09.10.2021

Wigry Suwałki - Pogoń Siedlce 5:0. Wszystko pięknie się poskładało [wideo, opinie, foto]

Suwalska drużyna przyzwyczaiła kibiców, że w tym sezonie u siebie zwykle wygrywa, ale teraz przyjemnie zaskoczyła skutecznością i rozmiarem zwycięstwa.

Goście sami poprosili o pogrom. Od 13. minuty grali w osłabieniu, bo po czerwonej kartce za faul na Tomaszu Lewandowskim z boiska wyleciał Maciej Górski. Tuż po przerwie, kiedy było 2:0 dla Wigier, Pogoń zmarnowała idealną okazję do zdobycia kontaktowej bramki.  Strzal Macieja Wichtowskiego z rzutu karnego bardzo ladnie obronił Hieronim Zoch.

Okazałe zwycięstwo sprawiło, że Biało – Niebiescy w końcu mają dodatni bilans bramkowy, a w tabeli są bliżej strefy barażowej niż spadkowej.

Wynikiem 5:0 wygrała także Chojniczanka z GKS Bełchatów, a swoje pierwsze zwycięstwo w tym sezonie odnieśli piłkarze Sokoła Ostróda, którzy 2:1 pokonali Hutnik Kraków. W meczu w Kaliszu przyszły wyjazdowy rywal – Motor Lublin zremisował 0:0 z KKS-em.

By wstrząsnąć zespołem po ostatniej niespodziewanej porażce w Krakowie, trener Dawid Szulczek dokonał kilku zmian w wyjściowym zestawieniu. Od pierwszej minuty na placu gry pojawił się Denis Gojko i w pełni zdrowi już Elso Brito i Joao Augusto Cricuma. Na ławce rezerwowych znalazł się Kamil Adamek i Łukasz Bogusławski. Mecz z wysokości trybun oglądali Mariusz Rybicki, Piotr Pierzchała i kontuzjowany Fahd Aktou.

Pierwszy groźny strzał w kierunku bramki Hieronima Zocha już w 2 minucie oddał z dystansu Krystian Miś, ale piłka przeleciała niewiele obok słupka. Później to Wigry zaczęły narzucać na rywali swój styl gry i długimi fragmentami zmuszać piłkarzy Pogoni do niskiej obrony.

W 13 minucie gry bardzo brzydko faulowany w środku boiska był Tomasz Lewandowski, czego konsekwencją dla Macieja Górskiego była czerwona kartka. Wigry od tego momentu grały z przewagą liczebną i znaczną przewagą w posiadaniu piłki, kreowaniu akcji i oddawaniu strzałów na bramkę Rafała Misztala.

- Tak naprawdę w 13 minucie nasz plan taktyczny legł w gruzach. Ciężko się było pozbierać. Musieliśmy się cofnąć do defensywy i szukać szans w kontrataku – komentował po meczu Damian Guzek.

Już w 18 minucie piłka zatrzepotała w bramce gości. Piłkę w kierunku Kacpra Michalskiego zgrał Mateusz Sowiński, a po dośrodkowaniu w pole karne płaskim strzałem wykończył akcję Mikołaj Łabojko. Niestety, w tej sytuacji na spalonym był Kacper Michalski. Arbiter odgwizdał tą akcję i bramki nie uznał.

Worek z bramkami rozwiązał się przed upływem pół godziny. Futbolówka po przyblokowanej próbie uderzenia Bartłomieja Babiarza trafiła do Kacpra Michalskiego, a ten płasko dograł w kierunku Mateusza Sowińskiego. Pomocnik Wigier stojąc tyłem do bramki precyzyjnie kopną piłkę piętką i ta wpadła do bramki przelatując obok zaskoczonego Rafała Misztala.

Chwilę później po przeprowadzonym kontrataku przez Wigry mogło być 2:0, ale doskonałej okazji nie wykorzystał Denis Gojko. Strzał przy prawym słupku wybronił golkiper przyjezdnych.

Wigry starały się atakować skrzydłami. Na prawej stronie świetnie spisywał się Kacper Michalski, a z lewej zgrany duet tworzyli Elso Brito i Denis Gojko. Po wyrzucie z autu i dośrodkowaniu Denisa Gojki kolejnej doskonałej okazji do podwyższenia prowadzenia nie wykorzystał Joao Augusto. Portugalczyk huknął mocno, ale także niecelnie.

W 39 minucie na lewej flance w akcji zabawił się wspomniany duet - Denis Gojko i Elso Brito. Holender posłał idealne dośrodkowanie do Kacpra Michalskiego i wypożyczonemu z Górnika Zabrze skrzydłowemu nie pozostało nic innego jak strzałem z pierwszej piłki umieścić ją w bramce Pogoni. Wigry na przerwę schodziły z dwubramkowym prowadzeniem.

- Cieszę się, że udało mi się zdobyć bramkę, ale to zasługa całej drużyny, bo wyszliśmy na ten mecz i od początku go kontrolowaliśmy. Drużyna była na tyle przygotowana, że byśmy to spotkanie prowadzili i skończyło by się podobnie, lub może mniejszą ilością bramek – komentował strzelec drugiej bramki w tym spotkaniu.

Na drugą część spotkania trener Dawid Szulczek posłał do gry Łukasza Bogusławskiego. Tym samym z boiska ściągnął Elso Brito, który na swoim koncie miał już żółtą kartkę. Biało – Niebiescy swojej taktyki nie zamierzali zmieniać i by znów zagrozić bramce gości budowali kolejne akcje oskrzydlające.

Po jednej z niewielu sytuacji Pogoni Siedlce z głośnym krzykiem padł w polu karnym Bartosz Rymek sugerując, że był w tej sytuacji faulowany przez Łukasza Bogusławskiego. Arbiter bez zawahania wskazał wapno przyznając rzut karny. Do piłki ustawionej na 11 metrze podszedł były gracz Wigier – Maciej Wichtowski, ale nie zdołał pokonać Hieronima Zocha, który kapitalnie obronił rzut karny.

- W drugiej połowie mieliśmy rzut karny i przy stanie 2:1 ten wynik mógłby wyglądać zupełnie inaczej. Później przeszliśmy na trójkę z tyłu i tak naprawdę nie mieliśmy już nic do stracenia – komentował trener Pogoni Siedlce.

Ta sytuacja podrażniła piłkarzy Dawida Szulczka i znów suwalczanie ruszyli do odważnych akcji. W 55 minucie było już 3:0, kiedy to po kolejnym świetnym dośrodkowaniu na 5 metr piłkę do bramki skierował Mikołaj Łabojko. To była już druga asysta w tym meczu Kacpra Michalskiego.

W 60 minucie potrójną zmianę przeprowadził trener Wigier. Na boisku po raz pierwszy w tym sezonie pojawił się Robert Bartczak i razem z nim do ataku wybiegli Kacper Zaborski i Kosei Iwao. Chwilę później na placu gry pojawił się także Mikołaj Randak.

Suwalczanie pomimo, że zwycięstwo mieli już w kieszeni nie zamierzali wyczekiwać na ostatni gwizdek arbitra. W końcówce znów akcję prawą stroną rozciągnął Kacper Michalski, ale wykończyli ją zmiennicy. Odbita piłka trafiła do Bartczaka, który prostopadłym podaniem w pole karne obsłużył Mikołaja Randaka. Pozyskany tego lata z Ząbkovii Ząbki pomocnik Wigier płaskim strzałem zdobył swoją pierwszą i czwartą bramkę dla Wigier.

Siedlczanie szukali honorowego trafienia, ale w końcówce znów zostali skarceni. Szybki kontratak przeprowadził Denis Gojko, zagrał piłkę w pole karne i tam na wykończenie tej sytuacji czekał Kosei Iwao. 24-letni japoński napastnik nie zmarnował stuprocentowej sytuacji i zdobył swojego pierwszego gola w rozgrywkach na szczeblu centralnym.

- Nie chce odbierać moim piłkarzom tego, że wygraliśmy 5:0 i mówić, że tylko ta czerwona kartka miała na to wpływ. Ostatnio Podbeskidzie dostało czerwoną kartkę i wygrało z Resovią. My też dostaliśmy na rezerwach Lecha czerwoną kartkę w 5 minucie [przyp. red. - Adrian Karankiewicz] i przegrywaliśmy 1:0 i potrafiliśmy zremisować. Już przed czerwoną kartką widać było mnóstwo pozytywnej energii, byliśmy mocno naładowani i chciałbym aby to wyglądało tak w każdym spotkaniu – chwalił drużynę po meczu Dawid Szulczek.

Biało – Niebiescy wygrali zasłużenie. Czerwona kartka może nie przyczyniła się do zwycięstwa Wigier, ale z pewnością pomogła w tym, że było to zwycięstwo aż tak okazałe. Wigry przełamały swoją strzelecką niemoc i teraz czas się przełamać w wyjazdowym meczu w Lublinie.

- Na pewno dzisiaj się cieszymy ze zwycięstwa, a od jutra będziemy rozpracowywać Motor Lublin i mam nadzieję, że zrobimy tam niespodziankę – kończył pomeczową wypowiedź Dawid Szulczek.

Wyniki i pary 12. kolejki

Sobota, 9.10.

Wigry Suwałki - Pogoń Siedlce 5 : 0 (2:0)

Gole: Mateusz Sowiński 29, Kacper Michalski 39, Mikołaj Łabojko 55, Mikołaj Randak 80, Kōsei Iwao 87

W 51 min. Maciej Wichtowski (Pogoń) nie wykorzystał rzutu karnego

Wigry: Hieronim Zoch - Kacper Michalski, Tomasz Lewandowski, Michał Ozga, Elso Brito (46. Łukasz Bogusławski) - Patryk Mularczyk (60. Robert Bartczak), Mikołaj Łabojko, Bartłomiej Babiarz (70. Mikołaj Randak), Mateusz Sowiński (60. Kacper Zaborski), Denis Gojko - João Criciúma (59. Kōsei Iwao).

Pogoń: Rafał Misztal - Przemysław Misiak (59. Wiktor Preuss), Maciej Wichtowski, Robert Majewski, Krystian Miś (79. Eduards Višņakovs) - Miłosz Przybecki (71. Wojciech Trochim), Mateusz Piotrowski, Julien Tadrowski, Marcin Kozłowski II (46. Bartosz Rymek), Franciszek Wróblewski (79. Dawid Nojszewski) - Maciej Górski.

Żółte kartki: Elso Brito, Bartomiej Babiarz – Wiktor Preuss

Czerwona kartka: Maciej Górski (Pogoń, 13 min.)

Sędzia: Łukasz Karski (Słupsk)

Sokół Ostróda - Hutnik Kraków 2 : 1 (1:1)

Gole: Sebastian Rugowski 43 i 54 – Krzysztof Świątek 15

Żółte kartki: Jakub Żyznowski - Piotr Zmorzyński, Jakub Wilczyński

Olimpia Elbląg - Garbarnia Kraków 1 : 0 (0:0)

Gol: Piotr Kurbiel 51

Wisła Puławy - Znicz Pruszków 1 : 1 (1:1)

Gole: Carlos Daniel 45+3 – Mariusz Gabrych 9

Żółta kartka: Igor Lewczuk (Znicz)

Chojniczanka Chojnice - GKS Bełchatów 5 : 0 (1:0)

Gole: Artur Pląskowski 19, Kamil Mazek 51, Michał Mikołajczyk 66, Mateusz Klichowicz 78, Tomasz Mikołajczak 88

Żółte kartki: Sam Van Huffel, Kamil Mazek, Mateusz Cegiełka, Łukasz Wolsztyński – Łukasz Wroński.

KKS 1925 Kalisz - Motor Lublin 0 : 0

Żółte kartki: Antonio Segura Gonzalez, Nikodem Zawistowski, Marcel Kotwica - Cezary Polak x 2, Maciej Firlej

Czerwona kartka (za 2 żółte): Cezary Polak (Motor, 62 min.)

Stal Rzeszów - Śląsk II Wrocław 4 : 3 (1:1)

Gole: Damian Michalik 8 i 79, Patryk Małecki 45, Bartosz Boruń 85 – Adrian Łyszczarz 24, Bartosz Snopczyński 87, Hubert Konstanty 90+1 (z karnego)

Żółta kartka: Bartłomiej Poczobut, Damian Michalik (Stal)

Niedziela, 10.10.

Radunia Stężyca - Ruch Chorzów 15:00

Pogoń Grodzisk Mazowiecki - Lech II Poznań - z powodu powołania zawodników Lecha II do reprezentacji narodowych przełożony na 20.10.2021 godz. 15:30