24.10.2020

W kraju przybyło 13 628 zakażonych, wśród nich prezydent Andrzej Duda. W Suwałkach inna liczba

O zakażeniu prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej poinformował w sobotę jego rzecznik, który dodał, że Andrzej Duda czuje się dobrze.

Liczba sobotnich przypadków  jest tylko 4 mniejsza od rejordowego piątku. Zanotowano za to rekordową liczbę zgonów - 179.

Rekord zakażeń - 308 - padł za to w naszym województwie. Dodajmy od razu, że nie jest  to pełna liczba, gdyż nie uwzględnia wszystkich przypadków. Powiatowe stacje sanepidu wysyłają codzienne meldunki o 9.00, a wojewódzka stacja w Białymstoku, która zbiera dane także z innych laboratoriów i melduje do warszawskiej centrali tak, by Ministerstwo Zdrowia o 10.30 mogło ogłosić ogolnopolskie dane, nie nadąża z "obrobieniem" statystycznym każdego przypadku i o części z nich informuje dzień-dwa później.

Posłużmy się wczorajszym przykładem. W piątek suwalski sanepid meldował o 30 nowych zakażeniach (20 w Suwałkach i 10 w powiecie), a wojewoda i podlaski inspektor sanitarny raportowali, że było ich u nas tylko 10 (9 w mieście i 1 w powiecie).

Suwalska stacja wykazywała, że od początku pandemii zaraziło się 420 mieszkańców Suwałk i powiatu, a wojewoda i podlaski inspektor, że 368 (patrz mapka niżej).

Największe różnice dotyczą liczby ozdrowieńców. Sanepid w Suwałkach informował w piątek o 227 takich osobach (185 w Suwałkach i 42 na wsiach), a białostocki komunikat mówił o 108 (85 w Suwałkach i 23 w w powiecie). Zgoda panowało tylko co do liczby zgonów - 3.

Mapa prezentuje zakażenia (kolor czerwony), wyzdrowienia (kolor zielony) i zgony (kolor czarny) od początku epidemii.

 

Przez te wojewódzkie opóźnienia, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna nie może już udzielać codziennych, często szczegółowych i ważnych dla lokalnej społeczności informacji. Dlatego od dzisiaj zdani jesteśmy na takie meldunki:

Wojewoda Podlaski i Podlaski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny informują o 308 kolejnych przypadkach zakażenia koronawirusem w regionie, potwierdzonych pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych. To:

➡ 82 osoby z Białegostoku - 80 w izolacji domowej, 2 hospitalizowane,

➡ 27 osób z Łomży - 23 w izolacji domowej, 4 hospitalizowane,

➡ 24 osoby z powiatu białostockiego w izolacji domowej,

➡ 22 osoby z powiatu kolneńskiego – 21 w izolacji domowej, 1 hospitalizowana,

➡ 21 osób z powiatu monieckiego - 20 w izolacji domowej, 1 hospitalizowana,

➡ 20 osób z powiatu bielskiego – 19 w izolacji domowej, 1 hospitalizowana,

➡ 19 osób z powiatu zambrowskiego - 18 w izolacji domowej, 1 hospitalizowana,

➡ 16 osób z Suwałk - 14 w izolacji domowej, 2 hospitalizowane,

➡ 15 osób z powiatu grajewskiego - 13 w izolacji domowej, 2 hospitalizowane,

➡ 14 osób z powiatu łomżyńskiego – 13 w izolacji domowej, 1 hospitalizowana,

➡ 13 osób z powiatu augustowskiego - 11 w izolacji domowej, 2 hospitalizowane,

➡ 12 osób z powiatu sokólskiego w izolacji domowej,

➡ 11 osób z powiatu suwalskiego – 7 w izolacji domowej, 4 hospitalizowane,

➡ 10 osób z powiatu wysokomazowieckiego - 9 w izolacji domowej, 1 hospitalizowana,

➡ 2 osoby z powiatu hajnowskiego w izolacji domowej.

W sumie w województwie podlaskim odnotowano łącznie 5763 potwierdzone przypadki zakażenia SARS-CoV-2.

Wyzdrowiało kolejnych 17 osób (w sumie 1947): 9 osób z Białegostoku, 6 osób z powiatu augustowskiego i 2 osoby z powiatu białostockiego.

 

W kraju w ciągu doby wykonano ponad 55,3 tys. testów na koronawirusa.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 13 628 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem z województw: 

- mazowieckiego (2026), 

- małopolskiego (1482),

- wielkopolskiego (1472), 

- śląskiego (1262), 

- łódzkiego (1001), 

- podkarpackiego (891), 

- kujawsko-pomorskiego (777), 

- pomorskiego (776),

 - lubelskiego (715), 

- dolnośląskiego (645), 

- zachodniopomorskiego (580), 

- opolskiego (558), 

- świętokrzyskiego (412),

- lubuskiego (379), 

- warmińsko-mazurskiego (344), 

- podlaskiego (308).  

Z powodu COVID19 zmarło 29 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 150 osób.

Liczba zakażonych koronawirusem w Polsce wynosi 241 946. Zmarło 4 351 osób, wyzdrowiało 109 344.

 

Żeby zapobiec tak dużym liczbom nowych zakażeń i niewydolności systemu ochrony zdrowia w Polsce, dwa tygodnie temu rząd m.in. wprowadził strefy żółtą i czerwoną, a od dzisiaj całą Polskę objął strefa czerwoną i wprowadził nowe obostrzenia. 

Restauracje i bary przygotowują posiłki tylko na wynos (na razie przez dwa tygodnie). Zdalną nauką, oprócz studentów i uczniów szkół średnich) zostali objęci uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych. W godz. 8-16 dzieci i młodzież będą mogły wychodzi z domów tylko pod opieką dorosłych. Zakazane są zgromadzenia, spotykanie się w grupach powyżej 5 osób. Seniorzy proszeni są o pozostanie w domach.   

 

   

Nowe zasady bezpieczeństwa w całym kraju 

Od 24 października obostrzenia dotyczące strefy czerwonej będą obowiązywać w całej Polsce. Dodatkowo wprowadzamy nowe zasady bezpieczeństwa w zakresie edukacji, gospodarki oraz  życia społecznego. Będą to:

  • objęcie nauczaniem zdalnym klas 4-8 szkół podstawowych – (szczegóły określi MEN w rozporządzeniu);
  • w dniach nauki szkolnej, w godzinach 8:00-16:00 obowiązek przemieszczania się dzieci do 16. roku życia pod opieką rodzica lub opiekuna;
  • zawieszenie działania sanatoriów z możliwością dokończenia już  rozpoczętych turnusów;
  • zawieszenie stacjonarnej działalności lokali gastronomicznych i restauracji przy dopuszczeniu prowadzenia działalności w zakresie dowozu lub na wynos;
  • max. 5 osób spoza wspólnego gospodarstwa domowego podczas imprez, spotkań i zebrań w przestrzeni publicznej (z wyjątkiem spotkań służbowych). Dotyczy to także zgromadzeń w rozumieniu ustawy o zgromadzeniach publicznych.

Ważne! Seniorze, zostań w domu! Apelujemy do seniorów - zwłaszcza do osób po 70. roku życia - o ograniczenie przemieszczania się. Z wyłączeniem sytuacji związanych z wykonywaniem czynności zawodowych, zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego czy też udziału we mszy świętej lub obrzędów religijnych.

Uwaga! 

W całej Polsce obowiązują wcześniej ustalone limity i ograniczenia dla strefy czerwonej, w tym m. in. w zakresie wydarzeń wydarzenie religijnych odbywających się w kościele, istnieje obowiązek zakrywania ust i nosa, z wyłączeniem osób sprawujących kult. W uroczystościach religijnych limit 1 osoba na 7 m2.

Zostańmy w domach i przestrzegajmy zasad 

Skala rozprzestrzeniania się koronawirusa zależy od nas samych. Dlatego ważne jest przestrzeganie ustalonych obostrzeń i reżimów sanitarnych. Wszystkim zalecamy pozostawanie w domach, o ile jest to możliwe. Ograniczajmy wychodzenie z domu do absolutnego minimum, poza wykonywaniem pracy, czy zaspokajaniem niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego.

Zalecenie DDMA+W 

Skuteczna walka z koronawirusem jest możliwa dzięki przestrzeganiu podstawowych zasad postępowania. Rozszerzamy zasadę DDMA na DDMA+W, czyli:

  • Dystans
  • Dezynfekcja
  • Maseczka
  • Aplikacja STOP COVID – ProteGO Safe
  • Wietrzenie

Utrzymywanie dystansu społecznego min. 1,5 m, częste mycie rąk i ich dezynfekcja oraz zakrywanie ust i nosa to podstawowe czynności, które pozwalają ograniczyć ryzyko zakażenia koronawirusem. Warto też często wietrzyć pomieszczenia, w których przebywamy, szczególnie w miejscach pracy czy placówkach oświatowych.

Walkę z zagrożeniem wspiera też aplikacja STOP COVID – ProteGO Safe.  Jest ona w pełni bezpieczna, bezpłatna i dobrowolna. Im więcej osób będzie z niej korzystać, tym szybciej i skuteczniej ograniczymy tempo i zasięg rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów 

Zgodnie z zapowiedziami rząd uruchamia program Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów, dzięki któremu pomoc seniorom w okresie pandemii koronawirusa i działania podejmowane w tym zakresie przez rząd, samorządy, ośrodki pomocy społecznej i wolontariuszy będą przebiegały sprawniej, a osoby starsze uzyskają niezbędną pomoc w trudnym czasie. Koordynatorem programu jest Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Specjalna darmowa infolinia dla seniorów – 22 505 11 11

W ramach Korpusu uruchomiona zostanie specjalna, bezpłatna infolinia przeznaczona dla seniorów (22 505 11 11). Za jej pośrednictwem osoby starsze będą mogły poprosić o pomoc w czynnościach, które wymagają wyjścia z domu, a które utrudnione są przez pandemię.

Wolontariusze, organizacje pozarządowe i harcerze wspólnie dla seniorów

Dane kontaktowe zgłaszającego się seniora będą przekazywane do właściwego terytorialnie ośrodka pomocy społecznej, które będą się kontaktować z osobą zainteresowaną  w celu ustalenia zakresu pomocy. W takie wsparcie seniorów będą zaangażowani wolontariusze i organizacje pozarządowe, a także Ochotnicza Straż Pożarna, Wojska Obrony Terytorialnej i harcerze.

Jak pomagać?

Jeśli chcesz pomagać potrzebującym osobom starszym, zgłoś się! Jak to zrobić?

Jak skorzystać ze wsparcia?

Korzystanie z infolinii, a także udzielenie pomocy, np. zrobienie i dostarczenie zakupów jest bezpłatne. Senior korzystający ze wsparcia w ramach Korpusu pokrywa jedynie koszty ewentualnych zakupów.

Pomoc skierowana jest do osób powyżej 70. roku życia. W szczególnych przypadkach wsparcie otrzymają też młodsi seniorzy. Realizacja usługi w postaci dostarczenia zakupów nie przysługuje jednak osobie, która korzysta z usług opiekuńczych, bądź specjalistycznych usług opiekuńczych.

Pomoc dla seniorów

Zadaniem gmin będzie prowadzenie rejestru seniorów, którzy zdecydowali się na pozostanie w domu i potrzebują wsparcia wolontariuszy.

Samorządy gminne będą mogły skorzystać z dofinansowania ze środków budżetu państwa na zorganizowanie i realizację usługi wsparcia. Środki te będą mogły zostać przeznaczone m.in. na zatrudnienie nowych pracowników do realizacji zadania, przyznanie dodatków zadaniowych, zlecenie usługi organizacjom pozarządowym czy jej zakup od prywatnych podmiotów.

- Nie zakładam takiego scenariusza – powiedział Waldemar Kraska pytany o to, co rząd zrobi, jeśli wprowadzone ograniczenia nie przyniosą pożądanego efektu. Po to wprowadzamy te obostrzenia, dość rygorystyczne. Myślę ,że ten system, żeby wprowadzić dość rygorystyczne, ale krótkie obostrzenia, powinien zadziałać. Oczywiście to jest kwestia tygodnia, może dziesięciu dni, jak mówią epidemiolodzy, żeby były efekty. Liczę, że ten efekt maseczkowy, które już dwa tygodnie temu zostały wprowadzone, też już powinno w tym tygodniu zadziałać – dodał wiceminister zdrowia.

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*