23.10.2021

Wigry Suwałki – GKS Bełchatów 2:1. Mamy komplet, a rywale z czołówki potracili punkty [gole, opinie]

Szóste zwycięstwo przed własną publicznością odnieśli piłkarze Wigier Suwałki, którzy w meczu 14. kolejki eWinner 2 Ligi pokonali 2:1 spadkowicza z Fortuna 1 Ligi, GKS Bełchatów i awansowali na 6., barażowe miejsce.

Bramki dla Biało–Niebieskich zdobyli Mariusz Rybicki i Robert Bartczak. Dla gości samobójcze trafienie zanotował Tomasz Lewandowski.

Niespodziewanie drugą z rzędu porażkę poniósł Ruch Chorzów, który przegrał 0:2 w Pruszkowie z miejscowym Zniczem. Swoje spotkanie przegrała także Chojniczanka Chojnice 1:3 z Garbarnią Kraków. Dwa punkty stracił Motor Lublin, który tylko zremisował z Sokołem w Ostródzie. Remis padł take w spotkaniu KKS Kalisz z Lechem II Poznań, do którego teraz pojadą Wigry.

Trener Dawid Szulczek twierdził, że drużyna Wigier nie może doczekać się meczu z Bełchatowem i cała kadra z wyjątkiem kontuzjowanego Joao Augusto wręcz pali się do gry. Widać to było także na boisku, gdzie od pierwszych minut Biało – Niebiescy zepchnęli gości do defensywy i z animuszem szukali otwarcia rezultatu tego meczu.

Już w 2 minucie groźnie zza pola karnego uderzył piłkę Kacper Michalski, ale celny strzał obronił Kewin Komar. Po chwili goście z powodzeniem blokowali uderzenia Patryka Mularczyka i kolejne autorstwa Kacpra Michalskiego.

W 20 minucie gry było już 1:0. Niedokładnie przed własnym polem karnym zagrywał były gracz Wigier - Łukasz Wroński i piłkę przechwycił Mikołaj Łabojko, który podał przed pole karne do Mariusza Rybickiego, a ten instynktownie huknął w kierunku bramki. Piłka odbiła się jeszcze od słupka i wpadła do siatki gości.

Gospodarze objęli prowadzenie i nie zamierzali zwalniać tempa, szukali kolejnych szans, by podwyższyć wynik, ale znów dobrze spisywał się w bramce Kewin Komar, który wybronił strzał Mateusza Sowińskiego, a potem piękne uderzenie Bartłomieja Babiarza w kierunku dalszego słupka.

W 26 minucie mogło być już 2:0, a Mariusz Rybicki powinien cieszyć się z dubletu. Mateusz Sowiński posłał prostopadłe zagranie, które przejął Rybicki i mocnym strzałem obok bezradnego golkipera gości posłał piłkę do siatki. Niestety arbitrzy dopatrzyli się minimalnej pozycji spalonej i bramki dla Wigier nie uznali.

Po półgodzinnym szturmie Wigier, piłką zaczęli grać goście, ale nie byli w stanie stworzyć sobie dobrej okazji strzeleckiej. Najgroźniej było pod bramką Hieronima Zocha w 43 minucie, kiedy to po dośrodkowaniu z rzutu wolnego przewrotką uderzył Szymon Sołtysiński. Strzał w środek bramki nie stworzył jednak problemów suwalskiemu bramkarzowi i Wigry na przerwę schodziły z jednobramkowym prowadzeniem.

- Byliśmy drużyną zdecydowanie lepszą, mieliśmy więcej okazji. Tak naprawdę Bełchatów miał groźniejszy jeden rzut wolny. Powinniśmy zamknąć ten mecz w pierwszej połowie – oceniał Bartłomiej Babiarz.

W drugiej części meczu w szeregi Wigier wdarło się dużo niedokładności co spowodowało, że dłużej utrzymywać się przy piłce zaczęli goście, którzy po oskrzydlających akcjach szukali zagrożenia w polu karnym.

Pojedyncze ataki Wigier kończyły się niepowodzeniem, tak samo jak katastrofą zakończyła się interwencja Tomasza Lewandowskiego w 66 minucie gry. Po dośrodkowaniu z lewego skrzydła Martina Klabnika, piłkę głową do własnej bramki niefortunnie skierował stoper Wigier, dając nadzieję GKS-owi Bełchatów na wywiezienie z Suwałk korzystnego wyniku.

- Nasza gra była już zdecydowanie lepsza. Powiedzieliśmy sobie parę ostrzejszych słów, ale też i zawodnicy wzięli się za siebie i podeszliśmy wyżej. Graliśmy agresywniej w odbiorze i z tego mieliśmy sytuacje – komentował po tym spotkaniu trener gości Patryk Rachwał.

Po straconej bramce Wigry, już z Kamilem Adamkiem na placu gry ruszyły do ataku i niewiele zabrakło, aby dopięły swego w 72 minucie gry. Po rzucie wolnym i dośrodkowaniu w pole karne, piłkę na dalszy słupek przedłużył Tomasz Lewandowski, a tam blisko wepchnięcia piłki do siatki był Kamil Adamek. Futbolówka odbiła się od słupka i zmierzała do siatki, ale wtedy z linii bramkowej wybił ją Mateusz Szymorek.

- W drugiej połowie, nie wiem czemu, zagraliśmy gorzej. Wolniej operowaliśmy piłką. GKS przegrywał, podszedł wyżej i stworzył nam trochę problemów – opisywał po meczu kapitan Wigier Suwałki.

Czas uciekał i szkoleniowiec Wigier zareagował potrójną zmianą, w której wymienione zostały siły ofensywne. Mateusza Sowińskiego, Denisa Gojko i Mariusza Rybickiego zastąpili Mikołaj Randak, Kosei Iwao i Robert Bartczak.

- Gdybyśmy strzelili w pierwszej połowie na 2:0, to wszyscy by mówili że zagraliśmy świetny mecz. Bramkę straciliśmy z niczego, tak naprawdę sami ją sobie strzeliliśmy – komentował Dawid Szulczek.

Na szczęście, w 87 minucie było 2:1. Znów ofensywnie w pole karne popędził Elso Brito i posłał kapitalne dośrodkowanie w okolice 5. metra. Kozłującą piłkę strzałem głową do bramki skierował Robert Bartczak. Wracający po długiej kontuzji do pelni formy piłkarz zanotował wejście smoka, zdobył swoją pierwszą w sezonie, a drugą w tym meczu bramkę dla Wigier.

W doliczonym czasie zawodnicy z Bełchatowa mieli rzut rożny, po którym piłkę ręką rzekomo zagrał Tomasz Lewandowski. Zawodnicy w zielono-czarnych trykotach domagali się podyktowania rzutu karnego, ale arbiter w tej sytuacji przewinienia się nie dopatrzył.

Po wznowieniu gry przez Hieronima Zocha, arbiter zakończył spotkanie i trzy punkty po raz szósty w tym sezonie zostały w Suwałkach. Teraz czas na wyjazd do Wronek, gdzie zawodnicy Dawida Szulczka zmierza się z rezerwami Lecha.

- Liczę na to, że w końcu wygramy na wyjeździe i podsumujemy ten nasz dobry okres. Ostatnio gramy naprawdę dobre mecze. I na Motorze mogło się to podobać, i z Pogonią Siedlce, i dzisiaj. Całość w ostatnich tygodniach wygląda dobrze – chwali Dawid Szulczek.

Wyniki i pary 14. kolejki

Sobota, 23.10.

Wigry Suwałki - GKS Bełchatów 2 : 1 (1:0)

Gole: Mariusz Rybicki 20, Robert Bartczak 87 – Tomasz Lewandowski 66 (samobójczy)

Żółte kartki: Tomasz Lewandowski - Adam Dobosz, Mateusz Szymorek, Mateusz Gancarczyk

Wigry: Hieronim Zoch - Kacper Michalski, Michał Ozga, Tomasz Lewandowski, Elso Brito, Mikołaj Łabojko, Bartłomiej Babiarz (90. Piotr Pierzchała), Patryk Mularczyk (71. Kamil Adamek) , Mateusz Sowiński (81. Mikołaj Randak), Denis Gojko (82. Kōsei Iwao) , Mariusz Rybicki (82. Robert Bartczak)

GKS: Kewin Komar - Mateusz Szymorek, Adam Dobosz (58. Adrian Bielka), Waldemar Gancarczyk (89. Mateusz Kempski), Dawid Flaszka, Szymon Sołtysiński, Michał Graczyk, Łukasz Wroński, Martin Klabnik, Kajetan Kunka, Mateusz Gancarczyk

Sędzia: Marek Śliwa (Kielce)

Znicz Pruszków - Ruch Chorzów 2 : 0 (1:0)

Gole: Mariusz Gabrych 34, Filip Nawrocki 68 (samobójczy)

Żółte kartki: Martin Baran, Jakub Górski, Dawid Baranowski - Daniel Szczepan, Tomasz Wójtowicz, Marcin Kowalski

KKS 1925 Kalisz - Lech II Poznań 2 : 2 (1:1)

Gole: Mateusz Majewski 32, Piotr Giel 88 – Gawlik 40 (samobójczy), Norbert Pacławski 64

W 42 min. Mateusz Majewski (KKS) nie wykorzystał rzutu karnego

Żółte kartki: Mateusz Wysokiński, Przemysław Stolc, Mateusz Mączyński – Damian Kołtański, Norbert Pacławski

Olimpia Elbląg - Pogoń Grodzisk Mazowiecki 1 : 0 (1:0)

Gol: Hubert Krawczun 21

Żółte kartki: Adrian Piekarski, Kamil Wenger, Klaudiusz Krasa, Mateusz Dudek – Piotr Maślanka

Chojniczanka Chojnice - Garbarnia Kraków 1 : 3 (0:1)

Gole: Marcin Grolik 73 - Michał Feliks 33 i 84, Daniel Morys 70 (z karnego)

Żółte kartki: Sam van Huffel, Sebastian Olszewski, Mateusz Bartosiak, Tomasz Mikołajczak – Wiktor Szywacz, Donatas Nakrosius, Kacper Duda, Daniel Morys, Wojciech Słomka

Sokół Ostróda - Motor Lublin 1 : 1 (1:0)

Gole: Dominik Stępień 44 – Piotr Ceglarz 50

Żółte kartki: Dominik Stępień, Arturo Lias – Maksymilian Cichocki, Filip Wójcik

Wisła Puławy - Śląsk II Wrocław 0 : 1 (0:0)

Gol: Ajenjo Hyjek 88

Żółte kartki: Lukáš Kubáň, Bartłomiej Bartosiak, Łukasz Wiech – Kacper Radkowski, Jakub Jezierski,

Stal Rzeszów - Pogoń Siedlce 3 : 0 (0:0)

Gole: Ramil Mustafaev 55 i 73, Krystian Wrona 90+2

Żółte kartki: Bartłomiej Poczobut, Bartosz Snopczyński - Mateusz Piotrowski, Julien Tadrowski

7 goli – Adrian Paluchowski (Wisła Puławy),

6 goli – Mariusz Gabrych (Znicz), Piotr Giel (KKS 1925 Kalisz), Damian Michalik (Stal Rzeszów),

5 goli – Michał Feliks (Garbarnia Kraków), Tomasz Foszmańczyk (Ruch Chorzów), Wojciech Łuczak (Radunia), Andreja Prokić (Stal Rzeszów), Szymon Skrzypczak (Chojniczanka Chojnice),

4 gole – Jean Franco Sarmiento (Pogoń Grodzisk Mazowiecki), Maciej Górski (Pogoń Siedlce), Łukasz Janoszka (Ruch Chorzów), Wojciech Kalinowski (Pogoń Grodzisk Mazowiecki), Patryk Małecki (Stal Rzeszów), Artur Pląskowski (Chojniczanka), Janusz Surdykowski (Radunia)