29.03.2024
20:30

18.06.2020

Wigry Suwałki - GKS Tychy 0:1. Rzucili wszystkie siły i wszystko na nic [wideo i zdjęcia]

Biało-Niebiescy zrobili wszystko, by wygrać mecz ostatniej szansy. Wystawili ofensywny skład, ale stworzyli tylko dwie groźne okazje, w których nie udało się im zdobyć ani jednego gola.

Jedną bramkę zdobyli za to doświadczeni goście i wygrali pierwszy raz od ośmiu kolejek. W 12 minucie przejęli piłkę w środku pola, trafiła ona na lewo do byłego skrzydłowego Wigier Łukasza Monety, który wyłożył ją na 12. metr do Sebastiana Stebleckiego, a ten precyzyjnym strzałem przy lewym słupku nie dał najmniejszych szans Dominikowi Kąkolewskiemu, zastępującemu Jana Balawejdera.

Nasi obrońcy ustawieni byli na 6. metrze, a w akcji tej nie popisali się defensywni pomocnicy - Mohamed Loua, który nie zdążył wrócić po stracie i zagubiony w tej sytuacji w polu karnym Patryk Czułowski, który tym razem wyszedł w podstawowym składzie.

Obok Dominika Kąkolewskiego i Patryka Czułowskiego, trener Paweł Cretti od początku postawił na Michała Żebrakowskiego i Szymona Łapińskiego, który pokazał się na boisku po raz pierwszy w tym roku. Wigry miały zaatakować, uczyniły to w pierwszych minutach, kiedy Szymon Łapiński dograł do Roberta Bartczaka, a ten strzelił zbyt słabo, by pokonać Konrada Jałochę.

Z minuty na minuty rosła przewaga roślejszych, silniejszych fizycznie i ,po szybkim zdobyciu prowadzenia, grających bardzo cwanie gości, wśród których rej wodzili rutynowani Łukasz Grzeszczyk, Szymon Lewicki, były stoper Wigier Łukasz Sołowiej oraz wspomniany już Łukasz Moneta. Gracze GKS wysokim pressingiem utrudniali gospodarzom wyprowadzanie piłki od własnego pola karnego, a na środku wygrywali walkę o górne piłki.

W przerwie trener Cretti zdjął z boiska Patryka Czułowskiego oraz nie radzącego sobie z prawym obrońcą i pomocnikiem GKS, a w dodatku ukaranego żółta kartką Szymona Łapińskiego. Do ataku posłał drugiego napastnika, Kacpra Wełniaka a na środek pola - Joela Huertasa.

Nie mające nic do stracenia Wigry zaatakowały odważniej, a słabnący w upale goście ustawili podwójną linię zasieków i jak tylko mogli zwalniali i opóźniali grę.

Wysiłki suwalskiej drużyny przyniosłyby pewnie efekt, gdyby nie irytujące, wynikające z braku wyszkolenia technicznego lub olbrzymiej nerwowości błędy w przyjęciu piłki. Nic to, kiedy nie mający swojego dnia, najsłabszy wsród gospodarzy Grzegorz Aftyka wypuszczał ją na aut. Gorzej, kiedy po jego pięknym podaniu między dwóch stoperów nieczysto uderzył Robert Bartczak, a wcześniej, na początku drugiej odsłony, piłki nie potrafił opanować stojący na czwartym metrze Michał Żebrakowski. Kwadrans przed końcem zastapił go kolejny napastnik, Szwed Johan Oremo.

Drużyna Wigier, w której najlepsi znowu byli Adrian Karankiewicz i Mohamed Loua, nieskutecznie konstruowała akcje i nadziała się na kontrę, po której powinna była przegrywać 0:2. Na jej szczęście, po dokładnym podaniu Sebastiana Stebleckiego, Szymon Lewicki pomylił się o centymetry.

Gospodarzy próbował poderwać do szturmu Denis Gojko, który najpierw huknął z daleka, ale po rykoszecie piłka poleciala na róg, a potem w 82 minucie, po dwójkowej akcji z Grzegorzem Aftyką, dobiegł do końcowej linii i dokładnie wycofał na 5. metr do Grzegorza Bartczaka. "Bary" huknął bez zastanowienia, ale bohaterem okazał się bramkarz przyjezdnych.

Trener Paweł Cretti przewidywał, że w meczu dwóch drużyn, którym się nie wiedzie, nie będzie remisu, że któraś z nich zostanie "dobita". Tak też się stało, ale nieszczęście spotkało słabszych od przeciwnika gospodarzy.

Wigry pozostały na ostatniej pozycji, a ich strata do bezpiecznego miejsca wzrosła z 8 do 9 punktów. Do końca sezonu pozostało zaś 8 kolejek.

Piłkarze nie powinni litować się nad sobą i dobrze, że nie mają na to czasu. Już w niedzielę w Olsztynie, w derbach północno-wschodniej Polski Wigry zmierzą się ze Stomilem, który w drugim czwartkowym meczu przegrał 0:1 ze Stalą w Mielcu.

Wyniki 26. kolejki Fortuna I ligi

Wigry Suwałki - GKS Tychy 0 : 1 (0:1)

Gol: Sebastian Steblecki 13

Żółte kartki: Szymon Łapiński, Martin Dobrotka – Maciej Mańka, Dawid Kasprzyk

Wigry: Dominik Kąkolewski - Grzegorz Aftyka, Martin Dobrotka, Adrian Karankiewicz, Arkadiusz Najemski, Mohamed Loua, Patryk Czułowski (46. Joel Huertas), Denis Gojko, Robert Bartczak, Szymon Łapiński (46. Kacper Wełniak), Michał Żebrakowski (76, Johan Oremo)

GKS Tychy: Konrad Jałocha - Maciej Mańka, Łukasz Sołowiej, Marcin Biernat, Dominik Połap, Jan Biegański (71. Jakub Piątek), Wilson Kamavuaka, Łukasz Moneta (88. Omar Monterde), Łukasz Grzeszczyk, Sebastian Steblecki, Szymon Lewicki (77. Dawid Kasprzyk)

Sędziował: Jacek Małyszek (Lublin)

Pozostałe wyniki:

Wtorek, 16.06.

Chrobry Głogów - GKS 1962 Jastrzębie 0 : 0

Żółte kartki: Michał Ilków-Gołąb, Oliver Práznovský - Bartosz Jaroszek, Petr Galuška

Podbeskidzie Bielsko-Biała - Puszcza Niepołomice 2 : 2 (1:2)

Gole: Michał Rzuchowski 5., Mateusz Sopoćko 80 – Michal Klec 26., Maksymilian Sitek 42.
Żółte kartki: Michał Rzuchowski, Laskowski, Aleksander Komor, Dmytro Bashlai – Jakub Serafin, Konrad Nowak, Karol Niemczycki, Marcin Orłowski

Sandecja Nowy Sącz - Odra Opole 1 : 1 (0:0)

Gole: Michal Piter-Bučko 74 - Patryk Janasik 53

Żółte kartki: Michał Walski, Radosław Kanach, Damian Chmiel – Patryk Janasik

Środa, 17.06.

Zagłębie Sosnowiec – Radomiak Radom 2 : 2 (0:2)

Gole: Fabian Piasecki 67 i 88 – Meik Karwot 2, Rafał Makowski 34

Żółte kartki: Markas Beneta, Patryk Małecki, Rafał Grzelak – Patryk Mikita, Meik Karwot, Maciej Świdzikowski

GKS Bełchatów – Chojniczanka Chojnice 1 : 1 (0:0)

Gole: Biel 80 – Kuzimski 49 (z karnego)

Żółte kartki: Marcin Grolik, Adrian Małachowski – Bartosz Wolski, Robert Ziętarski, Martin Klabnik, Janusz Surdykowski, Oskar Paprzycki, Krystian Wachowiak

Warta Poznań - Bruk-Bet Termalica Nieciecza 1 : 3 (1:2)

Gole: Mateusz Kupczak 30 (z karnego) – Patrtik Mišák 14, Florin Purece 45+1, Vladislavs Gutkovskis 90+5

Żółte kartki: Mateusz Kupczak, Aleks Ławniczak – Przemysław Szarek, Vladislavs Gutkovskis, Patrik Mišák

Olimpia Grudziądz - Miedź Legnica 1 : 2 (0:1)

Gole: Elvir Maloku 65 – Jakub Łukowski 41, Patryk Makuch 66

Żółte kartki: Adrian Purzycki, Josip Soljić, Marcin Pietrowski (Miedź)

Czwartek, 18.06.

Stal Mielec - Stomil Olsztyn 1 : 0 (1:0)

Gol: Bartosz Nowak 44

Żółte kartki: Mateusz Bodzioch x 2 – Szymon Sobczak

Czerwona kartka (za dwie żółte): Mateusz Bodzioch (Stal, 46 min.)

Czołówka snajperów:

14 goli - Fabian Piasecki (Zagłębie Sosnowiec)

12 goli - Omran Haydary (Olimpia Grudziądz), Mateusz Kuzimski (Chojniczanka Chojnice),
11 goli - Karol Danielak (Podbeskidzie Bielsko-Biała), Vladislavs Gutkovskis (Bruk-Bet Termalica Nieciecza), Mateusz Marzec (GKS Bełchatów), Patryk Mikita (Radomiak Radom),

10 goli - Mateusz Kupczak (Warta Poznań),

9 goli – Farid Ali (GKS 1962 Jastrzębie), Bartosz Nowak (Stal Mielec), Marko Roginić (Podbeskidzie Bielsko-Biała),