01.06.2021

Wielkie zmiany w programie szczepień. Od poniedziałku szczepienia dla dzieci od 12 do 15 lat

Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk poinformował we wtorek o zmianach w programie szczepień. Od poniedziałku, 7 czerwca, rozpoczną się szczepienia dzieci od 12 do 15 lat. Natomiast minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że 1 czerwca Polska przystąpiła do systemu unijnych certyfikatów covidowych.

Szczepienie dzieci od 12 do 15 lat będą odbywały się w populacyjnych punktach szczepień, a więc tam, gdzie osób dorosłych, natomiast najprawdopodobniej we wrześniu rozpoczną się szczepienia w szkołach.

Toczą się również rozmowy na temat szczepień młodszych dzieci.

We wtorek Polska przystąpiła do grona państw, w których będzie obowiązywał certyfikat covidowy. Na jego mocy osoby zaszczepione kompletną dawką, ozdrowieńcy oraz ci, którzy przeszli koronawirusa, będą mogli swobodnie podróżować po krajach wspólnoty.

– Dziś Polska przystępuje do systemu unijnych certyfikatów covidowych. To elektroniczny dowód na to, że osoba albo przebyła chorobę albo posiada negatywny wynik testu na COVID-19. Mówimy wyłącznie o testach PCR. To także certyfikat potwierdzający zaszczepienie się przeciwko koronawirusowi. Od dziś można pobrać z internetu dostępny certyfikat – mówił minister zdrowia Adam Niedzielski na konferencji prasowej.  – Formalny start tego systemu będzie 1 lipca, Polska natomiast znalazła się w grupie liderów, którzy będą wydawali certyfikaty miesiąc wcześniej. Na razie certyfikat dostępny jest w internetowym koncie pacjenta, pracujemy też, by dostępny był w urządzeniu mobilnym w aplikacji.

Unijny Certyfikat COVID (UCC) to elektroniczne zaświadczenie, które ułatwia bezpieczne i swobodne przemieszczanie się pomiędzy krajami Unii Europejskiej w czasie pandemii.

Na UCC składa się kod QR i unikalny identyfikator, które można pokazać, przekraczając granice. Dzięki informacjom tam zawartym, osoby posiadające certyfikat nie będą podlegać kwarantannie lub przechodzić dodatkowych testów

Kod QR dostępny jest od 1 czerwca w Internetowym Koncie Pacjenta (pacjent.gov.pl). Później będzie on również dostępny w aplikacji mobilnej mojeIKP i aplikacji mObywatel. Można go też otrzymać go w formie wydruku papierowego w punkcie szczepień, po zabiegu. Ozdrowieńcy lub osoby, które mają negatywny wynik testu na obecność koronawirusa, mogą poprosić o wydruk certyfikatu lekarza lub pielęgniarkę podstawowej opieki zdrowotnej.

Unijny Certyfikat COVID (UCC) to nie jest dokument podróży, nie zastąpi paszportu lub dowodu osobistego. Posiadanie go nie może być warunkiem wstępnym do wejścia na pokład samolotu, do pociągu, autokaru czy na prom.

Certyfikat dostaje osoba, która otrzymała przynajmniej jedną dawkę szczepionki przeciw COVID-19 (kraje same decydują, czy wymagają pełnego zaszczepienia, czy tylko jednej dawki; w Polsce wymagane będzie pełne szczepienie, a certyfikat będzie ważny od 14 do 365 dnia po podaniu ostatniej dawki).

UCC otrzymają również osoby, które miały negatywny wynik testu na obecność koronawirusa, jednak w tym przypadku czas ważności certyfikatu to 48 godz. Z kolei certyfikat ozdrowieńców będzie ważny od 11 do 180 dnia od uzyskania pozytywnego wyniku testu PCR.

Aby otrzymać certyfikat, należy zalogować się na Internetowe Konto Pacjenta. Następnie wybrać kafelek "Certyfikaty" na dole strony, rodzaj certyfikatu i kliknąć "Pobierz kod QR". Następnie należy zapisać pdf na swoim urządzeniu lub wydrukować; można też zeskanować kod.

Unijny Certyfikat COVID jest ważny we wszystkich państwach członkowskich UE, a także Islandii, w Norwegii i Liechtensteinie.

We wszystkich krajach Unii Europejskiej certyfikat będzie obowiązywał od 1 lipoca, poszczególne państwa mogą go wprowadzać wcześniej. 

 

Od początku pandemii w Polsce stwierdzono 2 872 868 przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło 73 856 osób. Liczba ozdrowieńców to 2 640 672. 

Łączna liczba szczepień: 20 084 619. W ciągu doby: 163 463. Szczepienia pierwszą dawką: 13 707 350. Liczba w pełni zaszczepionych: 7 019 149. Liczba dawek dostarczonych do Polski: 23 613 160.

W gminie Puńsk zaszczepiła się już połowa mieszkańców. Jak informował radnych podczas ostatniej sesji Rady Gminy wójt Witold Liszkowski, jedną dawkę szczepionki otrzymało 1600 dorosłych mieszkańców gminy, zaś dwie - 930, co oznacza, że zaszczepiono nieco ponad połowę dorosłej populacji gminy. Biorąc pod uwagę, że część osób zaszczepiła się jednorazową szczepionką, można uznać, że 60 proc. mieszkańców gminy Puńsk jest już odpornych na koronowirusa. Ostatnio w gminie nie zdiagnozowano ani jednego przypadku zachorowania na Covid- 19.

Szczepienia w Puńsku idą bardzo płynnie. Codziennie do przychodni przychodzi wiele osób. Do tej pory zastosowano wszystkie zatwierdzone w Polsce szczepionki. Nie było przypadków, gdy ludzie odmawialiby podania drugiej dawki, jak to często ma miejsce w innych częściach kraju.

Nowe przypadki z podziałem na województwa - 1 czerwca

W kraju potwierdzono 588 nowych przypadków zakażenia koronawiruse, zanotowano 111 zgonów. Nowe potwierdzone przypadki zakażeń dotyczą województw: wielkopolskiego (63), śląskiego (61), łódzkiego (59), mazowieckiego (56), małopolskiego (52), dolnośląskiego (48), lubelskiego (43), pomorskiego (40), zachodniopomorskiego (32), świętokrzyskiego (26), warmińsko-mazurskiego (22), kujawsko-pomorskiego (18), opolskiego (18), podlaskiego (17), lubuskiego (12), podkarpackiego (12), 9 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Źródło: gov.pl; onet.pl

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
06.18.2021 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4662 4.5564
USD 0.00% 3.6850 3.7594
GBP 0.00% 5.2026 5.3078
CHF 0.00% 4.0961 4.1789
17.06.2021

Sprzedam ponton

Dodaj nowe ogoszenie