23.09.2022

Za 2 lata budynek ma być nie do poznania. Wyłoniono wykonawcę rozbudowy Ośrodka Kultury w Sejnach

Za drugim podejściem udało się wyłonić wykonawcę przebudowy i rozbudowy budynku Ośrodka Kultury w Sejnach przy ul. 1-Maja 17 wraz z budową ścieżki edukacyjno - turystycznej.

Wybrano jako najkorzystniejszą ofertę złożoną przez Wykonawcę, PRZEDSIĘBIORSTWO BUDOWLANO-REMONTOWE B COMPLEX Sp. z o.o. Spółka Komandytowa ul. Lityńskiego 12A w Suwałkach.

Jej oferta opiewała na kwotę 5.134.457,77 zł i była najniższa. Prace powinny zostać wykonane w ciągu 24 miesięcy od podpisania umowy.

Kolejne oferty:

2) ZAKŁAD OGÓLNOBUDOWLANY RZATKOWSKI PAWEŁ, ul. Wojska Polskiego 28,

16-400 Suwałki na kwotę 5.489.999,96 zł

3) JL Sp. z o.o., ul. Forteczna 27, 18-421 Piątnica Poduchowna na kwotę 5.870.000,00 zł

W pierwszym przetargu, który odbył się w sierpniu oferty oscylowały od 6,5 mln do 7,8 mln.

Miasto otrzymało na tę inwestycję dotacje z programu Polski Ład w wysokości 5 mln zł.

Przedmiot zamówienia obejmuje:

1. Przebudowę istniejącego budynku Ośrodka Kultury poprzez wytworzenie nowego układu funkcjonalnego budynku i spełnienia warunków określonych obowiązującymi przepisami dla budynków użyteczności publicznej oraz dostosowania do osób niepełnosprawnych, poprzez zakup i montaż windy. Jest na to już pozwolenie na budowę.

2. Rozbudowę w/w budynku o wielojęzyczną bibliotekę, która poszerzy działalność Ośrodka Kultury. Urząd jest w trakcie pozyskiwania pozwolenia na budowę na tę cześć inwestycji. maksymalny przewidywany termin: styczeń 2023 r.

3. Zagospodarowanie skarpy przy budynku Ośrodka Kultury i budowa fragmentu ścieżki turystyczno-edukacyjnej.

Wykonawca musi opracować projekt technologicznego wzmocnienia skarpy oraz projekt zagospodarowania skarpy wraz ze schodami terenowymi z poręczą i tarasem na dole skarpy.

W wyniku modernizacji i rozbudowy, na które powstała już kompletna dokumentacja architektoniczna i branżowa, w tym projekty wykończenia wnętrz, kosztorysy oraz specyfikacje, w budynku Ośrodka Kultury w Sejnach powstanie 11 nowych lub zmodernizowanych pomieszczeń:

pięć pracowni; foyer; dwa magazyny; sala wielofunkcyjna do prób, tańca i kameralnych wydarzeń; pomieszczenie socjalne dla pracowników; warsztat oraz 1 nowy, bez barierowy ciąg komunikacyjny pomiędzy obecnym i modernizowanym budynkiem a dobudowanym skrzydłem.

Pomieszczenia te będą przystosowane do pełnienia nowych funkcji: pracowni plastyczno-ceramicznej, świetlicy do zabaw dla dzieci, pracowni muzycznej, dwóch magazynów, warsztatu, foyer.

Dzięki realizacji zaprojektowanych prac budynek ośrodka będzie mógł być użytkowany zgodnie z jego przeznaczeniem i spełni standardy bezpieczeństwa oraz ochrony przeciwpożarowej a także będzie w pełni dostępny dla osób z ograniczoną mobilnością, ponieważ powstaną w nim dwie windy umożliwiające dostęp do pomieszczeń znajdujących się na pierwszym piętrze budynku oraz 2 toalety dla osób niepełnosprawnych po jednej na każdej kondygnacji.

Zagospodarowany zostanie teren wokół budynku ośrodka, w tym powstaną miejsca do rekreacji i spędzania wolnego czasu, przestrzeń na plenerowe działania kulturalne, oświetlenie zewnętrzne, drogi dojazdowe, chodniki, nasadzenia, zieleń i miejsca postojowe. Zaprojektowany został monitoring budynku ośrodka: wewnętrzny i zewnętrzny oraz nowe instalacje telekomunikacyjne.

Zaplanowana została wymiana i modernizacja instalacji wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej, wewnętrznych drzwi, posadzek, nawierzchni podłóg i schodów oraz oświetlenia budynku, dzięki której stare energochłonne lampy jarzeniowe zastąpi nowoczesne, przyjazne dla człowieka i energooszczędne oświetlenie LED. Foyer zostanie wyposażone w kanapy, lampy i gniazdka zasilające oraz bezprzewodowy Internet.

W rozbudowanym budynku powstaną niezbędne pracownie, magazyny i toalety oraz sala wielofunkcyjna do prób, tańca i kameralnych wydarzeń kulturalnych, zwłaszcza skierowanych do małych dzieci i opiekunów, w tym toaleta ze stanowiskiem do przewijania dla niemowląt.

Jest to druga część inwestycji. Jesienią 2020 roku wykonano termomodernizację budynku Ośrodka Kultury w Sejnach.

Miasto otrzymało wcześniej na termodernizację budynku Ośrodka 688 tysięcy zł netto z Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014 – 2020. Planowano, że całkowity koszt wyniesie 911,8 tys. zł.

Firmy startujące w kilku już przetargach żądały jednak więcej pieniędzy niż przewidywał budżet. Stąd też uchwała Rady Miasta z maja br. o zwiększeniu o 220 tysięcy wydatków z budżetu miasta. Spośród trzech ofert wybrano wówczas Sesji na wykonawcę firmę Tadeusza Niemiejsko z gminy Bakałarzewo, który zobowiązał się wykonać prace za 1.128.981,33 zł. brutto.

Historia budynku

Budynek ośrodka zaprojektowany w latach 60-tych, a wykonany i oddany do użytku w latach 70-tych XX wieku po raz pierwszy od tamtej pory przejdzie gruntowny remont i modernizację.

Ostatni raz remont kapitalny, a dokładniej rzecz biorąc odbudowę, budynek, w którym wówczas mieściło się kino, przeszedł na początku lat 70. ub. wieku. Jako, że i w tamtych czasach trudno było o pieniądze na nowe inwestycje, przedsięwzięcie nazwano remontem kapitalnym, ale budynek rozebrano do fundamentów. Po odbudowie, finansowanej ze środków budżetu państwa, funkcjonowało kino pn. „Polonez” ( taką nazwę wybrali uczniowie sejneńskich szkół) oraz placówka kultury ówczesnego Urzędu Miasta i Gminy w Sejnach.

Budynek ma zresztą jeszcze dłuższą historię, bo przed II wojną światową był tu Dom Ludowy.

 

 

WYG

Źródło: UM Sejny; Fot: Ośrodek Kultury w Sejnach

 

 

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
09.25.2022 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.7132 4.8084
USD 0.00% 4.7908 4.8876
GBP 0.00% 5.3890 5.4978
CHF 0.00% 4.8793 4.9779
24.09.2022

MAGAZYNIER

23.09.2022

Tynki gipsowe

23.09.2022

Kierowca kat. C

Dodaj nowe ogoszenie