12.01.2021

Stabilne zatrudnienie w Suwałkach w 2021 r. Gdzie go szukać?

Suwalszczyzna, jako region, którego gospodarka w dużej mierze oparta jest na turystyce i związanych z nią usługach, mocno ucierpiała w związku pandemią i lockdownem. Jak wygląda sytuacja na lokalnym rynku pracy?

Nawet kilkanaście procent miała, według wiosennych prognoz – wynieść stopa bezrobocia na koniec tego roku. Jak się okazuje, katastrofy udało się uniknąć, co jednak nie oznacza, że sytuacja jest dobra. W niektórych regionach stopa bezrobocia przekracza 10 procent. Jak podaje na stronie internetowej WUP Białystok, w województwie podlaskim w tym roku bezrobocie jest nieco wyższe niż w ubiegłym (stopa w 2019 – 6,8; w 2020 – 7,6 procenta) i jest to również wzrost w stosunku do sąsiednich regionów: województwa śląskiego (4,8) czy wielkopolskiego (3 procent).

Dla większości pracowników na Podlasiu i Suwalszczyźnie ten rok nie będzie łatwy. Szacuje się, że wiele firm dopiero w 2021 w pełni odczuje skutki pandemicznego kryzysu. Znalezienie pracy może więc okazać się dużo trudniejsze niż w ubiegłym roku. Na szczęście zawirowania ominęły niektóre branże i firmy. Gdzie zatem mimo gospodarczego chaosu wciąż można znaleźć pracę? Kto w Suwałkach i na Podlasiu zatrudnia w 2021?

Rynek pracy na północnym wschodzie. Co mówią statystyki?

Rządowe wsparcia niestety okazało się niewystarczające do utrzymania wszystkich miejsc pracy w Suwałkach oraz powiecie. Widać to w statystykach udostępnionych przez suwalski PUP. Na początku ubiegłego roku liczba zarejestrowanych bezrobotnych wynosiła 2185. Pod koniec grudnia przekroczyła zaś 2400. Na ten moment stopa bezrobocia dla powiatu grodzkiego kształtuje się na poziomie 5,9 procenta. Niższa jest dla powiatu ziemskiego – 4,2.

Jeszcze bardziej niekorzystna jest sytuacja w Augustowie. Chociaż augustowski PUP nie udostępnił jeszcze danych za grudzień, te pochodzące z listopada nie napawają optymizmem. Liczba zarejestrowanych osób bezrobotnych wynosiła wówczas 2245, a stopa bezrobocia – 10,2 procenta. Oznacza to, że była o prawie 4 punkty procentowe wyższe od średniej dla całego kraju. Przez cały 2020 w Augustowie i powiecie przybyło blisko 200 bezrobotnych.

Nie wszyscy stracili na pandemii. Które branże dobrze sobie radzą?

Pandemiczne ograniczenia nie dla wszystkich branż okazały się destrukcyjnym czynnikiem. Niektóre sektory wręcz na nich skorzystały. Największym beneficjentem roku 2020 był z pewnością e-commerce, który odnotował ponad 30-procentowe wzrosty. Ożywienie było widać też w branży kurierskiej, e-grocery i dostaw jedzenia z restauracji, IT, telekomunikacji oraz cyfrowej rozrywki.

Problem jednak w tym, że wspomniane sektory w gospodarce Suwalszczyzny odgrywają marginalną rolę. Według Podlaskiego Obserwatorium Rynku Pracy i Prognoz Gospodarczych (http://www.obserwatorium.up.podlasie.pl/index.php/strony/8706), najważniejszymi źródłami dochodu mieszkańców powiatu augustowskiego pozostawała najbardziej doświadczona przez lockdown turystyka (przede wszystkich uzdrowiskowa i agroturystyka) oraz rolnictwo. Bardzo podobnie sytuacja wygląda w powiecie suwalskim. W samych Suwałkach najsilniej rozwinięty jest zaś przemysł drzewny oraz przetwórstwo spożywcze.

Praca w Suwałkach i Augustowie – przegląd aktualnych ofert

Czy jednak fakt, iż koronakryzys w największym stopniu dotknął branże kluczowe dla gospodarki północnej części województwa podlaskiego musi oznaczać, że osoby, które w 2020 straciły pracy nie mają żadnych perspektyw stabilnego zatrudnienia? Niekoniecznie. Załogę rozbudowują zakłady należące do najważniejszych pracodawców w regionie – fabryka BAT w Augustowie oraz Laktopol w Suwałkach.

Rekrutację prowadzą również mniejsze firmy. Na przykład na liście aktualnych ogłoszeń z Augustowa znajdziemy oferty skierowane między innymi do szwaczek, księgowych, mechaników samochodowych, sprzedawców, technologów produkcji jachtów czy robotników niewykwalifikowanych. W Suwałkach poszukiwani są natomiast między innymi serwisanci komputerowi, salowe, przedstawiciele handlowi czy pracownicy call center. Z pełną listą ofert w Suwałkach i okolicy można zapoznać się na https://www.aplikuj.pl/praca/suwalki.

 

(artykuł zewnętrzny)

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
01.23.2021 Kupno Sprzedaż
EUR 0.02% 4.4872 4.5778
USD 0.55% 3.6932 3.7678
GBP 0.09% 5.0691 5.1715
CHF 0.13% 4.1691 4.2533
22.01.2021

doradca finansowy

Dodaj nowe ogoszenie