13.05.2013

640 tysięcy paczek papierosów w rękach celników

Nielegalny transport 640 tysięcy paczek papierosów o szacunkowej wartości rynkowej ponad 6 milionów złotych przechwycili w Augustowie funkcjonariusze podlaskiej Służby Celnej. To jeden z największych udaremnionych przemytów papierosów w historii polskiej Służby Celnej.

 

 

W nocy z czwartku na piątek (09/10.05) na drodze krajowej nr 8 funkcjonariusze Służby Celnej z Augustowa zatrzymali do kontroli litewską ciężarówkę. Zasiadający za kierownicą tira 49-letni Litwin twierdził, że wiezie z Łotwy do Czech transport kartonowych opakowań. To samo wynikało z przedstawionych celnikom do kontroli dokumentów. Funkcjonariusze postanowili jednak sprawdzić, czy mężczyzna mówi prawdę i skierowali jego pojazd do prześwietlenia promieniami RTG.

Ponieważ obraz na monitorze mobilnego skanera tzw. ZBVana wskazał, że w naczepie może znajdować się tytoniowa kontrabanda, celnicy podjęli decyzję o szczegółowej rewizji ciężarówki. Funkcjonariusze nie pomylili się – po otwarciu naczepy okazało się, że faktycznie jest ona po brzegi wyładowana kartonami, w których jednak zamiast opakowań znajdują się nielegalne papierosy.


W sumie w litewskim tirze ukrytych było 640 tysięcy paczek (12,8 mln sztuk) papierosów nieoznaczonych żadnymi banderolami. Szacunkowa wartość rynkowa zatrzymanej kontrabandy to ponad 6 milionów złotych. Ostatni tak duży przemyt podlaska Służba Celna udaremniła na polsko-białoruskim przejściu granicznym w Bobrownikach w lutym 2010 roku.


Podlascy celnicy wszczęli postępowanie karne skarbowe w sprawie przemytu, rekwirując nielegalny towar oraz służącą do przewozu kontrabandy ciężarówkę. Służba Celna ustala również, gdzie nielegalny towar miał faktycznie trafić. Za przemyt tak dużej ilości papierosów zatrzymanemu mężczyźnie grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.


Od początku 2013 roku podlaska Służba Celna zatrzymała już blisko 3,5 miliona paczek nielegalnych papierosów, o szacunkowej wartości rynkowej ok. 35 milionów złotych. Udaremniony w Augustowie przemyt to przykład jak ważne i skuteczne są działania Służby Celnej nie tylko na przejściach granicznych i w bezpośredniej bliskości granicy, ale również na najważniejszych szlakach komunikacyjnych wewnątrz kraju.

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*