioklasisty. Bez zakłóceń, choć w cieniu nauczycielskiego strajku

Pierwsze koty za płoty. Uczniowie ósmych klas szkół podstawowych rozpoczęli w poniedziałek trzydniowe egzaminy. Dziś zdawali język polski, jutro zmierzą się z matematyką, a w środę z poleceniami z wybranego języka obcego. W Suwałkach w klasach ósmych uczy się 737 uczniów.

Egzamin ośmioklasisty to nowość w historii polskiej oświaty. Choć przed laty nauka w szkole podstawowej trwała osiem lat, uczniowie nie zdawali na koniec tego etapu kształcenia egzaminu w swoich podstawówkach. Przystępowali do nich w wybranych szkołach średnich.

Jak informuje Okręgowa Komisja egzaminacyjna w Łomży, do egzaminu ósmoklasisty w tym roku przystępują:

  • uczniowie VIII klasy szkoły podstawowej

  • uczniowie szkół artystycznych realizujących kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej – w klasie, której zakres nauczania odpowiada klasie VIII szkoły podstawowej

  • słuchacze szkół podstawowych dla dorosłych.

Egzamin ósmoklasisty jest egzaminem obowiązkowym, co oznacza, że każdy uczeń musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę, ale nie jest określony minimalny wynik, jaki uczeń powinien uzyskać, dlatego egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać.

Egzamin przeprowadzany w formie pisemnej. Na razie, do 2021 roku, ósmoklasista przystępuje do egzaminu z trzech przedmiotów obowiązkowych: języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego (angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego, ukraińskiego lub włoskiego. Uczeń może wybrać tylko ten język, którego uczy się w szkole w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych).

Od roku 2022 ósmoklasiści będą musieli przystąpić do egzaminu z czterech przedmiotów obowiązkowych: języka polskiego, matematyki, języka obcego nowożytnego oraz jednego przedmiotu do wyboru spośród przedmiotów: biologia, chemia, fizyka, geografia lub historia.

Uczniowie, którzy z przyczyn losowych lub zdrowotnych nie ‎przystąpią do egzaminu w tym tygodniu, będą mogli zdawać go w czerwcu.

Dziś przez 120 minut ośmioklasiści zdawali egzamin z języka polskiego. Na rozwiazanie zadań z matematyki będą mieli jutro 100 minut, a egzamin z języka obcego będzie trwał 90 minut.

Choć poniedziałek jest drugim dniem nauczycielskiego strajku, w Suwałkach egzamin odbył się bez zakłóceń. Dyrektorzy szkół odpowiednio wcześniej zadbali o skompletowanie komisji egzaminacyjnych. Większość ma już wprawę po ubiegłotygodniowym egzaminie gimnazjalnym. w komisjach zasiadają nauczyciele, którzy nie strajkują, katecheci, a także zgodnie z procedurami, nauczyciele z innych szkół. 

W Szkole Podstawowej nr 7 przy ul. Minkiewicza w Suwałkach, do egzaminu ośmioklasisty przystąpiło 88 uczniów. 

- Na 25 uczniów piszących egzamin musi przypadać jeden nauczyciel pilnujący. My zawarliśmy porozumienie ze Szkołą Podstawową nr 10 . W skład naszych komisji wchodzi kilku nauczycieli z Dziesiątki i odwrotnie - a od nas do Zespołu Szkół nr 10 przejdzie też kilku nauczycieli – mówi Beata Życzkowska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 7.

W Szkole Podstawowej nr 7 strajkuje 50 nauczycieli. Nie protestuje 19.

W poniedzialek ze strajkującymi nauczycielami m.in. w Szkole Podstawowej nr 6 spotkali się dziś Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk, wiceprezydent Ewa Sidorek oraz Przewodniczący Rady Miasta Suwałki Zdzisław Przełomiec.

(just)

Zdjęcia: Aleksandra Żynda

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
06.01.2020 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.3925 4.4813
USD 0.00% 3.9791 4.0595
GBP 0.00% 4.8884 4.9872
CHF 0.00% 4.1100 4.1930
Dodaj nowe ogoszenie