25.09.2020

Wigry Suwałki – Śląsk II Wrocław 2:0. Kacper Wełniak eksplodował [wideo i zdjęcia]

Wigry Suwałki pokonały Śląsk II Wrocław i przynajmniej do soboty zameldowały się na pozycji lidera tabeli 2 Ligi. Po bramkostrzelnych występach Denisa Gojki i Kamila Adamka, w końcu odblokował się Kacper Wełniak, strzelec obu goli.

Trener Dawid Szulczek liczył w tym meczu na pierwsze bramki w sezonie Cezarego Sauczka. I Sauczek już w 5 minucie wybiegł na czystą pozycję, ale brutalnym faulem przed własnym polem karnym ratował sytuację bramkarz Śląska - Paweł Budzyński. Arbiter bez skrupułów pokazał mu czerwoną kartkę. Niestety, z boiska musiał też zejść poturbowany skrzydłowy gospodarzy.

Z ławki rezerwowych na plac wszedł 20-letni Kacper Wełniak, który poprzedniej jesieni występował w Legii II Warszawa. Zdobył dla niej 6 bramek, w tym tę eliminujacą Wigry z Pucharu Polski. Zimą trafił do Suwałk, w Fortuna 1 Lidze rozegrał 12 spotkań, ale zepsuł wiele znakomitych okazji, wsławił się tylko walecznością. Nie przełamał się w przegranym pucharowym spotkaniu ze Ślęzą we Wrocławiu, ani w pierwszych meczach II ligi. W wyjściowym składzie ustapił miejsca Kamilowi Adamkowi, który w dwóch meczach strzelil 5 goli. O warszawianinie już nikt nie mówił, nie wywierał dodatkowej presji.

Jak wielka jest ciążącą na nim presja, jak mocno jest "elektryczny", Kacper pokazał, marnując dwie idealne okazje w meczu z osłabionym liczebnie Śląskiem. Wreszcie dopiął swego, i to dwukrotnie. Wreszcie to jego gole dały Wigrom zwycięstwo. Nie ma się więc co dziwić eksplozji radości napastnika, ale po kolei...

Podopieczni Dawida Szulczka, mając świadomość gry w przewadze niemal przez całe spotkanie, tylko czekali na dogodne okazje do wypunktowania rywala. Wigry, by przebić się w pole karne rywali potrzebowały trochę czasu, bowiem rezerwy Śląska przeszły w nowe ustawienie z piątką obrońców, a w ataku walczyć miał urodzony w Monachium wychowanek Bayernu 20-letni Marcel Zylla.

W 21 minucie po dośrodkowaniu Denisa Gojki, futbolówkę w polu karnym przepuścił Kamil Adamek i na strzał pokusił się Patryk Czułowski, jednak piłka po rykoszecie nieznacznie minęła bramkę.

Wigry cierpliwie, nie spiesząc się grały kombinacyjnie na połowie rywali próbując sforsować defensywę gości. W 32 minucie popisową akcję rozprowadził grając na lewej stronie Daniel Liszka z Bartłomiejem Babiarzem i Adrianem Karankiewiczem, a dośrodkowaną piłkę niecelnie głową uderzył Kamil Adamek.

Chwilę później niebezpiecznie zrobiło się po drugiej stronie boiska. Po rzucie wolnym, w polu karnym Wigier do strzału złożył się Semir Idris Ahmed, ale nie przyniosło to zagrożenia dla stojącego między słupkami Hieronima Zocha. Kolejny sygnał ostrzegawczy dla Wigier to ten w 42 minucie. Dalekie podanie Pawła Kucharczyka przyjął Zylla i mocnym strzałem huknął nad bramką.

Suwalczanie jeszcze bardziej przycisnęli i dwukrotnie w doskonałej sytuacji znalazł się Kacper Wełniak, ale jego strzały z linii 5 metra, najpierw z dobitki, a potem w sytuacji sam na sam, świetnie wybronił Miłosz Tysiak.

Przed upływem czwartej doliczonej minuty do pierwszej części spotkania Wigry miały jeszcze rzut rożny. Głęboko piłkę posłał z narożnika Bartłomiej Babiarz, głową zgrał Michał Ozga i Kacper Wełniak uderzeniem z woleja zdobył bramkę do szatni i swoją pierwszą w barwach Wigier Suwałki. Tym razem napastnik Biało-Niebieskich idealnie odzwierciedlił powiedzenie, że do trzech razy sztuka.

Na drugą część spotkania gospodarze wyszli z zamiarem całkowitej dominacji nad zespołem Śląska. Ukaranego żółtą kartką Karankiewicza zastąpił Łukasz Bogusławski, który wraz z Przemysławem Babiarzem i Patrykiem Czułowskim kreował akcje pod bramką gości. W 53 minucie bliski strzelenia gola po rzucie rożnym był Martin Dobrotka, a chwilę później o centymetry pomylił się Denis Gojko.

W 70 minucie przepięknym trafieniem mógł popisać się urodzony w Augustowie Łukasz Bogusławski. Niedawno pozyskany z Olimpii Grudziądz pomocnik Wigier technicznie huknął z okolic 30 metra i futbolówka obiła poprzeczkę.

W 73 minucie gry, gospodarze mieli kolejny w tym spotkaniu rzut rożny. Z lewego narożnika piłkę w pole karne wrzucał Daniel Liszka, niedokładnie głową wybił jeden ze stoperów gości i do futbolówki dopadł Kacper Wełniak, który płaskim strzałem podwyższył prowadzenie, jednocześnie ustalając rezultat tego spotkania.

- Kilka rzeczy nas bardzo cieszy. Chcieliśmy zagrać w końcu na zero z tyłu i nie straciliśmy dzisiaj bramki, a rywala nie dopuściliśmy do zbyt wielu sytuacji. Mecz ułożył nam się bardzo dobrze, mieliśmy przygotowaną taktykę na rywala i nie tak miała ona wyglądać przez pierwsze fragmenty meczu. Po przerwie widać było o co chodziło w naszej grze. Jedynie można żałować, że nie było więcej skuteczności - oceniał na gorąco trener Wigier Dawid Szulczek.

Napastnik suwalczan mógł pójść w ślady Kamila Adamka i zdobyć hat-tricka. Po dobrze rozprowadzonym kontrataku Wigier piłkę na lewą stronę wyłożył Patryk Czułowski, ale techniczne uderzenie z linii 16 metra było dalekie od celu.

- Osobiście bardzo się cieszę, że Kacper Wełniak się przełamał i zdobył swoje bramki. Strasznie haruje na treningu i nie ukrywam są to bardzo trudne decyzje, sadzanie go na ławce, bo na tą ławkę nie zasługiwał – ocenił występ napastnika szkoleniowiec suwalczan.

Przed upływem regulaminowego czasu gry raz jeszcze w polu karnym znalazł się Kacper Wełniak. Tym razem wystawił piłkę Kamilowi Adamkowi i zabrakło kilku centymetrów, aby futbolówka wpadła przy prawym słupku bramki.

- My jesteśmy dumni z postawy i gry naszego zespołu w dzisiejszym spotkaniu. Wszyscy zawodnicy zasługują na pochwałę i szacunek za taką pracę jaką wykonali w tym meczu. Musieliśmy się bronić przez większą część spotkania, ale też stworzyliśmy sobie kilka sytuacji. Jesteśmy z chłopaków bardzo dumni - podsumował szkoleniowiec Śląska II Wrocław Piotr Jawny.

Wigry zasłużenie zdobyły komplet punktów i zameldowały się na pozycji lidera. W najbliższym, wyjazdowym meczu czas na beniaminka – KKS 1925 Kalisz. Ten pojedynek już w najbliższą środę o godzinie 18. Już teraz zapraszamy do śledzenia relacji NA ŻYWO z tego spotkania.

Wigry Suwałki - Śląsk II Wrocław 2 : 0 (1:0)

Gole: 1:0 - Kacper Wełniak 45, 2:0 - Kacper Wełniak 72

Wigry: Hieronim Zoch - Michał Ozga, Martin Dobrotka, Adrian Piekarski, Adrian Karankiewicz (46. Łukasz Bogusławski), Daniel Liszka - Denis Gojko (89. Bartosz Gużewski), Patryk Czułowski, Bartłomiej Babiarz (75. Paweł Gierach), Cezary Sauczek (12. Kacper Wełniak) - Kamil Adamek (89. Jakub Świątek).

Śląsk II: Paweł Budzyński - Patryk Caliński, Konrad Poprawa, Paweł Kucharczyk, Mateusz Maćkowiak (73. Olivier Wypart), Bartosz Boruń (80. Patryk Szymański), Semir Idris Ahmed, Mateusz Młynarczyk, Adrian Łyszczarz (7. Miłosz Tysiak), Marcel Zylla, Szymon Krocz (80. Filip Michalski).

Żółta kartka: Adrian Karankiewicz (Wigry)

Czerwona kartka: Paweł Budzyński (5. minuta, Śląsk II, za faul taktyczny).

Sędziował: Konrad Gąsiorowski (Biała Podlaska).

Pozostałe wyniki i pary 5. kolejki:

Piątek, 25.09.

Stal Rzeszów - Olimpia Elbląg 0 : 0

Żółte kartki: Radosław Sylwestrzak, Krystian Pieczara – Janusz Surdykowski, Michał Kiełtyka, Bartosz Przybysz

Hutnik Kraków - Olimpia Grudziądz 2 : 2 (1:0)

Gole: Krzysztof Świątek 9, Mateusz Zając 90 - Piotr Janczukowicz 48, Omid Popalzay 75

Żółte kartki:  Dawid Linca, Mateusz Ozimek, Miłosz Drąg, Łukasz Kędziora – Adrian Kwiatkowski, Omid Popalzay, Patryk Leszczyński

Motor Lublin - Garbarnia Kraków 1 : 1 (1:1)

2:6

Najwyższa Komisja Odwoławcza PZPN uwzględniła odwołanie Pogoni Siedlce od orzeczenia Komisji Dyscyplinarnej PZPN i zmniejszyła karę odjęcia punktów w tabeli II ligi z sześciu do trzech.

Pogoń została ukarana za niedozwolone wspomaganie farmakologiczne zawodników w sezonie 2019/20.

5 goli - Kamil Adamek (Wigry Suwałki),

3 gole - Adrian Błąd (GKS Katowice), Piotr Giel (Bytovia Bytów), Bartłomiej Maćczak (KKS 1925 Kalisz), Dawid Olejarka (Stal Rzeszów), Kamil Wojtyra (Skra Częstochowa),

2 gole Mateusz Baszak (Górnik Polkowice), Denis Gojko (Wigry Suwałki), Piotr Janczukowicz (Olimpia Grudziądz), Serhij Napołow (Chojniczanka Chojnice), Dawid Polkowski (Błękitni Stargard), Wojciech Reiman (Stal Rzeszów), Oskar Ryk (Błękitni Stargard), Kacper Sezonienko (Bytovia Bytów), Michał Skóraś (Lech II Poznań), Szymon Skrzypczak (Chojniczanka Chojnice), Eryk Sobków (Górnik Polkowice), Piotr Stawarczyk (Hutnik Kraków), Tomasz Swędrowski (Motor Lublin), Jan Sýkora (Lech II Poznań), Mariusz Szuszkiewicz (Górnik Polkowice), Krzysztof Świątek (Hutnik Kraków), Marcin Urynowicz (GKS Katowice), Kacper Wełniak (Wigry Suwałki), Dawid Wolny (Sokół Ostróda), Filip Wójcik (Motor Lublin),

1 gol - Przemysław Antoniak (Hutnik Kraków), Jakub Bąk (Garbarnia Kraków), Krzysztof Bąk (Bytovia Bytów), Sebastian Bergier (Śląsk II Wrocław), Bartosz Brodziński (Pogoń Siedlce), Piotr Ceglarz (Motor Lublin), Adam Dobosz (Sokół Ostróda), José Embaló (Olimpia Grudziądz), Szymon Emche (Chojniczanka Chojnice), Tomasz Gajda (Sokół Ostróda), Maciej Górski (Pogoń Siedlce), Abdallah Hafez (Hutnik Kraków), Jakub Karbownik (Lech II Poznań), Mateusz Klichowicz (Chojniczanka Chojnice), Filip Kozłowski (GKS Katowice), Rafał Król (Motor Lublin), Kamil Kuczak (Garbarnia Kraków), Adrian Łyszczarz (Śląsk II Wrocław), Maciej Machalski (Znicz Pruszków), Mateusz Majewski (KKS 1925 Kalisz), Piotr Marciniec (Pogoń Siedlce), Donatas Nakrošius (Garbarnia Kraków), Piotr Okuniewicz (Sokół Ostróda), Adam Olejnik (Skra Częstochowa), Bartłomiej Olszewski (Pogoń Siedlce), Mateusz Ozimek (Hutnik Kraków), Krystian Pieczara (Stal Rzeszów), Omid Popalzay (Olimpia Grudziądz), Błażej Radwanek (Garbarnia Kraków), Jakub Ryś (Bytovia Bytów), Kamil Sabiłło (KKS 1925 Kalisz), Krystian Sanocki (GKS Katowice), Mathieu Scalet (Śląsk II Wrocław), Łukasz Szramowski (Lech II Poznań), Daniel Świderski (Motor Lublin), Paweł Tarnowski (Znicz Pruszków), Ernest Terpiłowski (Górnik Polkowice), Orest Tkaczuk (Olimpia Elbląg), Robert Tunkiewicz (KKS 1925 Kalisz), Kamil Wenger (Olimpia Elbląg), Paweł Zawistowski (Bytovia Bytów), Robert Ziętarski (Chojniczanka Chojnice), Michał Zimmer (Sokół Ostróda).