04.01.2020

XX Mikołajkowy Turniej w Suwałki Arenie. Cleo, Kashira, aktorzy i piłkarze [program imprezy]

Zaczęło się w 2000 roku od skromnych zmagań celników, ale bardzo szybko dobroczynna impreza z udziałem gwiazd futbolu, estrady, filmu i telewizji stała się najważniejszym wydarzeniem sportowo-rozrywkowym w regionie. Czas na jubileusz.

XX Mikołajkowy Turniej im. Tomka Godlewskiego rozpocznie sie już o godz. 8.00 Prologiem, czyli spotkaniami 9-letnich piłkarzy z Polski i Litwy. Finałowe mecze stoczą już oni podczas głównej imprezy, która potrwa, zapewne z udziałem kompletu publiczności, od godz. 13.00 do ok. 17.15.

Program znajdą Państwo TUTAJ

W niedzielę, 5 stycznia wstęp do największej hali w regionie będzie bezpłatny, a koncert Cleo, Kacper Blonsky ze swoją hitową "Eluwiną" oraz taneczne popisy Kashiry, pierwszej Polki prowadzącej korowód samby na karnawałowym festiwalu w Rio de Janeiro będą jednymi z wielu atrakcji.

Wrażenia estetyczne wzbogacą i dostarczą emocji sportowych na wysokim pozomie mistrzynie i reprezentantki Polski w piłce nożnej. Zawodniczki Górnika Łęczna nie będą pierwszymi futbolistkami na Mikołajkowym Turnieju im. Tomka Godlewskiego, ale stworzą pierwszy kobiecy zespół, któremu przyjdzie rywalizować z mężczyznami - bardzo dobrymi piłkarzami, trenerami, aktorami.

Na pachnącym jeszcze nowością parkiecie Suwałki Areny zmierzą się cztery drużyny. Mistrzynie kraju z Górnika Łęczna będą rywalizować o sympatię widzów z zawodnikami z Drużyny Przyjaciół Turnieju, w której wystapią byli piłkarze i trenerzy Wigier, grający i pracujący dzisiaj w PKO BP Ekstraklasie.

- Przyjadą m.in. Maciej Makuszewski z Lecha Poznań, Damian Gąska i Mateusz Radecki ze Śląska Wrocław, Kamil Zapolnik z Górnika Zabrze, Piotr Stokowiec z Lechii Gdańsk i Artur Skowronek z Wisły Kraków - zapowiada Mateusz Mazur, wspomagający Wigry Suwałki w organizacji imprezy.

Piłkarzy i trenerów wesprze Szymon Kołecki, wicemistrz olimpijski w podnoszeniu ciężarów, były prezes PZPC, od niedawna zawoenik KSW. 

Suwalskim kibicom przypomni się Reprezentacja Artystów Polskich. Do boju poprowadzi ją artysta futbolu, Dariusz Dziekanowski, a mniej lub bardziej udanie jego strzały, dryblingi i podania naśladować będą popularni aktorzy Krzysztof Wieszczek i Robert Moskwa, kabareciarz i satyryk Tomasz Jachimek czy egzaminujący piłkarzy w telewizyjnym "TurboKozaku" Grzegorz Jędrzejowski.

Mamy rok 2020, a wystarczy nieco poprzestawiać cyferki, żebyśmy wrócili do roku 2002, w którym kciuki za nich trzymała cała Polska. Stawkę drużyn zamknie prowadzona przez Jerzego Engela Reprezentacja na Mundial w Korei i Japonii, z Radosławem Majdanem, Maciejem Żurawskim, Tomaszem Kłosem, Marcinem Mięcielem i Jakubem Wawrzyniakiem. 

Tomek Godlewski, zmarły w wieku ledwie 40 lat twórca firmy Stollar, która pozostaje sponsorem Wigier, był mecenasem suwalskiego sportu i kultury. Turniej jego imienia od początku ma dobroczynny charakter. Ze sprzedaży na licytacjach pamiątek sportowych (w tej edycji koszulki podarowali m.in. snajper warszawskiej Legii Jarosław Niezgoda i reprezentant Polski, byly piłkarz Wigier, a dzisiaj gracz Dynama Zagrzeb Damian Kądzior) i dzieł sztuki organizatorzy uzyskali do tej pory prawie 900 tys. zł. Dziewiętnasta edycja przyniosła 128 tys. zł. Jest więc ogromna szansa, że zebrana kwota przekroczy w sumie okrągły milion zł. 

Od kilku lat dochód z turnieju trafia do Stowarzyszenia Aktywni Tak Samo w Suwałkach, które zajmuje się młodzieżą niepełnosprawną intelektualnie. Wsparcie przeznaczane jest na wyposażanie domu dziennego pobytu oraz organizację letnich turnusów wypoczynkowo-rehabilitacyjnych.

Młodzieży ze stowarzyszenia na pewno nie zabraknie wśród osób, które zasiądą na trybunach Suwałki Areny. Wstęp jest bezpłatny, a magnesem wzmacniajacym hasło imprezy: "Łączy nas troska o ludzi" będą popisy artystyczne.

Niemal prosto ze Stadionu Śląskiego w Chorzowie, gdzie występowała podczas transmitowanego przez Polsat Sylwestra, przyjedzie do Suwałk Cleo. Znakomicie czująca się w repertuarze pop oraz folk piosenkarka zaśpiewa swoje największe przeboje, z "Za krokiem krok" czy "Łowcami Gwiazd" na czele".

 

Zamieszczony na YouTube teledysk "Eluwina" ma już prawie 20 milionów wyświetleń. W Suwałkach Kacper Blonsky zaprezentuje swój hit na żywo.

 

Karnawałowe rytmy i szampański nastrój podtrzyma Kashira, Katarzyna Stocka, polska i europejska królowa samby, która, jako pierwsza przedstawicelka naszego kraju poprowadziła korowód samby brazylijskiej na Sambodromie jako główna solistka jednej z brazylijskich szkół samby podczas karnawału w Rio de Janeiro.


XX Mikołajkowy Turniej, któremu patronują Marszałek Województwa Podlaskiego, Prezydent Suwałk i Polski Związek Pilki Nożnej, rozpocznie sie o godz. 13.00, ale Suwałki Arenę warto odwiedzić wcześniej. Od godz. 8.00 swoje mecze toczyć w niej będą uczestniczące w Prologu drużyny Wilczków Warszawa, Żalgirietis Wilno, Suduvy Mariampol oraz akademii piłkarskich Jagiellonii Białystok, Talentu Białystok i Wigier Suwałki, złożone z chlopców urodzonych w 2011 roku i później. Najmłodsi adepci futbolu potrafią już zachwycić swoją gra. Warto to sprawdzić.

Wojciech Drażba

Fot. Leo Cordeiro

Fot. CLEO

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*