23.02.2021

W Suwałkach powstała hala produkcyjna, w której będą pracować więźniowie [zdjęcia]

Na terenie Aresztu Śledczego w Suwałkach wybudowano halę produkcyjną, w której pracować będą więźniowie. Docelowo 65 osób.

Uroczystościom oddania do użytku towarzyszyła wizyta Sekretarza Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Michała Wosia, który wręczył akt powołania ppłk Wojciechowi Szczudło, nowemu dyrektorowi suwalskiej jednostki.

Inwestycja zrealizowana została w ramach przyznanej dotacji z Funduszu Aktywizacji Zawodowej Skazanych oraz Rozwoju Przywięziennych Zakładów Pracy. Budowa hali zakończyła się w październiku minionego roku. W grudniu dyrektor Aresztu Śledczego w Suwałkach podjął decyzję o podpisaniu umowy na dzierżawę hali z firmą Salag. Hala z zapleczem socjalnym o powierzchni użytkowej wynoszącej 1852,26 m2 będzie dzierżawiona na okres 6 lat. Na jej terenie prowadzona będzie produkcja profili budowlanych – metalowych z aluminium, mosiądzu i stali kwasoodpornej.

Kontrahent zobowiązał się zatrudnić 65 osadzonych. Obecnie jest zatrudnionych 20 skazanych, trwają przygotowania do przewozu i instalacji maszyn na terenie nowego obiektu.

Areszt Śledczy w Suwałkach podejmuje szereg różnorodnych działań, które pozwalają zrealizować podstawowy cel kary pozbawienia wolności, jakim jest wzbudzenie w osadzonym woli współdziałania w kształtowaniu jego społecznie pożądanych postaw, w szczególności poczucia odpowiedzialności oraz potrzeby przestrzegania porządku prawnego i tym samym powstrzymania się od powrotu do przestępstwa.

Jednym z najistotniejszych elementów oddziaływania niewątpliwie jest praca, która uczy osadzonych obowiązkowości, odpowiedzialności zarówno za inne osoby jak i za powierzony do pracy sprzęt, uczciwości, sumienności, rzetelności oraz pozwala zdobyć nowe umiejętności, które mogą się okazać przydatne po wyjściu na wolność. Zatrudnienie daje szansę osadzonym na sprawdzenie siebie, podwyższenie samooceny, a jednocześnie ma ogromne znaczenie w wymiarze społecznym. Dzięki uzyskanym dochodom mogą spłacać swoje zobowiązania wobec osób prywatnych, ale również instytucji państwowych.

Program "Praca dla więźniów" obejmuje trzy podstawowe filary, które determinują realizowane w jego ramach działania:

- rozszerzenie zakresu możliwości nieodpłatnej pracy więźniów na rzecz samorządów

- ulgi dla przedsiębiorców zatrudniających więźniów.

- budowę w zakładach karnych hal produkcyjnych.

Jedna z takich hal powstała właśnie na terenie Aresztu Śledczego w Suwałkach.

Areszt Śledczy w Suwałkach podlega Dyrektorowi Okręgowemu Służby Więziennej w Białymstoku. Pojemność jednostki wynosi ogółem 705 miejsc. W Areszcie Śledczym w Suwałkach znajdują się oddziały dla: tymczasowo aresztowanych, oddziały ZK typu półotwartego dla odbywających karę po raz pierwszy, ZK typu zamkniętego dla młodocianych, ZK typu zamkniętego dla odbywających karę po raz pierwszy, oddział terapeutyczny dla skazanych uzależnionych od alkoholu oraz środków odurzających lub substancji psychotropowych w warunkach zakładu karnego typu półotwartego dla odbywających karę pozbawienia wolności po raz pierwszy i młodocianych, a ponadto ZK typu półotwartego dla recydywistów penitencjarnych przebywających w związku z realizacją umowy o zatrudnieniu.

W Areszcie Śledczym w Suwałkach służbę pełni 232 funkcjonariuszy. Ponadto jednostka zatrudnia 14 pracowników cywilnych.

Źródło: kpt. Sławomir Rafalski 

 Zespół Prasowy Aresztu Śledczego w Suwałkach

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
02.25.2021 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4739 4.5643
USD 0.00% 3.6878 3.7624
GBP 0.00% 5.2058 5.3110
CHF 0.00% 4.0589 4.1409
Dodaj nowe ogoszenie