09.02.2020

PlusLiga: Ślepsk Malow Suwałki - Skra Bełchatów 3:1. Na taki mecz czekaliśmy [zdjęcia, opinie]

Nareszcie, stało się. Siatkarze suwalskiej drużyny za trzy punkty pokonali pełną mistrzów świata Skrę Bełchatów. Przerwali jej serię 10 zwycięstw, a sami awansowali do czołowej ósemki PlusLigi.

Sensacja? Jak dla kogo. Na pewno to słowo odmienialibyśmy przez wszystkie przypadki 22 grudnia, gdyby prowadząc w Bełchatowie 1:0 w setach, Biało-Niebiescy nie zmarnowali szansy przy stanie 23:19 w drugiej odsłonie.

O niespodziance można też mówić głównie ze względu na metamorfozę, jaką oba zespoły przeszły w Suwałki Arenie po pierwszym secie. Początek meczu mógł bowiem wskazywać, że będzie "do czterech razy sztuka", że po Vervie Warszawa, Jastrzębskim Węglu i ZAKSIE Kędzierzyn-Koźle, także Skra wywiezie z Suwałk komplet punktów.

Z grona mistrzów świata w ekipie goście zabrakło Artura Szalpuka, na ławie siedział Karol Kłos, ale Mariusz Wlazły, Jakub Kochanowski i Grzegorz Łomacz robili swoje. Dwaj pierwsi "kopali" zagrywkami i byli skuteczni w ataku, podobnie jak Irańczyk Milad Ebadipour i Norbert Huber. Skra odskoczyła na 5:2, a potem tylko się oddalała. Trener Ślepska Malowu Andrzej Kowal próbował mieszać składem, ale wejścia drugiego rozgrywającego Kacpra Gonciarza, Patryka Szwardzkiego i Jakuba Rohnki nie zmieniły oblicza tego seta. Skra wygrała 25:16.

- W tej partii zagraliśmy bardzo słabo - przyznaje Andrzej Kowal. - Byliśmy zbyt spięci i za mało skoncentrowani. Skończyliśmy tylko 8 ataków.

Gracze Skry wygrali pierwszego seta wysoko i, jak się okazało,  na swoją zgubę. Chyba myśleli, że jest już po meczu, nie potrafili wrócić do początkowej koncentracji i zadziorności.

- Od drugiego seta zupełnie przestaliśmy serwować - narzeka Mieszko Gogol, trener Skry, a kiedyś asystent Andrzeja Kowala w Asseco Resovii Rzeszów. -  Nic nam nie wychodziło w elemencie blok-obrona. W trzecim secie zdobylismy w nim ledwie 1 punkt.

Siatkarze Skry zepsuli aż 25 zagrywek, a gdy serwowali lekko, to smarowali rozpędzającą się suwalską maszynę.

- Od drugiego seta mocno obniżyliśmy loty - przyznaje Mariusz Wlazły, kapitan Skry. - Za to gospodarze grali coraz lepiej i nie pozwolili nam zaprezentować tego, co pokazywaliśmy w poprzednich 10 wygranych spotkaniach.

Łukasz "Rudy" Rudzewicz - dobry duch Ślepska

W przeciwieństwie do poprzedniego spotkania z ZAKSĄ, w którym po porażce 31:33 na otwarcie, już się nie podnieśli, w meczu ze Skrą Biało-Niebiescy nie załamali się przegraną 16:25. Andrzej Kowal wpajał im, że każdy kolejny set to takie same, nowe  szanse dla każdej z drużyn. Zaczęła się wreszcie walka na całego, a największym wojownikiem okazał się wprowadzony w tym secie na środek Łukasz Rudzewicz, który wraca do formy po kilkutygodniowej kontuzji.

"Rudy" najpierw popisał się pojedynczym blokiem, a kiedy stanął w polu zagrywki przy wyniku 7:9, to zszedł z niego przy stanie 10:9  i później Ślepsk Malow nie oddał już prowadzenia.

- "Rudy" jest naszym dobrym duchem - opowiada szkoleniowiec Biało-Niebieskich. - Natchnął kolegów, musieli dostroić się walecznością do jego poziomu.

- Cieszę się, że w ogóle mogę grać - mówi Łukasz Rudzewicz. - Przy wspaniałym dopingu wygrywamy we własnej hali z samą Skrą Bełchatów. Marzenia się spełniają!

Siatkarze suwalskiego zespołu zaczęli wreszcie demonstrować to, z czego słyna w PlusLidze - mocną i celną zagrywkę, dzięki której łatwiej im było blokować, bronić, wyprowadzać kontry.

I na zagrywce, i w ataku piekielnie skuteczni byli Nicolas Szerszeń i Bartłomiej Bołądź, nareszcie kilkanaście punktów, tak jak oni, zdobył ze skrzydła Kevin Klinkenberg. W kilku ważnych momentach kapitalnymi akcjami popisał się Andreas Takvam, a wtedy, kiedy trzeba kiwkami, rozgrywajacy Josh Tuaniga. Ślesk Malow nie byl już, jak czesto o nim sie mówi, drużyną opartą na dwóch zawodnikach.

Gospodarze wyrównali stan meczu wynikiem 25:22, a publiczność już oszalała, kiedy wygrali trzeciego seta 25:21 i wiadomo było, że zdobędą przynajmniej punkt - pierwszy punkt z zespołem z wielkiej czwórki PlusLigi.

Czwarta partia była wyrównana do połowy i w szalonej końcówce. Przy stanie 14:15 Kevin Klinkenberg popisał się asem, a Nicolas Szerszeń pięknym atakiem oraz pojedynczym blokiem na Mariuszu Wlazłym i było 17:15. Skra złapała kontakt, ale środkiem zaatakował Łukasz Rudzewicz, Patryk Szwaradzki dodał asa i Biało-Niebiescy odskoczyli na 19:16 i 20:17. Najpierw jakby wystraszyli się perspektywą wygranej za trzy punkty, nie mogli skończyć nerwowych akcji, ale w końcówce zagrali już tak, jakby to oni, a nie goście sięgali po mistrzostwo świata. Wygrali 28:26 i mecz 3:1.

- Dla nas to bardzo istotny mecz - cieszy się Andrzej Kowal. - Przekonaliśmy się, że z zespołami z wielkiej czwórki można nie tylko walczyć, ale i wygrywać. To nie znaczy jednak, że będziemy faworytami w spotkaniach z pozostałymi drużynami. Przed nami ciężkie mecze w Olsztynie, Katowicach, Będzinie, Bydgoszczy. Do znudzenia będę powtarzał, że walczymy o utrzymanie w PlusLidze.

- Liga ma to do siebie, że zdarzają się w niej takie mecze, w których Będzin wygrywa z ZAKSĄ, a my ze Skrą. Oby więcej takich spotkań - cieszy się Nicolas Szerszeń, MVP historycznego meczu w Suwałki Arenie.

Tekst i Fot. Wojciech Drażba

TM

Ślepsk Malow Suwałki – PGE Skra Bełchatów 3 : 1 (16:25, 25:22, 25:21, 28:26)

Ślepsk Malow Suwałki: Klinkenberg (15), Szerszeń (20), Takvam (6), Sapiński, Bołądź (11), Tuaniga (3) - Filipowicz i Stańczak (libero) oraz Szwaradzki (1), Gonciarz, Rohnka, Rudzewicz (5), Siek.

PGE Skra Bełchatów: Wlazły (11), Kochanowski (8), Katić (5), Ebadipour (20), Łomacz (1), Huber (16) - Milczarek i Piechocki (libero) oraz Droszyński, Petković (3), Orczyk (3).

Piątek, 7.02.

Aluron Virtu Zawiercie – GKS Katowice 0 : 3 (22:25, 22:25, 19:25)

Sobota, 8.02.

Jastrzębski Węgiel - Trefl Gdańsk 3 : 1 (21:25, 25:19, 25:21, 25:20)

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle - Cuprum Lubin 3 : 1 (25:21, 23:25, 25:12, 25:21)

MKS Będzin - BKS Visła Bydgoszcz 3 : 1 (25:21, 19:25, 25:19, 25:20)

Niedziela, 9.02.

Verva Warszawa - AZS Olsztyn  3 : 1  (25:21, 25:17, 18:25, 25:18)

1573:1766

Poz. 1-8 - play off: pary 1-8; 2-7; 3-6; 4-5 (do 2 wygranych)

Zwycięzcy 1-8 z 4-5 oraz 2-7 z 3-6 w półfinale (do 2 wygranych)

Poz. 9-12 – o miejsca 9-12 pary: 9-10; 11-12 dwumecz, przy stanie 1:1 złoty set;