08.11.2020

Wigry Suwałki – Sokół Ostróda 1:2. Beniaminek zatrzymał wspaniałą serię [gole, opinie, tabela]

Po serii 8 spotkań bez porażki piłkarze suwalskich Wigier musieli uznać wyższość rywala i niespodziewanie ulegli 1:2 drużynie Sokoła Ostróda.

Dla podopiecznych Dawida Szulczka była to druga przegrana w obecnym sezonie drugiej ligi. Strata 3 punktów z beniaminkiem przyczyniła się do utraty pozycji lidera w tabeli na rzecz Górnika Polkowice.

Mimo problemów kadrowych, niewątpliwym faworytem do zwycięstwa w tym spotkaniu był zespół Wigier Suwałki. Biało-Niebiescy do tego pojedynku musieli przystąpić bez napastników - Kamila Adamka i Kacpra Wełniaka, którzy leczą urazy doznane w poprzednich spotkaniach. Na tej pozycji od pierwszej minuty wybiegł Cezary Sauczek, którego wspierali na skrzydle Patryk Czułowski i Paweł Gierach.

Wraz z pierwszym gwizdkiem arbitra faworyta na boisku już nie było widać. Mecz toczył się głównie w środku pola i obfitował w liczne straty i niedokładne zagrania z obu stron. W 9 minucie spotkania prostopadłą piłkę w pole karne posłał Bartłomiej Babiarz, ale Cezarego Sauczka uprzedził golkiper przyjezdnych – Błażej Niezgoda. W odpowiedzi nieznacznie obok bramki Hieronima Zocha uderzył Dawid Wolny, który w tym spotkaniu chciał się za wszelką cenę zrehabilitować, za nietrafione dwa rzuty karne w poprzedniej kolejce w meczu z KKS-em Kalisz. Udało się to w 19 minucie, kiedy po stracie piłki Patryka Czułowskiego w środku pola i doskonale rozprowadzonej akcji lewym skrzydłem przez Karola Żwira, w naszym polu karnym otrzymał piłkę Dawid Wolny i wślizgiem z 5 metra wyprowadził ekipę z Ostródy na prowadzenie.

Na odpowiedź Wigier nie trzeba było długo czekać, bowiem w 25 minucie świetne podanie przed polem karnym od Grzegorza Aftyki otrzymał Cezary Sauczek, który wbiegł w szesnastkę i technicznym uderzeniem z ostrego kąta doprowadził do wyrównania.

Goście z Ostródy bez kompleksów podejmowali próby kolejnych ataków na bramkę Wigier. W 32 minucie świetne podanie wzdłuż boiska otrzymał Wojciech Kalinowski i oddał celny strzał na bramkę, na szczęście zbyt lekki, by zaskoczyć dobrze ustawionego w tej sytuacji bramkarza Wigier.

Przed przerwą znów za sprawą Kalinowskiego było gorąco pod bramką Biało–Niebieskich. 27-letni pomocnik gości huknął zza pola karnego i na raty wyłapał to Zoch. Dominacja zespołu gości i wynik 1:1 w pierwszych 45 minutach dawał sygnał ostrzegawczy, aby w drugiej połowie zagrać pewniej w obronie, a przede wszystkim w środku pola.

Po zmianie stron odważniej ruszyli do ataku zawodnicy Wigier. Dwukrotnie po strzałach z dystansu Pawła Gieracha piłka po rykoszecie opuszczała boisko, a rzuty rożne tym razem nie przynosiły żadnego zagrożenia.

W 55 minucie po rajdzie Sauczka i dograniu futbolówki na 16 metr, znów technicznie uderzył Gierach, ale piłka przeleciała wysoko nad bramką.

Jak wykorzystywać strzeleckie okazje, zawodnicy Wigier zobaczyli kilka sekund później. Po wznowieniu gry od bramki i rozprowadzeniu akcji przez Dawida Wolnego, błąd w defensywie popełnił Łukasz Bogusławski i oko w oko z naszym bramkarzem stanął Tomasz Gajda. Pomocnik gości z zimną krwią umieścił piłkę w siatce obok bezradnego w tej sytuacji Hieronima Zocha.

Stracona bramka zdecydowanie podłamała zespół Wigier. Suwalczanie nie potrafili skonstruować składnej akcji, która mogłaby przyczynić się do zmiany rezultatu. Z pewnością brakowało nam też lisa w polu karnym gości, w postaci Kamila Adamka czy Kacpra Wełniaka.

Najlepszą obroną jest atak i w doliczonym czasie gry jeszcze jedną akcję przeprowadzili goście. Konrad Andrzejczak zakręcił Grzegorzem Aftyką na skrzydle, wszedł w pole karne i podał do Eryka Kobzy, ale zawodnik gości z najbliższej odległości strzelił nad bramką.

To druga porażka w lidze i pierwsza na stadionie w Suwałkach pod okiem szkoleniowca Dawida Szulczka. Na nasze szczęście, swoje mecze przegraly też Chojniczanka, Stal Rzeszów i Skra Częstochowa. Do końca rundy jesiennej pozostało jeszcze 7 kolejek i trzeba zrobić wszystko, by przezimować na miejscu oznaczającym awans na zaplecze ekstraklasy. W niepewnej sytuacji związanej z pandemią, nie wiadomo, czy wznowione zostaną rozgrywki na wiosnę.

W następnym spotkaniu piłkarze Wigier zagrają na wyjeździe z innym beniaminkiem – Hutnikiem Kraków. To spotkanie zaplanowano na najbliższą niedzielę o godzinie 13:00. Już teraz zapraszamy do śledzenia relacji na żywo.

Adrian Milewski

Wigry Suwałki - Sokół Ostróda 1 : 2 (1:1)

Gole: Cezary Sauczek 25 - Dawid Wolny 19, Tomasz Gajda 55

Wigry: Hieronim Zoch - Grzegorz Aftyka, Josip Šoljić, Adrian Piekarski, Adrian Karankiewicz, Daniel Liszka - Patryk Czułowski (79. Martin Dobrotka), Łukasz Bogusławski, Bartłomiej Babiarz (46. Denis Gojko), Paweł Gierach (79. Michał Ozga) - Cezary Sauczek.

Sokół: Błażej Niezgoda - Michał Zimmer, Krzysztof Wicki, Wojciech Mazurowski, Adam Dobosz - Tomasz Gajda, Paweł Brzuzy, Karol Żwir, Łukasz Święty (68. Kamil Zalewski), Wojciech Kalinowski (74. Konrad Andrzejczak) - Dawid Wolny (90. Eryk Kobza).

Żółte kartki: Adrian Karankiewicz, Łukasz Bogusławski, Josip Šoljić – Paweł Brzuzy, Wojciech Mazurowski, Dawid Wolny, Konrad Andrzejczak, Karol Żwir

Sędziował: Szymon Lizak (Poznań)

Pozostałe wyniki 12. kolejki:

Sobota, 7.11.

Garbarnia Kraków - Lech II Poznań 2 : 4 (0:1)

Gole: Jakub Kowalski 63, Bruno Wacławek 90 - Ołeksandr Jacenko 38, 55, Tymoteusz Klupś 66, Hubert Sobol 70

Żółte kartki: Tomasz Kołbon, Błażej Radwanek - Tymoteusz Klupś

Olimpia Elbląg - Olimpia Grudziądz 3 : 1 (1:0)

Gole: Janusz Surdykowski 13, Wojciech Zyska 66, Marcin Bawolik 83 - Omid Popalzay 16

Żółte kartki: Sebastian Kamiński, Orest Tkaczuk, Kaludiusz Krasa – Omid Popalzay, Piotr Janczukowicz, Damian Ciechanowski

Skra Częstochowa - Górnik Polkowice 1 : 3 (0:1)

Gole: Rafał Brusiło 72 - Mateusz Piątkowski 39, 47, Eryk Sobków 60

Żółte kartki: Mariusz Holik, Krzysztof Napora, Sebastian Rogala – Karol Fryzowicz, Kamil Wacławczyk, Mateusz Piątkowski, Jakub Szymański

Motor Lublin - Stal Rzeszów 1 : 0 (0:0)

Gol: Marcin Michota 72

Żółte kartki: Rafał Grodzicki – Rafał Maciejewski

KKS 1925 Kalisz - Hutnik Kraków 4 : 0 (2:0)

Gole: Robert Tunkiewicz 28 i 73, Mateusz Majewski 45 (z karnego), Kamil Sabiłło 77

Żółte kartki: Tomasz Hołota, Mateusz Mączyński, Fabian Hiszpański – Mateusz Reczulski

Niedziela, 8.11.

Błękitni Stargard - Pogoń Siedlce 1 : 2 (1:1)

Gole: Przemysław Brzeziański 28 – Oskar Repka 43, Miłosz Przybecki 82

Żółte kartki: Dawid Polkowski, Michał Cywiński – Oskar Sewerzyński, Marcin Kozłowski

Bytovia Bytów - Chojniczanka Chojnice 3 : 2 (2:1)
Gol: Piotr Giel 5, Kacper Sezonienko 32, Jakub Bach 90 - Szymon Skrzypczak 43, 77

Żółte kartki: Kacper Sezonienko, Piotr Giel – Serhij Napołow, Mateusz Bartosiak x 2, Paweł Czajkowski, Maciej Kona, Tomasz Mikołajczak.

Czerwona kartka (za 2 żółte): Mateusz Bartosiak (71. minuta, Chojniczanka)

Śląsk II Wrocław - GKS Katowice - przełożony na 18.11. g. 12:00 (Covid 19 w zespole Śląska)

13:20

Najwyższa Komisja Odwoławcza PZPN uwzględniła odwołanie Pogoni Siedlce od orzeczenia Komisji Dyscyplinarnej PZPN i zmniejszyła karę odjęcia punktów w tabeli II ligi z sześciu do trzech.

Pogoń została ukarana za niedozwolone wspomaganie farmakologiczne zawodników w sezonie 2019/20.

8 goli – Kamil Adamek (Wigry) Suwałki), Kamil Wojtyra (Skra Częstochowa),

7 goli Hubert Sobol (Lech II Poznań), Dawid Wolny (Sokół Ostróda), Marcin Urynowicz (GKS Katowice),

6 goli - Bartosz Brodziński (Pogoń Siedlce), Piotr Giel (Bytovia Bytów)

5 goli Adrian Błąd (GKS Katowice), Janusz Surdykowski (Olimpia Elbląg),

4 gole – Sebastian Bergier (Śląsk II Wrocław), Piotr Janczukowicz (Olimpia Grudziądz), Filip Kozłowski (GKS Katowice), Bartłomiej Maćczak (KKS 1925 Kalisz), Dawid Olejarka (Stal Rzeszów), Wojciech Reiman (Stal Rzeszów), Szymon Skrzypczak (Chojniczanka Chojnice), Mariusz Szuszkiewicz (Górnik Polkowice), Robert Tunkiewicz (KKS 1925 Kalisz), Kacper Wełniak (Wigry),