21.06.2020

Stomil Olsztyn - Wigry Suwałki 1:0. Pogrążył nas nasz były kapitan

Suwalski zespół zaliczył dziewiąty z rzędu mecz bez wygranej. Pozostaje ostatni w tabeli, a jego strata do bezpiecznego miejsca wzrosła do 11 punktów. Do końca sezonu już tylko siedem kolejek.

Spotkanie z udziałem Wigier znowu można było obejrzeć na antenie Polsatu Sport i kibice zobaczyli niemal to samo, co w czwartek. Wtedy Wigry przegrały także 0:1 z GKS Tychy i po bramce straconej w tym samym momencie, niemal na początku, bo w 13 minucie gry. Taktyka naszych przeciwników także była bliźniacza. Dopóki mieli siły, wysokim pressingiem utrudniali wyprowadzanie akcji od własnego pola karnego i wygrywali walkę o przejęcie piłki.

Jedynego gola zdobył Janusz Bucholc, który w II i I lidze w barwach Wigier rozegrał prawie 80 spotkań i był kapitanem suwalskiego zespołu. Dzisiaj 35-letni prawy obrońca olsztyńskiej drużyny dobił do siatki piłkę wybitą w bok przez Dominika Kąkolewskiego, który interweniował po strzale Holendra Sama van Huffela i rykoszecie Martina Dobrotki.

Przed przerwą Holender jeszcze dwukrotnie groźnie uderzał na suwalską bramkę, w tym raz po ładnym dograniu Janusza Bucholca, a w kolejnej znakomitej sytuacji skiksował Jurich Carolina.

Suwalska drużyna, którą po zwolnieniu trenera Pawła Crettiego dowodził asystent Donatas Vencevicius, w tej części nie miała ani jednej okazji. Prawą stroną próbowali przedzierać się Denis Gojko i Grzegorz Aftyka, ale ich próby kończyły się na  niecelnym podaniu lub zatrzymanym dryblingu.

Po zmianie stron w Olsztynie zaczął lać deszcz, gospodarze skupili się na pilnowaniu korzystnego wyniku i gra zrobiła się bardziej wyrównana. Trochę ożywienia w ofensywne poczynania suwalskiej drużyny wprowadziły zmiany Michała Żebrakowskiego za Johana Oremo i Cezarego Sauczka za Joela Huertasa. Hiszpan, kiedy był jeszcze na boisku, z bliska przeniósł piłkę nad poprzeczką po podaniu Żebrakowskiego, a celny, ale zbyt słaby strzał na bramkę Krzysztofa Skiby oddał Denis Gojko.

W 61 minucie przed utratą drugiego gola Wigry uratował Adrian Karankiewicz, który głową wybił piłkę niemal z linii bramkowej, a od 77 minuty suwalczanie grali już w dziesięciu, bo drugą żółtą kartkę zobaczył przesadzający z faulami taktycznymi Arkadiusz Najemski.

W osłabieniu Wigrom grało się lepiej, były częściej przy piłce, ale parna pogoda i im dała się we znaki. Po indywidualnej akcji Denis Gojko uderzył niecelnie, a pięć minut przed końcem Robertowi Bartczakowi zabrakło siły, by wygrać walkę o piłkę z bramkarzem Stomilu.

Teraz na regenerację piłkarze będą mieli cały tydzień, bowiem dopiero w niedzielę, 28 czerwca podejmą GKS Bełchatów. Lada chwila powinniśmy zaś poznać decyzję zarządu Wigier o wyborze następcy trenera Pawła Crettiego.

Wyniki 27. kolejki Fortuna I ligi

Stomil Olsztyn - Wigry Suwałki 1 : 0 (1:0)

Stomil: Piotr Skiba - Janusz Bucholc, Serafin Szota, Wiktor Biedrzycki, Jonatan Straus, Jurich Carolina (46. Jakub Mosakowski) - Koki Hinokio, Jakub Tecław, Wojciech Hajda, Sam van Huffel (80. Maciej Pałaszewski) - Artur Siemaszko (64. Mateusz Gancarczyk).

Wigry: Dominik Kąkolewski - Grzegorz Aftyka, Arkadiusz Najemski, Martin Dobrotka, Konrad Matuszewski - Denis Gojko, Mohamed Loua (78. Patryk Czułowski), Adrian Karankiewicz, Joel Huertas (66. Cezary Sauczek), Robert Bartczak - Johan Oremo (46. Michał Żebrakowski).

Gol: Janusz Bucholc 12

Żółte kartki: Jurich Carolina – Grzegorz Aftyka, Arkadiusz Najemski x 2, Adrian Karankiewicz.

Czerwona kartka (za dwie żółte): Arkadiusz Najemski (77. minuta, Wigry)

Sędziował: Tomasz Marciniak (Płock)

27. kolejka Fortuna I ligi:

Piątek, 19.06.

Odra Opole – Chrobry Głogów 1 : 0 (0:0)

Gol: Piotr Zemło 88

Żółte kartki: Arkadiusz Piech, Mateusz Czyżycki, Piotr Zemło, Miłosz Trojak – Marcel Ziemann, Kamil Juraszek, Robert Mandrysz, Mikołaj Lebedyński

Sobota, 20.06.

Miedź Legnica - Bruk-Bet Termalica Nieciecza 0 : 1 (0:1)

Gol: Vladislavs Gutkovskis 11

Żółte kartki: Adrian Purzycki, Marquitos – Vlastimir Jovanović, Piotr Wlazło, Marcin Grabowski

Puszcza Niepołomice - Olimpia Grudziądz 0 : 1 (0:0)

Gol: João Criciúma 76

Żółte kartki: Longinus Uwakwe, Jewhen Radionow - Mohamed Medfai

Radomiak Radom – Chojniczanka Chojnice 3 : 1 (2:0)

Gole: Patryk Mikita 31 (z karnego), Mateusz Michalski 36, Adam Banasiak 90+2 – Martin Klabnik 55

Żółte kartki: Damian Nowak – Mateusz Kuzimski, Martin Klabnik, Krystian Wachowiak, Kamil Wiktorski, Tomasz Mikołajczak

GKS Jastrzębie – Zagłębie Sosnowiec 1 : 3 (0:2)

Gole: Kamil Adamek 47 – Filip Karbowy 3, Szymon Pawłowski 44, Fabian Piasecki 49

Żółte kartki: Kamil Adamek, Kamil Szymura, Dominik Kulawiak, Michał Bojdys, Damian Tront (x 2) – Dawid Ryndak, Mateusz Szwed, Fabian Piasecki, Bartłomiej Babiarz

Czerwona kartka( za 2 żółte): Damian Tront (41 min., GKS)

Niedziela, 21.06.

GKS Tychy - Podbeskidzie Bielsko-Biała 1 : 1 (1:0)

Gole: Szymon Lewicki 17 - Kamil Biliński 73

Żółte kartki: Dominik Połap, Łukasz Sołowiej, Marcin Biernat – Karol Danielak, Kornel Osyra x 2, Dmytro Baszłaj, Łukasz Sierpina.

Czerwona kartka: Kornel Osyra (za drugą żółtą - 85. min., Podbeskidzie)

GKS Bełchatów - Stal Mielec 2 : 1 (1:1)

Gole: Bartosz Biel 9, 88 - Bartosz Nowak 16

Żółte kartki: Adrian Małachowski, Bartłomiej Bartosiak – Jakub Bartosz, Lukáš Bielák

Warta Poznań - Sandecja Nowy Sącz 2 : 0 (0:0)

Gol: Robert Janicki 54, Krzystzof Danielewicz 85

Żółte kartki: Bartosz Kieliba - Maciej Małkowski, Kamil Ogorzały, Miłosz Kalahur

Czołówka snajperów:

14 goli - Fabian Piasecki (Zagłębie Sosnowiec)

12 goli - Vladislavs Gutkovskis (Bruk-Bet Termalica Nieciecza), Omran Haydary (Olimpia Grudziądz), Mateusz Kuzimski (Chojniczanka Chojnice), Patryk Mikita (Radomiak Radom),
11 goli - Karol Danielak (Podbeskidzie Bielsko-Biała), Mateusz Marzec (GKS Bełchatów),

10 goli - Mateusz Kupczak (Warta Poznań), Bartosz Nowak (Stal Mielec),

9 goli – Farid Ali (GKS 1962 Jastrzębie), João Criciúma (Olimpia Grudziądz), Marko Roginić (Podbeskidzie Bielsko-Biała),