29.03.2024
20:30

25.07.2019

Pływanie. Filip Kosiński brązowym medalistą Letniego Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy

Sympatyczną niespodziankę fachowcom i kibicom sprawił dzisiaj w Baku 15-letni Filip Kosiński. W finale wyścigu na 200 m stylem grzbietowym młodszy o rok od przeciwników zawodnik MUKS Olimpijczyk Suwałki zajął 3. miejsce.

Podobnie jak na dwukrotnie krótszym dystansie,  wygrał Rosjanin Aleksiej Tkaczew z nowym rekordem Letniego Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy (EYOF) – 2:01.42. Drugi był Turek Berke Saka - 2:01.62.

Filip Kosiński (na zdjęciu od prawej na torze 5), który wystartował spokojnie i na trzecie miejsce wspiął się po 150. metrze, finiszował z czasem 2:02.79.

Finałowy rezultat podopiecznego trenera Edwarda Deca jest o pól sekundy gorszy od ustanowionego we wczorajszych półfinałach rekordu Polski – 2:02.20. Swoją życiówkę Filip Kosiński poprawił w Baku o ponad 3 sekundy.

- To rekord nie tylko 15-, ale i 16-latków, który do tej pory należał do naszego mistrza świata Radosława Kawęckiego – mówi Edward Dec. – Przed wyjazdem Filipa do Azerbejdżanu obaj liczyliśmy na jego starty w finałach, ale nie wierzyliśmy w medal. Tym większa radość i moja, i Filipa. To pierwsze podium zawodnika suwalskiego klubu na zawodach organizowanych przez komitet olimpijski, przeprowadzanych z olimpijskim ceremoniałem.

W pływaniu mężczyzn festiwal, to zarazem mistrzostwa Europy 15-16 latków. W przeszłości medale mistrzostw Europy juniorów zdobyło dwoje pływaków MUKS Olimpijczyk Suwałki, wychowanków Edwarda Deca – Adrianna Sawicka i Daniel Rzadkowski.

[24.07.2019] Pływanie. Filip Kosiński wszedł do finału EYOF na 200 m grzbietowym z fenomenalnym rekordem Polski

[24.07.2019] Pływanie. Filip Kosiński tuż za podium EYOF 2019 w Baku, ale z rekordem Polski