08.05.2013

Pogrzeb Rudolfa Dzipanowa

Wczoraj (7.05.2013r.) w Warszawie odbył się pogrzeb generała brygady Rudolfa Dzipanowa. Dzipanow urodził się w Suwałkach – zmarł po długiej i ciężkiej chorobie w wieku 92 lat.

 


Mimo tego, że większość życia spędził w Warszawie pamiętał zawsze o swym rodzinnym mieście.Doceniły to władze Suwałk oraz radni nadając Generałowi tytuł „Zasłużonego dla miasta Suwałk”. W uroczystości pogrzebowej wzięli udział Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk oraz Andrzej Chuchnowski, Przewodniczący Rady Miejskiej.

- Rudolf Dzipanow, mimo, że w Suwałkach bywał rzadko, utrzymywał ze mną stały, listowny kontakt – wspomina postać Generała Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk – Żywo interesował się sprawami naszego miasta, komentował ważniejsze wydarzenia, doradzał w wielu sprawach i zawsze podkreślał, że dobro Suwałk i Suwalszczyzny leży mu na sercu.


Rudolf Dzipanow urodził się 19 września 1921 roku w Suwałkach. Tu skończył szkołę powszechną, a potem Gimnazjum Męskie im. K. Brzostowskiego. Jego rocznik zdawał maturę w maju 1939 roku, Generał znalazł się w Złotej Księdze absolwentów, bo oprócz dobrych not za naukę, osiemnastolatek zdobył tytuł mistrza Polski juniorów w jeździe szybkiej na łyżwach. Pamiętne zawody odbyły się zimą 39 roku  na zalewie Arkadia.


- Potem wybuchła wojna. Dzipanow brał udział w kampanii wrześniowej, a po jej klęsce związał się z ruchem oporu na Lubelszczyźnie. Od 1944 roku jego losy związane były z Wojskiem Polskim – opowiada Andrzej Chuchnowski, historyk, Przewodniczący Rady Miejskiej w Suwałkach - Po wojnie został oficerem zawodowym, skończył Akademię Sztabu Generalnego, wciąż awansował. W 1966 roku został generałem brygady LWP.


Rudolf Dzipanow ukończył także historię na UW i tu obronił pracę doktorską. We wczesnych latach 70. był szefem Polskiej Misji w Wietnamie, długo pełnił funkcję kierującego Zespołem Naukowym w Sztabie Generalnym LWP, a potem został Komendantem Wojskowego Instytutu Historycznego PAN.  Wśród licznych odznaczeń, jakie posiadał trzeba wymienić: Order Virituti Military, Krzyż Walecznych, Krzyże Komandorski i Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty i Srebrny Krzyż Zasługi.


Generała Brygady pochowano na warszawskich Powązkach na cmentarzu wojennym. Został pożegnany z honorami wojskowymi – była wojskowa orkiestra dęta, kompania honorowa oraz salwa honorowa.


udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*