12.07.2019

Jak odkryć, co chce się robić w życiu?

Mając nawet 20-30 lat, można nie wiedzieć, co chce się robić w życiu. Wiele osób ma takie rozterki i zastanawia się, co by było gdyby wybrały inną karierę, studia.

Można zadać sobie kilka pytań, które pomogą ustalić, co jest najważniejsze, a później dzięki temu łatwiej będzie wybrać zawód.

Dokąd zmierzasz?

Przy szybkim tempie życia przyda się na chwilę zatrzymać i zastanowić się, co nas czeka. Refleksja w naszym życiu jest istotna. Dając sobie czas na przemyślenie różnych spraw, można z dystansem i z perspektyw czasu spojrzeć na swoje wybory: jak wpłynęły na Twoją teraźniejszość i czy były to dobre a może złe decyzje.

Co lubisz i co potrafisz?

Jeśli już wiesz, co umiesz robić i jeśli leży to w kręgu Twoich zainteresowań, chcesz do tego konsekwentnie dążyć, to już jest dobrze. Jeśli nie wiesz, to trzeba się zastanowić nad tym, co sprawia Ci największą przyjemność i dodatkowo da się połączyć z pracą. Taka mieszanka pomaga znaleźć spełnienie i szczęście w życiu.

Czego nie umiesz i nie lubisz?

Oprócz zalet, każdy ma też jakieś wady i coś, z czym sobie nie radzi. Warto być tego świadomym. Jeśli spiszesz wszystko, z czym Ci nie po drodze, to wykluczysz oferty pracy, które Cię nie zainteresują. Często zdarza się, że tych rzeczy, których nie potrafisz robić i nie lubisz jest znacznie więcej od upodobań, więc tym łatwiej będzie wybrać coś odpowiedniego.

Czy lubisz zmiany?

Jeśli nie masz nic przeciwko zmianom i nowym wyzwaniom, to połącz to z zaletami, wadami pasjami i rzuć się na głęboką wodę. Nawet jeśli nic tego nie wyjdzie, to można zdobyć nowe, ciekawe doświadczenia, dowiedzieć się czegoś o sobie i udowodnić sobie oraz innym, że niczego się nie boimy.

Kogo masz w znajomych?

Do wszelkich zmian najlepiej zmotywują Cię pozytywnie nastawione do życia osoby. Mając takich znajomych, jest o wiele łatwiej zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Może znajdzie się ktoś, kto coś Ci podpowie albo nakieruje? Jeśli nie znajomi to wystarczą książki, wykłady oraz szkolenia prowadzone przez takie osoby. Swoją pozytywną energią mogą zarazić i zmotywować do działania.

Czy konsekwentnie dążysz do celu?

Znajomi potrafią też zniechęcić, mówiąc, np. że gra nie jest warta świeczki. Ale nie warto ich słuchać, jeśli już wiesz, czego chcesz, znasz siebie i ktoś Cię zmotywował. Choć oczywiście każdy czasem będzie miał ochotę się poddać i zacząć wszystko od nowa. Wtedy można zastanowić się, czy aby na pewno warto skoro już zaszliśmy tak daleko?

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.08.2020 Kupno Sprzedaż
EUR 0.01% 4.4224 4.5118
USD 0.80% 3.9044 3.9832
GBP 0.46% 4.8832 4.9818
CHF 0.13% 4.1546 4.2386
08.07.2020

Szukam pracy

Dodaj nowe ogoszenie