16.11.2020

Zakup domeny i hostingu – jak zrobić to mądrze?

Zakup domeny i całego hostingu jeszcze nigdy nie był tak prosty. W sieci aż roi się od ofert hostingodawców prześcigających się usługami i niskimi cenami.

Zamiast spieszyć się z decyzją, lepiej przeanalizować kilka za i przeciw, aby być zadowolonym z wybranego pakietu!

Jaka domena?

Każda strona internetowa ma swoją domenę, a więc nazwę, pod którą się kryje. Domena to integralna część witryny www, bez której ona nie istnieje. Po poprawnym wpisaniu nazwy domeny w polu przeglądarki i wciśnięciu klawisza „Enter” przejdziesz do wybranej strony www. Niektórzy szukają strony z poziomu wyszukiwarki Google, niektórzy zaś – znając już jej adres – bezpośrednio z przeglądarki. Warto więc zadbać o jej łatwą nazwę.

A na nazwę domeny składa się końcówka. Wybór jest bardzo szeroki - .pl, .com, .eu, .net to tylko niektóre z nich. Zdecydowanie warto postawić na polskie rozszerzenie .pl, ewentualnie międzynarodowe .com, choćby z tego względu, że szybko utrwala się w pamięci internautów. Poza tym bardziej wymyślne rozszerzenia mogą brzmieć dla nich zbyt egzotycznie, a przez to mogą odstraszać na ekranie wyników Google’a.

Niestety najpopularniejsze i zarazem najbardziej pożądane końcówki domen są najdroższe. Zdarza się jednak, że hostingodawca zapewnia np. bezpłatną domenę.pl (a także subdomeny) przez pierwszy rok abonamentu. Zaoszczędzisz w pierwszym roku, a to zawsze coś. Domenę i hosting swojej strony www możesz kupić osobno w różnych firmach, ale czasami możesz liczyć na dodatkową zniżkę, gdy zrobisz to u jednego usługodawcy.

 

Zakupując domenę swojej nowej strony pamiętaj o:

  • rozszerzeniu .pl lub .com
  • nazwa domeny powinna być prosta, najlepiej bez polskich znaków
  • niektórzy hostingodawcy oferują darmową domenę przez pierwszy rok
  • czasami w pakiecie domena + hosting otrzymasz zniżkę

 

Jaki hosting?

Z hostingiem sprawa jest bardziej skomplikowana, ale tutaj masz pewną wygodę: co roku możesz zmieniać hosting migrując do innego usługodawcy. A nazwy strony internetowej (domeny) tak łatwo nie zmienisz, przynajmniej nie bez różnego rodzaju konsekwencji. O czym jednak warto pamiętać na temat wyboru hostingu?

Przede wszystkim musisz odpowiedzieć na pytanie: do czego potrzebujesz hostingu? Do małej strony internetowej, forum, a może prowadzisz blog? Jeżeli tak, to w zupełności wystarczy Ci hosting współdzielony, który nie jest najbardziej wydajny przy większych projektach, ale w tych przypadkach będzie odpowiedni. Jeżeli jednak szukasz oferty dla swojego sklepu internetowego, to warto już poważnie zastanowić się nad VPS. Te i inne hostingi porównasz pod względem cenowym i zakresowym np. na hostdog.pl.

Skoro już wiesz jakiego rodzaju hostingu Ci potrzeba, to należy wybrać optymalną ofertę. Dobrą praktyką jest wybieranie pakietu nie tylko przez pryzmat jego ceny – często warto dołożyć symboliczne kilka złotych, aby cieszyć się z nieporównywalnie lepszego poziomu usług. Nie oznacza to oczywiście, aby niepotrzebnie przepłacać! W przypadku hostingów współdzielonych istnieje więcej istotnych elementów niż w przypadku VPS, czego trzeba mieć świadomość.

Kluczowym parametrem jest dostępna całkowita pamięć RAM i ilość pamięci RAM na 1 proces – lepiej o nich doczytać w szczegółach oferty, gdyż często są one pomijane w podsumowaniach pakietów na stronach hostingodawców. Przechwalają się za to innymi parametrami, również ważnymi.

Wybierając hosting musisz brać pod uwagę oferty z szyfrowaniem SSL. Jeszcze kilka lat temu były opcją, lecz dziś są koniecznością. Nie musisz wykupywać drogich certyfikatów – wielu hostingodawców oferuje SSL w cenie pakietu, np. pod postacią darmowych Let’s Encrypt! Szukaj ofert z możliwie dużym transferem GB i przestrzenią dyskową w możliwie racjonalnych cenach.

Szukając nowego serwera zapewne będziesz patrzył na jego cenę, ale i gwarantowany poziom bezpieczeństwa, stabilność i szybkość. Wybierz więc oferty z szybkimi dyskami SSD! Wcale nie muszą one wiele kosztować. Niektóre hostingi z SSD są tańsze od konkurencji, które ich nie zapewniają! Trzeba tylko dobrze poszukać. Tani hosting można znaleźć na hostdog.pl

SSL, SSD, przydałby się też… SSH. Dla bezpieczeństwa poszukaj też hostingu z automatycznym backupem – im dłużej przechowywana kopia bezpieczeństwa Twoich danych, tym lepiej. Dobrze, gdybyś miał do niej dostęp również z poziomu administratora. Niektóre panele są bardzo rozbudowane i udostępniają wiele opcji. To hosting dla Twojej nowej strony www? Jeżeli nie jesteś informatykiem, to dobrze byłoby mieć w ofercie darmowy kreator stron internetowych. Zaprojektujesz i postawisz stronę bez wiedzy programistycznej!

Czasami zdarzają się awarie, również całych serwerów. Praktyka wskazuje, że pomoc techniczna najszybciej działa w przypadku serwerowni zlokalizowanych na terenie Polski. Szybki i skuteczny support dla wielu jest najważniejszym czynnikiem przy wyborze hostingu!

 

Jeśli zastanawiasz się ile to może kosztować zobacz tutaj: https://hostdog.pl/ile-kosztuje-strona-www

 

Zakupując hosting pamiętaj o:

  • bezpieczeństwie (SSL, codzienny backup)
  • dobrej cenie
  • odpowiednim transferze i wielkości dysku (dobrze postawić na dyski SSD)
  • hostingu ze sprawnym supportem

 

(materiał partnera)

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Zapraszamy na relację na żywo


Lech II Poznań


Wigry Suwałki

28.11.2020
13:00

Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
11.27.2020 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4282 4.5176
USD 0.00% 3.7429 3.8185
GBP 0.00% 4.9482 5.0482
CHF 0.00% 4.1007 4.1835
27.11.2020

Zatrudnię

Dodaj nowe ogoszenie