18.07.2020

VI Festiwal Szachowy Suwalszczyzna 2020. Nagrody finansowe, rzeczowe oraz pamiątkowe pucharki [foto]

W Szkole Podstawowej nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi im. gen. bryg. pil. Witolda Urbanowicza w Suwałkach w ciągu tygodnia rozegrany został VI Festiwal Szachowy "Suwalszczyzna 2020"

Oprócz szkoły, organizatorem imprezy była Fundacja Jaćwież oraz Uczniowski Międzyszkolny Klub Szachowy Jaćwież w Suwałkach. Kierownikiem imprezy był dyrektor SP nr 11 Piotr Zieliński, sędzią głównym International Arbiter Paweł Jaroch, a sędziami asystentami (klasa pierwsza) Anna Kosakowska-Jaroch i (klasa młodzieżowa) Jan Kukorowski. Sędziowie bardzo sprawnie przeprowadzili zawody i dbali o przestrzeganie wytycznych sanitarnych i organizacyjnych.

Turniej został objęty Patronatem Honorowym Polskiego Związku Szachowego. Początkowo były zaplanowane trzy grupy, ale z powodu mniejszej ilości zgłoszeń dwie grupy do lat 11 i 9 zostały połączone.

Ostatecznie na starcie stanęło 48 zawodników (A - 31 osób i B-C - 17 osób). Zawodnicy przybyli z takich miejscowości jak: Suwałki, Suchowola, Łomża, Białystok, Jeleniewo, Nowa Wieś, Okuniowiec, Ełk oraz z Gorzów Wielkopolski.

Suwałki obchodzą w 2020 roku 300-tną rocznicę nadania praw miejskich i m.in. dzięki temu wszyscy uczestnicy otrzymali od władz miasta  pamiątkowe pucharki.

Dzięki Fundacji Jaćwież turniej pozyskał dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki w ramach programu "Upowszechnianie sportu różnych grup społecznych i środowiskowych 2020" o nazwie: "Ze sportem przez Polskę - Edukacja przez Szachy" - "Gramy - wygrywamy".

Uczestnicy otrzymali również nagrody finansowe i rzeczowe: w Grupie A za zajęcie I miejsca można było wygrać 700 zł (łączna pula nagród finansowych wyniosła 1400 zł), a w grupie B-C - dwa profesjonalne zegary szachowe DGT 3000 dla najlepszego dziecka do lat 11 i 9.

Szczegółowe wyniki

Normy na I kategorię uzyskali: Adam Wiśniewski i Paweł Czarniecki

I – Adam Wiśniewski (Łomża)
II – Paweł Czarniecki (Hańcza Suwałki)
III – Błażej Pieczulis (Hańcza Suwałki)
Najlepszy z Suwałk: Paweł Czarniecki (Hańcza Suwałki)
Najlepszy z Jaćwieży: Wojciech Sawicki (Fundacja Jaćwież)
Najlepszy do lat 18: Błażej Pieczulis (Hańcza Suwałki)
Najlepszy do lat 14: Dawid Jasiulewicz (Hańcza Suwałki)
Najlepszy do lat 12: Kinga Gładyszewska (Fundacja Jaćwież)
Najlepsza kobieta: Maria Pałejko (Hańcza Suwałki)
Najlepszy Old-Boy: Krzysztof Wiszniewski (UMKSz Jaćwież Suwałki)

II kategoria – Kacper Boguszewski; III kategoria: Wojciech Modzelan, Adam Orłowski, Mateusz Toczyłowski; V kategoria: Mateusz Szkiruć.