20.08.2016

W Suwałkach reaktywowano posterunek SOK, tylko dworzec wciąż świeci pustkami [zdjęcia]

Nie może być, żeby tak ważny węzeł kolejowy jak Suwałki, był bez posterunku Służby Ochrony Kolei. Reaktywowany dziś posterunek istnieje i będzie istniał – zapewniał w sobotę Komendant Główny Straży Ochrony Kolei Józef Hałyk. W uroczystości reaktywowania posterunku udział wzięli m.in. wiceminister SWiA Jarosław Zieliński, Komendant Regionu SOK w Siedlcach Zbigniew Jabłoński, prezydent Suwałk, samorządowcy z powiatu i podsuwalskich gmin.

Wielu mieszkańców zastanawia się, jaki cel ma reaktywacja posterunku SOK, jeśli w Suwałkach tak naprawdę kolej nie istnieje. Kilka pociągów osobowych odjeżdżających i przyjeżdżających nad Czarną Hańczę wozi raczej powietrze niż pasażerów. Pusty budynek dworcowy, z hulającym w holu wiatrem, czarnymi szybami zamkniętych kas biletowych, pojedyncze składy towarowe – to dzień dzisiejszy PKP w Suwałkach.

Gdzie te czasy, kiedy do kas biletowych ustawiały się długie kolejki, a pasażerowie z trudem wciskali się do wagonów? 

- Połączeń jest już troch więcej, ale wciąż za mało – twierdził minister Zieliński. – Musimy się jeszcze uporać z koalicją PO-PSL rządzącą w sejmiku wojewódzkim Jeżeli kolej ma być bardziej atrakcyjna, musi świadczyć usługi o stałych godzinach i we wszystkie dni tygodnia. To co zrobiono w ostatnich latach, to otwarcie drzwi dla prywatnego transportu osobowego, kosztem PKP i PKS. To jest patologia, chore państwo i z tą chorobą będziemy walczyć. 

- Służba Ochrony Kolei jest najstarszą formacją mundurową w Rzeczypospolitej, powołaną dekretem Marszałka Józefa Piłsudskiego z 18.11.1918 roku – mówił KG SOK Józef Haładyk. – Obszar kolei jest integralną częścią naszego kraju i nie może być pozbawiony ochrony i bezpieczeństwa.

Wiceminister Zieliński przypominał, że suwalski posterunek, jako jeden z siedmiu w kraju, „został zlikwidowany w ramach bezmyślnego działania koalicji PO-PSL. Odrabiamy to, co przed laty zostało stracone.” Dodał, że trwają prace nad włączeniem SOK w struktury MSWiA. Minister zapewnił też, że prowadzone są działania mające na celu zwiększenie liczby połączeń kolejowych z i do Suwałk, a także „przybliżenie dworca do centrum miasta”.  

Po reaktywacji posterunek, którego komendantem jest Bożena Sieńko, zatrudnia 18 osób, ale planowany jest nabór kolejnych. Czynny będzie całą dobę, przez siedem dni w tygodniu, a służyć ma bezpieczeństwu nie tylko kolei, ale też mieszkańców miasta.

Poświęcenia posterunku, który swoim zasięgiem będzie obejmował teren od granicy z Litwą do Olecka i Sokółki, dokonał ks. prałat mjr Krzysztof Kaczyński.

udostępnij na fabebook
21.08.2016, 12:31:31

R.R

Panie pośle krytykował Pan PO a dla regionu robi PIS to widać bo tyle i aż tyle jest wstanie załatwić jako wiceminister Zieliński

21.08.2016, 12:34:56

Andrzej

Przydałoby się zmodernizować linię kolejową z Suwałk do Sokółki i Ełku! Następnie wymienić tabor kolejowy. Nikt nie będzie jeździł pociągiem w którym śmierdzi i do tego wlecze się 40 km/h!

21.08.2016, 14:28:52

miro

I co dalej ?

21.08.2016, 18:16:42

rysia

To Kaczyński dochrapał się majora?

21.08.2016, 20:27:54

Mirek

Na lotnisku w Radomiu pewnie czują się podobnie idąc do pracy jak suwalscy sokisci. Bez poważnej inwestycji która powinna juz byc 10 lat temu zrobiona, stan suwalskiej kolei będzie tylko gorszy. Miejmy nadzieje ze to poczatek jakichkolwiek zmian w pkp w naszym regionie. Panom z SOK życzę powodzenia, oby nadmiar czasu nie wplywal negatywnie na ich ciężką pracę...

22.08.2016, 09:47:26

tomek

śmiać się czy płakać?!

23.08.2016, 07:29:08

CBR516

Łatwo jest krytykować nic albo niewiele robiąc a oczekiwania mieć duże i chcieć aby wszystko było na dziś . Dobrze, że coś w ogóle zaczyna się w naszym regionie dziać. Likwidacja odbywa się bardzo szybko a do reaktywacji potrzeba czasu i nie odnosi się to tylko do SOK ale do wielu dziedzin naszego życia. Dajmy trochę na luz, poczekajmy z tą krytyką i oceniajmy po nie przed. Może niech każdy z nas oceni własne plany i decyzje życiowe czy tak od razu wszystko zrealizował, czy wszystko w życiu zawsze wyszło na +. Nie jestem sympatykiem żadnej partii tylko staram się patrzyć na świat w rzeczywistych kolorach.

21.07.2017, 20:08:00

rosanne

Kiedy będzie połączenie kolejowe Suwałk z Rzeszowem? To wstyd żeby od zakończenia wojny aż po dzień dzisiejszy (72 lata)nic nie zrobiono w tej sprawie na polskiej ścianie wschodniej, by połączyć północ z południem!

25.01.2018, 11:50:43

mswia

Brawo PIS ustawa dla Straży Ochrony Kolei

Skomentuj:
nick*
komentarz*