29.03.2024
20:30

19.08.2013

XIX OOM. Nie ma mocnych na suwalskich żeglarzy

Maciej Chmielewski i Eryk Martynko zostali mistrzami, a Szczepan Dąbrowski i Piotr Topolski wicemistrzami Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w żeglarskiej klasie cadet. Załogi UKŻ Grot OSiR Suwałki w przeprowadzonych w Dobrzyniu nad Wisłą regatach wyprzedziły mistrza Europy Piotra Szlachcica i Pawła Lubczańskiego z Żeglarza Wrocław.

W finałach OOM, rozegranych z udziałem 29 załóg, ósme miejsce zajęli Bartłomiej Waszkiewicz i Krystian Domoradzki, a 21. Mateusz i Łukasz Topolscy.

- Jesteśmy ogromnie zadowoleni, ale, jak to w sporcie bywa, pozostał też lekki niedosyt – mówi Maciej Anuszkiewicz, trener suwalskiego klubu. – Takim jest czwarte miejsce w rywalizacji dziewcząt ubiegłorocznej brązowej medalistki Doroty Bagan i Michaliny Hościłowicz. Nasze dziewczyny walczyły dzielnie, ale nie sprostały trzem załogom Dwójki Warszawa - dodaje.

Dorota Bagan będzie miała jeszcze szansę za rok, ale dla 17-letniego Macieja Chmielewskiego jest to ostatni sezon startów w klasie cadet. Razem ze swoim załogantem zdobyli piąte miejsce w mistrzostwach Europy, uczestniczyli w niedawnych mistrzostwach świata w Belgii. W Dobrzyniu pływali najrówniej. Na medalowych pozycjach ukończyli pięć spośród ośmiu wyścigów. W najgorszym, odrzucanym starcie przypłynęli na 10. pozycji.

- Maciek w pięknym stylu żegna się z cadetem, do połowy września powalczymy jeszcze o prymat w Pucharze Polski – mówi trener Anuszkiewicz. Na szczęście dochowaliśmy się jego godnych następców – dorzuca.

Mający dopiero 16 lat Szczepan Dąbrowski i Piotr Topolski sprawili w OOM największą niespodziankę. Wygrali aż trzy wyścigi  i ostatecznie o punkt wyprzedzili brązowych medalistów z Wrocławia. Za rok za sterem cadeta będzie mógł jeszcze usiąść także Bartłomiej Waszkiewicz, który z Krystianem Domoradzkim stworzył 19. załogę mistrzostw świata w Belgii.