29.03.2024
20:30

26.07.2021

38. PZLA Mistrzostwa Polski U 23 w Suwałkach. Przedsmak zlotu gwiazd [zdjęcia]

Stadion Lekkoatletyczny im. Jadwigi Olbryś po raz drugi gościł uczestników mistrzostw kraju do lat 23. Dla organizatorów dwudniowa impreza była przetarciem przed przyszłorocznymi mistrzostwami Polski seniorów, które jeszcze nie były rozgrywane w Suwałkach.

Jednymi z najciekawszych punktów drugiego dnia mistrzostw Polski do lat 23 były biegi na 400 m przez plotki zakończone zwycięstwami Natalii Wosztyl i Sebastiana Urbaniaka.

Bieg na 200 metrów kobiet

Do sobotniego triumfu w biegu na 100 metrów drugi złoty medal dołożyła Adriana Gąsior. Zawodniczka AZS AWF Wrocław wygrała z rekordem życiowym – 24.00. Wicemistrzynią Polski została Nikola Horowska, która do ostatnich metrów walczyła o zwycięstwo. Srebro zdobyła z czasem 24.02. Brązowy medal wywalczyła Alicja Struzik – 24.30.

Bieg na 200 metrów mężczyzn

Po pięknej walce złoty medal wywalczył wicemistrz z setki Łukasz Żok, który na dystansie 200 metrów czasem 20.84 poprawił rekord życiowy. Drugi, także z rekordem życiowym, był Patryk Wykrota (20.94). Brązowy medal zdobył Damian Trzaska – 21.28.

Bieg na 400 metrów przez płotki kobiet

Pewne zwycięstwo odniosła Natalia Wosztyl. Radomianka na mecie mogła cieszyć się nie tylko ze złotego medalu, ale także z poprawienia rekordu życiowego, który od niedzieli wynosi 57.08. Drugie miejsce wywalczyła koleżanka klubowa zwyciężczyni, Izabela Smolińska (58.56). Brązowy medal, z rekordem życiowym 59.31, zdobyła Julia Sokołowska.

Bieg na 400 metrów przez płotki mężczyzn

Znakomity bieg zanotował w Suwałkach Sebastian Urbaniak. Lider polskich tabel w kategorii U23 o ponad pół sekundy poprawił rekord życiowy i triumfował w czasie 50.29, zdecydowanie wyprzedzając rywali. Drugie miejsce zajął Krzysztof Hołub – 51.47. Brązowy medal wywalczył Robin Biliński – 53.02.

Bieg na 1500 metrów kobiet

Do złota wywalczonego w sobotę w biegu na 800 metrów medal z najcenniejszego kruszcu na dystansie 1500 metrów dołożyła Klaudia Kazimierska – 4:27.82. Na ostatnich metrach liderki nie udało się dogonić Beacie Topce, która finiszowała jako druga tuż za zwyciężczynią (4:27.99). Brązowy medal wywalczyła Eliza Megger – 4:28.84.

Bieg na 1500 metrów mężczyzn

Mocny finisz zademonstrował Aleksander Wiącek. Na 200 metrów przed metą zaatakował go jednak Oliwier Mutwil. Zawodnik z Otwocka nie poddał się i na ostatnich metrach wyprzedził rywala zdobywając złoto z czasem 3:49.31. Mutwil był drugi – 3:49.62. Brązowy medal wywalczył Krzysztof Turski – 3:53.26.

Sztafeta 4 x 100 metrów kobiet

Alicja Struzik przyprowadziła zespół AZS-u Kraków na pierwszej pozycji w biegu rozstawnym. Zawodniczki ze stolicy Małopolski osiągnęły czas 45.83. Drugie miejsce zajęła ekipa Optimy Radom, której w zdobyciu złota przeszkodził uraz zawodniczki biegnącej na ostatniej zmianie (czas klubu 46.14). Brązowe medale wywalczyły akademiczki z Warszawy – 46.32.

Sztafeta 4 x 100 metrów mężczyzn

Zdecydowane zwycięstwo odniósł zespół z Katowic -40.63. Wicemistrzami Polski zostali sprinterzy AZS AWF Wrocław – 41.20. Tuż za nimi finiszowała ekipa AZS AWF Warszawa – 41.21.

Sztafeta 4 x 400 metrów kobiet

Pewne zwycięstwo odniosły panie z AZS AWF Kraków, które wygrały z czasem 3:41.69. Drugie miejsce klubowi AZS AWF Katowice zapewniła na ostatniej prostej Karolina Łozowska – mistrzyni biegu indywidualnego (3:43.97). Trzecią lokatę zajęła ekipa AZS AWF Warszawa – 3:44.94.

Sztafeta 4 x 400 metrów mężczyzn

Dosłownie kilka metrów przed metą na pozycję lidera wysunęła się ekipa Politechniki Opolskiej, która wygrała z czasem 3:12.62. Zespół z Opola minimalnie pokonał reprezentację AWF-u Katowice 3:12.67. Brązowe medale wywalczyli akademicy z Poznania – 3:13.79.

Skok w dal kobiet

W czwartej kolejce konkursu Edyta Bielska, specjalizująca się na co dzień w wielobojach, skoczyła 6.17, a Julia Frąckowiak 6.16. Te próby – lepsze od dotychczasowych rekordów życiowych – dały im złoty i srebrny medal. Brąz zdobyła Natalia Benedykcińska, która także w czwartej serii skoczyła 6.07.

Skok w dal mężczyzn

Piotr Tarkowski sprawę złotego medalu rozstrzygnął już w pierwszym skoku na 7.54. Tym samym podopieczny Tadeusza Makaruka obronił tytuł wywalczony rok temu na swoim domowym stadionie w Białej Podlaskiej. Drugi w konkursie był Kacper Krawczyk (7.37, rekord życiowy), a trzeci Bartosz Gąbka – 7.16.

Skok wzwyż mężczyzn

Marcin Jachym poprawił wynikiem 2.15 rekord życiowy i zdobył złoty medal. Najlepszy wynik w karierze osiągnął w Suwałkach drugi w konkursie Jakub Pająk – 2.10. Brązowy medal zdobył Gracjan Wiśniewski, który pokonał 2.06.

Skok o tyczce mężczyzn

Tytuł mistrza Polski U23 obronił Sebastian Chmara, który po zaliczeniu w trzeciej próbie 4.90 bezskutecznie atakował 5.05. Drugi był Maciej Graczyk – 4.50; trzeci Krzysztof Puczko – 4.40.

Rzut dyskiem kobiet

Jedyną dyskobolką, która przekroczyła granicę 50 metrów była Nina Staruch, która złoty medal wywalczyła rzutem na 50.25. Drugą lokatę zajęła Ewa Różańska (47.26), trzecią Weronika Muszyńska – 46.13.

Rzut dyskiem mężczyzn

Niekwestionowanym liderem konkursu był Jakub Lewoszewski, który we wszystkich mierzonych próbach przekraczał 50 metrów, a triumf w Suwałkach przypieczętował rzutem z szóstej serii na 55.37. W ostatniej kolejce Wojciech Marok rzucił 50.09 i przesunął się na pozycję wicelidera. Długo jednak nie cieszył się ze srebra, ponieważ na jego próbę odpowiedział Gracjan Kozak – 50.91.

Rzut młotem mężczyzn

Drugi z rzędu złoty medal zdobył Michał Mazur. Młociarz z Zamościa we wszystkich mierzonych próbach rzucał ponad 62 metry, a w trzeciej próbie osiągnął najlepszą odległość dnia – 63.39. Drugą lokatę wywalczył Bartosz Kowalski – 60.94. Trzeci był Gracjan Sabajtis – 59.20.

Pełne wyniki: Suwałki