19.07.2020

Fortuna 1 Liga. Coraz mniej niewiadomych, Wigry Suwałki mogą przesądzić o losie Zagłębia Sosnowiec

Coraz mniej niewiadomych w Fortuna 1 Lidze. W 33. kolejce awans zapewniła sobie Stal Mielec, a Miedź Legnica grę w barażach. O ostatnie miejsce barażowe wciąż walczą gracze Bruk-Bet Termaliki, Puszczy Niepołomice, GKS Tychy i Chrobrego Głogów.

W walce o utrzymanie uczestniczą z kolei GKS Bełchatów, GKS Jastrzębie, Odra Opole, Zagłębie Sosnowiec i Olimpia Grudziądz. Właśnie z Zagłębiem, w którym występuje Patryk Małecki, wychowanek Wigier,  w ostatniej kolejce zmierzy się zajmujący ostatnie miejsce w tabeli zespół z Suwałk.

Podsumowanie przedostatniej kolejki:

Zagłębie Sosnowiec - PGE Stal Mielec 0:3​

Mecz w Sosnowcu mógł potoczyć się inaczej, jednak Fabian Piasecki przy stanie 0:0 spudłował w kapitalnej sytuacji, a wówczas do głosu doszła Stal Mielec. Po uderzeniu z dystansu piłka odbiła się od poprzeczki i spadła na głowę Maka, który dał Stali prowadzenie. Po przerwie Stal zdobyła bardzo szybko drugiego gola i kontrolowała wydarzenia na boisku, w szczególności, że w 51. minucie Michał Żyro strzelił swojego drugiego gola. Po końcowym gwizdku Stal mogła cieszyć się z awansu, a Zagłębie wciąż niepewne utrzymania.

Chrobry Głogów - Wigry Suwałki 4:1

Chrobry Głogów już po pierwszej połowie prowadził bardzo wysoko. Gospodarze wykorzystali proste błędy w obronie Wigier Suwałki i kontrolowali całe spotkanie. W drugiej połowie goście zdobyli gola kontaktowego, jednak Chrobry odpowiedział kolejną bramką i zdobył komplet punktów. Podopieczni Ivana Djurdjevicia mają już pewne utrzymanie, a wciąż mogą sprawić sensacje i awansować do strefy barażowej.

Stomil Olsztyn - GKS Tychy 2:1

W Olsztynie gospodarze mogli prowadzić znacznie wcześniej, jednak Stomilowi brakowało skuteczności. Ostatecznie pierwszego gola udało się zdobyć w 42. minucie, kiedy Jakub Tecław z bliskiej odległości pokonał golkipera gości. GKS niemal całą drugą połowę grał w osłabieniu, bo czerwoną kartkę obejrzał Kristo. To wykorzystali gospodarze w 83. minucie, kiedy Sobczak zdobył kolejnego gola. W końcówce Grzeszczyk zdobył gola kontaktowego, ale GKS tak naprawdę może być szczęśliwy, że w Olsztynie nie stracił więcej bramek.

Sandecja Nowy Sącz - Podbeskidzie Bielsko-Biała 1:0

Gospodarze przywitali gości szpalerem z okazji awansu do najwyższej klasy rozgrywkowej. Trener Podbeskidzia Bielsko-Biała dokonał bardzo dużo zmian i szanse na pokazanie się dostali zawodnicy, którzy częściej w tym sezonie siedzieli na ławce rezerwowych. W 30. minucie Kamil Biliński mógł wyprowadzić "Górali" na prowadzenie, jednak Bielica wybronił to uderzenie. Z kolei Sandecja Nowy Sącz wykorzystała jedenastkę za sprawą Michala Pitera-Bucko i prowadziła. Gospodarze w drugiej połowie mieli ochotę na podwyższenie wyniku, jednak ten ostatecznie się nie zmienił i gospodarze w przeciągu tygodnia na własnym stadionie pokonali lidera i wicelidera Fortuna 1 Ligi.

Chojniczanka Chojnice - Warta Poznań 1:2

Chojniczanka Chojnice znów rozpoczęła dobrze mecz i zdobyła gola jako pierwsza, ale nie potrafiła utrzymać prowadzenia do przerwy, kiedy to w 36. minucie zremisował Jakub Kiełb. W końcowych minutach Adrian Laskowski przymierzył z dystansu, a futbolówka odbiła się od słupka, a następnie od pleców Janukiewicza i wpadła do bramki.

GKS Bełchatów - Puszcza Niepołomice 0:0

W Bełchatowie obie drużyny podzieliły się punktami i tak naprawdę żadna z drużyn nie może być zadowolona z takiego wyniku. Gospodarze wciąż walczą o utrzymanie, a Puszcza nie przybliżyła się do strefy barażowej. Goście w szczególności w drugiej połowie byli bliżsi zdobycia gola, lecz byli tego dnia nieskuteczni. Podopieczni Tomasza Tułacza stwarzali zagrożenie po stałych fragmentach gry, jednak tym razem ich najskuteczniejsza broń zawiodła.

Radomiak Radom - Miedź Legnica 3:0

Radomiak Radom przypieczętował 4. miejsce w Fortuna 1 Lidze. Gospodarze nie dali żadnych szans Miedzi Legnica, z którą przecież mogą niedługo spotkać się w barażach. Zdecydowanie lepsze wrażenie pozostawili gracze Radomiaka, którzy zdobyli trzy bramki. "Miedzianka" dostała lekcję, którą na pewno musi odrobić, jeżeli myśli o sukcesie w meczach barażowych.

GKS Jastrzębie - Bruk-Bet Termalica 0:0

Piotr Wlazło kolejny raz mógł poprowadzić Bruk-Bet do wygranej, jednak tym razem "Słoniki" tylko zremisowały. Wlazło uderzył z dystansu, a piłką odbiła się od poprzeczki i spadła za linią bramkową, jednak sędziowie gola nie uznali. Jeszcze przed przerwą goście mieli rzut karny, ale kapitalną interwencją popisał się Mariusz Pawełek. Doświadczony golkiper również w drugiej połowie dwoił się i troił dzięki czemu GKS Jastrzębie zdobyło jeden punkt.

Odra Opole - Olimpia Grudziądz 1:0

33. kolejka zakończyła się spotkaniem drużyn, które bezpośrednio walczą o utrzymanie w Fortuna 1 Lidze. Mecz od początku toczył się w spokojnym tempie i obie drużyny bały się zaryzykować, i mocniej zaatakować. To jednak gospodarze zdobyli jedynego gola na wagę trzech punktów. Sędzia uznał, że Łukasz Sapela faulował w polu karnym Arkadiusza Piecha, a jedenastkę pewnie wykorzystał Krzysztof Janus. Odra dzięki tej wygranej przybliżyła się do utrzymania.

Pierwsza Liga Piłkarska

Chrobry Głogów - Wigry Suwałki 4 : 1 (3:0)

Gole: Damian Piotrowski 4, Damian Kowalczyk 26 i 40, Miłosz Kozak 76 – Robert Bartczak 69

Żółte kartki: Jarosław Ratajczak - Mikołaj Wasilewski, Martin Dobrotka

Chrobry: Michał Szromnik - Michał Ilków-Gołąb, Kamil Juraszek, Oliver Práznovský, Jarosław Ratajczak, Miłosz Kozak, Szymon Drewniak, Krzysztof Kubica (79. Robert Mandrysz), Damian Piotrowski (60. Dominik Piła), Maksymilian Banaszewski, Mikołaj Lebedyński (20. Damian Kowalczyk)

Wigry: Jan Balawejder - Paweł Gierach, Oskar Nowak (61. Denis Gojko), Michał Ozga, Jakub Świątek (81. Adrian Karankiewicz), Martin Dobrotka, Szymon Łapiński (81. Jakub Kunicki), Robert Bartczak, Mikołaj Wasilewski, Patryk Czułowski, Kacper Wełniak

Pozostałe wyniki i zestaw par 34. kolejki Fortuna I Liga

Piątek, 17.07

Zagłębie Sosnowiec - Stal Mielec 0 : 3 (0:1)

Gole: Mateusz Mak 22, Michał Żyro 46 i 51

Żółte kartki: Markas Beneta – Robert Dadok, Maciej Domański

Sobota, 18.07.

Stomil Olsztyn - GKS Tychy 2 : 1 (1:0)

Gole: Jakub Tecław 42, Szymon Sobczak 83 – Łukasz Grzeszczyk 89

Żółte kartki: Janusz Bucholc, Jurich Carolina – Dario Kristo (x 2),

Czerwona kartka: Dario Kristo (GKS, 51 min. za dwie żółte)

Sandecja Nowy Sącz - Podbeskidzie Bielsko-Biała 1 : 0 (1:0)

Gol: Michal Piter- Bučko 45 (z karnego)

W 29 min. Kamil Biliński (Podbeskidzie) nie wykorzystał rzutu karnego, jego strzał obronił bramkarz Sandecji)

Żółte kartki: Tadeusz Socha, Michal Piter-Bućko, Dawid Szufryn - Dmytro Baszlai, Kacper Gach, Krzysztof Brede (trener)

Chojniczanka Chojnice - Warta Poznań 1 : 2 (1:1)

Gole: Mateusz Kuzimski 26 – Jakub Kiełb 36, Radosław Janukiewicz 88 (gol samobójczy)

Żółta kartka: Mateusz Bartosiak – Robert Janicki, Łukasz Spławski, Michał Jakóbowski, Mateusz Kupczak

Niedziela, 19.07.

GKS Bełchatów - Puszcza Niepołomice 0 : 0

Radomiak Radom - Miedź Legnica 3 : 0 (1:0)

Gole: Rafał Makowski 44, Dawid Abramowicz 54, Patryk Mikita 62

Żółte kartki: Patryk Mikita, Rafał Makowski, Mateusz Cichocki, Mateusz Michalski - Josip Šoljić, Marquitos, Omar Santana, Božo Musa

GKS 1962 Jastrzębie - Bruk-Bet Termalica Nieciecza 0 : 0

Gol:

W 45+1 min. Roman Gergel (Miedź) nie wykorzystał rzutu karnego (obrona bramkarza Radomiaka)

Żółte kartki: Patryk Skórecki – Michał Bezpalec

Odra Opole - Olimpia Grudziądz 1 : 0 (0:0)

Gol: Krzysztof Janus 87 (z karnego)

Żółte kartki: Mateusz Czyżycki, Miłosz Trojak, Krzysztof Janus, Mateusz Kamiński – Dominik Frelek, Łukasz Bogusławski, Łukasz Sapela

Czołówka snajperów:

16 goli - Fabian Piasecki (Zagłębie Sosnowiec)

15 goli - Mateusz Kuzimski (Chojniczanka Chojnice),

14 goli - Patryk Mikita (Radomiak Radom),

13 goli - Karol Danielak (Podbeskidzie Bielsko-Biała),

12 goli - Vladislavs Gutkovskis (Bruk-Bet Termalica Nieciecza), Omran Haydary (Olimpia Grudziądz), Bartosz Nowak (Stal Mielec),

11 goli - João Criciúma (Olimpia Grudziądz), Mateusz Kupczak (Warta Poznań), Mateusz Marzec (GKS Bełchatów), Marko Roginić (Podbeskidzie)

10 goli - Łukasz Grzeszczyk (GKS Tychy), Marquitos (Miedź Legnica), Michal Piter-Bučko (Sandecja Nowy Sącz), Szymon Sobczak (Stomil Olsztyn),