24.06.2024

Co z tą fabryką leków w Sejnach? Lepiej wygląda sprawa budowy kotłowni i mieszkań

Podczas poniedziałkowej (24 czerwca) sesji sejneńskiej Rady Miejskiej, w punkcie dotyczącym raportu o stanie miasta, burmistrz poinformował radnych o problemach inwestycyjnych.

Fabryka leków

Zagrożona wydaje się być budowa zakładu produkcji medykamentów (na górnej wizualizacji).

Burmistrz Dorian Krause poinformował radnych, że wraz z zastępcą brał udział w Walnym Zgromadzeniu MtPharma Sp. z o.o. Ta spółka złożyła przed paroma laty ofertę budowy w mieście zakładu farmaceutycznego.

W grudniu 2021 r. została podpisana umowa inwestycyjna, w sierpniu 2022 -   umowa spółki, a w października 2022 r. Miasto wniosło aport w postaci gruntu do spółki celowej o nazwie MT-Pharma Sejny, której zadaniem jest budowa zakładu farmaceutycznego. Obecnie spółka nosi nową nazwę MeTa Pharmaceutical Production.

Inwestor ma czas do sierpnia 2025 r. na wywiązanie się ze zobowiązań wynikających z umowy spółki i umowy inwestycyjnej z miastem.

Podczas Walnego Zgromadzenia zaproponowano miastu trzy nowe warianty umowy:

- pierwszy to istotne podniesienie kapitału spółki z zachowaniem obecnych proporcji udziałów, co by oznaczało dodatkowe koszty dla miasta,

- drugi to istotne podniesienie kapitału spółki i zmiana proporcji udziałów na korzyść spółki, co by oznaczało stratę udziałów przez miasto,

- trzeci to rezygnacja miasta ze spółki, zwrot miastu udziałów i gruntów. Oznaczałoby to w praktyce koniec marzeń o fabryce leków w mieście.

Burmistrz Dorian Krause mówił, że miasto przygotowuje czwartą opcję, ma być kompromisowa. O szczegółach poinformuje radnych, gdy koncepcja zostanie dopracowana.

Takie stanowisko spółki to nie nowina. Już w kwietniu br. podczas otwartego spotkania w mieście przedstawiciel spółki mówił o opóźnieniach przy realizacji tej inwestycji.

- Obliczono wydatki na przygotowanie terenu pod inwestycję na poziomie 4 mln. Za te pieniądze gdzie indziej można kupić w pełni uzbrojoną działkę. Pojawiły się dodatkowe koszty, jak np. potrzeba wycięcia podziemnej sieci światłowodu.

Projekt budowlany jest zakończony, ale świadomi wyzwań inwestorzy nie składają wniosku o zezwoleniu na budowę. Nie będą na razie także kontraktować wesiołka, dopóki nie będzie wytwórni. Spółka liczy na pieniądze z KPO. W założeniu, w systemie dwuzmianowym pracować ma 30 osób. Lipiec 2025 to planowane uruchomienie produkcji w trzech halach, ale termin nie jest już pewny – informował w kwietniu przedstawiciel spółki.

Mieszkania

Niedługo powinna ruszyć budowa mieszkań komunalnych przez Krajowy Zasób Nieruchomości SIM. To inwestycja Skarbu Państwa i miasto nie ponosi kosztów. Sejny otrzymały odpowiednie dotacje na objęcie udziałów w spółce i wsparcie ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa w wysokości 10 proc. wartości inwestycji. Resztę pokrywa KZN SIM.

Łączny szacunkowy koszt budowy 18 mieszkań ma wynieść prawie 10 mln zł (9 929 882,34 zł).

Mieszkaniami administrować będzie spółka KZN Podlaskie, ale o tym, komu je przydzielić współdecydować będzie samorząd  .

Koncepcja przewiduje budynek wielorodzinny trzykondygnacyjny, w którym powstanie 18 lokali mieszkalnych o powierzchni użytkowej od 32.44 m² do 51,45 m².

Blok wyposażony będzie w klatkę schodową z windą osobową. Komunikacja ma układ korytarzowy. Do każdego mieszkania przynależeć będzie komórka lokatorska. Na terenie działki przewidziano 18 stanowisk postojowych w tym stanowisko dostosowane dla osób niepełnosprawnych oraz stację ładowania pojazdów elektrycznych.

Kotłownia

Radni pytali także o sprawę budowy nowej kotłowni miejskiej.

Burmistrz i pracownicy Urzędu wyjaśnili, że wszystko jest na dobrej drodze. Jest wyłoniony wykonawca.  Plac budowy został przekazany wykonawcy. W lipcu br. ruszy rozbiórka zabudowań, znajdujących się na działce, na której ma stanąć kotłowania.

Przypomnijmy, że w październiku 2023 roku poprzedni burmistrz Sejn Arkadiusz Nowalski wybrał firmę OTECH z Gorlic na wykonawcę ciepłowni na biomasę. Tym samym zakończyła się długa, trwającą od wiosny 2023 roku procedura. Przetarg udało się bowiem rozstrzygnąć dopiero za czwartym razem.

Przedsiębiorstwo ma zaprojektować i wybudować kotłownię na działce przy ulicy 1 Maja. Zlokalizowana jest w miejscu tzw. leżącego wieżowca, to tzw. biały barak, kolejny za masarnią przy wyjeździe z miasta

Jak informowano w poniedziałek radnych, inwestycja powinna zostać ukończona do końca października 2025 roku.

Aż 90 proc. kosztów zostanie pokrytych z programu Polski Ład.

Votum zaufania i absolutorium

Radni 13 głosami „za” i dwóch wstrzymujących się udzielili burmistrzowi votum zaufania oraz14 „za” i jednym wstrzymującym się, absolutorium z wykonania budżetu za rok 2023.

Te uchwały w zasadzie dotyczą poprzedniego burmistrza, bo burmistrz Dorian Krause swoje obowiązki objął dopiero po wyborach samorządowych.

WYG

Na fot: Wizualizacja budynku mieszkalnego KZN i fabryki leków

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*