01.05.2021

Sokół Ostróda – Wigry Suwałki 0:1. Wzięli odwet, są bliżej pozycji wicelidera

Przepiękną bramką, zdobytą przez Pawła Gieracha, dającą 9. wyjazdowe zwycięstwo, piłkarze Wigier rozpoczęli przedostatni miesiąc walki o powrót na boiska pierwszej ligi. Przedłużyli serię spotkań bez porażki do sześciu, zmniejszyli stratę do GKS-u Katowice.

W 31. kolejce na boisku w Ostródzie podopieczni Dawida Szulczka pokonali miejscowego Sokoła 1:0 i udanie zrewanżowali się za jesienną porażkę 1:2 na Zarzeczu.

Biało – Niebiescy w wyjściowym zestawieniu dokonali dwóch zmian. Na prawej obronie Michała Orzechowskiego zastąpił Paweł Gierach, a w ataku pojawił się zdrowy już Kamil Adamek, kosztem Kacpra Wełniaka. Opaskę kapitana po raz pierwszy w sezonie założył Hieronim Zoch.

Spotkanie lepiej rozpoczęli gospodarze, którzy energiczniej operowali futbolówką, a po stracie piłki narzucali na naszych piłkarzy wysoki pressing. Pewnie i z dużym spokojem w defensywie pracowali gracze Wigier i nie dopuszczali, aby gracze Sokoła wchodzili w pole karne.

Dopiero w 23 minucie z dystansu celnie na bramkę Hieronima Zocha uderzył Łukasz Soczyński, ale nasz golkiper ze spokojem wyłapał futbolówkę.

Podobnie w 30 minucie swoich sił próbował Dawid Wolny, z 18 bramkami na koncie najlepszy obecnie strzelec eWinner 2 Ligi, ale także pewnie interweniował Hieronim Zoch. Wtedy też po raz pierwszy groźnie zaatakowały Wigry, ale futbolówkę zmierzającą w kierunku Kamila Adamka wybił znacznie wyższy Wojciech Mazurowski.

Przed przerwą można jeszcze odnotować strzał Bartłomieja Babiarza z 30 metrów, który także pewnie obronił bramkarz gospodarzy, Kacper Trelowski.

Krótko po zmianie stron Sokół Ostróda miał najlepszą w tym spotkniu szansę na zdobycie bramki. Po rzucie rożnym najwyżej wyskoczył Dawid Wolny, ale piłkę po jego strzale głową na bliższy słupek wybił Kamil Adamek.

Od tego momentu żwawiej na murawie poczynali zawodnicy Wigier i w 54 minucie mogli otworzyć wynik spotkania. Dośrodkowanie z lewego skrzydła posłał Daniel Liszka, a w dogodnej sytuacji piłkę głową uderzył Cezary Sauczek, jednak znów nie na tyle mocno, by pokonać Kacpra Trelowskiego.

Trener Dawid Szulczek po meczu ze Stalą Rzeszów namawiał swoich zawodników, aby byli bardziej pazerni na zdobywanie bramek. Taką pazernością wykazał się Paweł Gierach. W 69 minucie, po podaniu od Patryka Mularczyka z własnej połowy popisał się on kapitalnym rajdem i z ok. 20. metra oddał perfekcyjny strzał nie do obrony. Wigry objęły prowadzenie.

Szkoleniowiec suwalczan kwadrans przed końcem przeprowadził potrójną zmianę. Kacper Wełniak i Michał Żebrakowski zastąpili w przodzie Cezarego Sauczka i Denisa Gojkę, a Martin Dobrotka, by jeszcze bardziej uszczelnić defensywę, zmienił Daniela Liszkę.

Wigry do ostatniego gwizdka arbitra miały ten mecz pod kontrolą. Pojedyncze ataki Sokoła skutecznie zatrzymywał Rafał Grzelak, a z przodu starał się szarpać Michał Żebrakowski, który w 83 minucie uderzył w światło bramki, ale dokładnie tam, gdzie ustawiony był bramkarz gospodarzy.

Podopiecznym Piotra Jacka zdecydowanie zabrakło energii, by przycisnąć i powalczyć o remis, tak jak w środowym meczu wyszarpały go w końcówce Wigry. Dla Sokoła była to druga porażka z rzędu i przerwanie serii trzech kolejnych zwycięstw na własnym stadionie.

Swoją siłę i nieprzewidywalność znów pokazał zespół Śląska II Wrocław, który w Katowicach wygrał z GKSem 3:1. To druga z rzędu porażka GieKSy po przerwie covidowej.

Nasz następny rywal, Hutnik Kraków w starciu beniaminków uległ KKS-owi Kalisz 0:2.

Chojniczanka Chojnice swój z Bytovią Bytów mecz zagra jutro, a lider z Polkowic spotkaniem ze Skrą Częstochowa zamknie 31. kolejkę dopiero w poniedziałek.

Adrian Milewski. TM

Sokół Ostróda - Wigry Suwałki 0 : 1 (0:0)

Sokół: Trelowski – Zimmer, Mazurowski, Dobosz, Turek (63. Siemaszko), Rugowski (58. Kalinowski), Zalewski (79. Wicki), Żwir, Soszyński (62. Czajkowski), Gajda, Wolny

Wigry: Hieronim Zoch – Paweł Gierach, Adrian Piekarski, Rafał Grzelak, Daniel Liszka (76. Dobrotka), Denis Gojko (76. Michał Żebrakowski), Wojciech Kamiński, Przemysław Babiarz, Patryk Mularczyk (90. Patryk Czułowski), Cezary Sauczek (76. Kacper Wełniak), Kamil Adamek

Gol: Paweł Gierach 69

Żółta kartka: Wojciech Mazurowski (Sokół)

Sędziował: Mateusz Jenda (Warszawa)

Pozostałe wyniki i pary 31. kolejki

Sobota, 1.05.

Olimpia Grudziądz - Olimpia Elbląg 3 : 1 (1:0)

Gole: Embalo 4 i 86, Gabor 68 – Surdykowski 59

Żółte kartki: Augusto, Obst, Witasik Kalenik – Burzyński (x 2), Lewandowski, Bawolik

Czerwone kartki (za 2 żółte): Burzyński 38, Bawolik (78, obaj Olimpia Elbląg)

Pogoń Siedlce - Błękitni Stargard 2 : 2 (1:1)

Gole: Krzysztof Danielewicz 16, Marcin Kozłowski II 80 – Mateusz Bochnak 45, Damian Niedojad 64

Żółte kartki: Franciszek Wróblewski, Krzysztof Danielewicz, Marcin Kozłowski II, Maciej Kołoczek – Dawid Polkowski, Hubert Krawczun

Hutnik Kraków - KKS 1925 Kalisz 0 : 2 (0:1)

Gole: Filip Kendzia 11, Nikodem Zawistowski 90

Żółte kartki: Tomasz Wojcinowicz, Abdallah Hafez, Sebastian Olszewski, Adam Dul – Nikodem Zawistowski, Nestor Gordillo, Michał Borecki

GKS Katowice - Śląsk II Wrocław 1 : 3 (0:3)

Gole: Filip Kozłowski 66 – Sebastian Bergier 34 i 45, Adrian Łyszczarz 38

W 49 min.Filip Kozłowski (GKS) nie wykorzystał rzutu karnego

Żółte kartki: Rafał Figiel, Michał Kołodziejski, Bartosz Jaroszek – Mateusz Młynarczyk

39:54

Pogoń została ukarana odjęciem trzech punktów za niedozwolone wspomaganie farmakologiczne zawodników w sezonie 2019/20.

Zaległy mecz z 28. kolejki

Znicz Pruszków - Górnik Polkowice 26.05.

Czołówka strzelców:

18 goli – Sebastian Bergier (Śląsk II Wrocław), Kamil Wojtyra (Skra Częstochowa), Dawid Wolny (Sokół Ostróda),

14 goli Piotr Giel (Bytovia Bytów),

13 goli – Szymon Skrzypczak (Chojniczanka Chojnice), Eryk Sobków (Górnik Polkowice), Marcin Urynowicz (GKS Katowice),