27.08.2021

Jak kształtuje się i jak będzie wyglądać w przyszłości rynek najmu w Polsce?

Młodzi i bezdzietni – tak w skrócie można scharakteryzować typowy profil polskiego najemcy. Grupa ta, choć sprawia wrażenie jednolitej, może z biegiem lat ewoluować.

Poniższy tekst ma na celu nakreślenie aktualnej sytuacji rynku najmu w Polsce oraz postawienia hipotez na temat tego, jak może wyglądać w przyszłości.

Osoba młoda do 30. roku życia – typowy polski najemca

Na polskim rynku najmu najczęściej spotykanym typem jest młoda osoba pracująca pomiędzy 25. a 29. rokiem życia. Tak wynika ze statystyk. Generalnie ta grupa jest bardzo liczna i stanowi aż 73% wszystkich najemców w Polsce. Są to osoby zwykle po studiach, które dopiero wkraczają na rynek pracy i nie mają odpowiedniego stażu, odłożonego wkładu własnego ani zdolności kredytowej.

Sytuacja diametralnie się zmienia, jeśli spojrzeć na grupę wiekową, która ukończyła już 30. rok życia. W tym przypadku najmujących jest aż 3 razy mniej. Zazwyczaj osoby po 30. zakładają rodziny i nabywają mieszkanie na kredyt hipoteczny.

Jeśli interesuje Cię ten temat, więcej informacji udzieli Ci portal adresowo.pl - mieszkania na sprzedaż Suwałki są tu dostępne w różnych metrażach.

Rodziny z dziećmi najmniej popularną grupą najemców

Jak wynika z analiz i zgromadzonych danych, rodziny z dziećmi, ale też osoby samotnie wychowujące dzieci stanowią najrzadszą grupę najemców. Wiąże się to z faktem, że w Polsce istnieje silne przywiązanie do własności. Właściciele mieszkań, w związku z przepisami dotyczącymi ochrony praw lokatorów, boją się też wynajmować nieruchomości osobom mającym małe dzieci.

Najem opłacalny dla obu stron

Dlaczego w Polsce najem wciąż ma się dobrze, pomimo ostatnio tak tanich kredytów hipotecznych? Okazuje się, że aż 41% osób najmujących mieszkanie nie ma odpowiedniej kwoty na zakup własnej nieruchomości, dlatego musi korzystać z cudzej własności. Z roku na rok rośnie też liczba najemców, którzy z różnych przyczyn po prostu nie chcą zaciągać kredytu. Na plan pierwszy wysuwa się tu niepewność co do miejsca życia za kilka lat, niestabilność zawodowa lub niechęć do wiązania się na stałe z jednym miastem.

Powody te odzwierciedlają trendy globalne, związane z mniejszym przywiązaniem do miejsca urodzenia oraz większą elastycznością. Część najemców ceni sobie brak konieczności ponoszenia nakładów na utrzymanie i remont mieszkania. Dla właścicieli mieszkań z kolei lokal jest formą bezpiecznego i stabilnego inwestowania nadwyżek kapitałowych.

Które aspekty przemawiają najsilniej za wyborem mieszkania pod wynajem?

Wśród kluczowych aspektów podnoszonych przez najemców jest cena najmu nieruchomości. Nie bez znaczenia jest też jej lokalizacja, która powinna ułatwiać sprawne dotarcie do pracy czy na uczelnię. Trzeci aspekt to łatwość dotarcia do centrum miasta.

Perspektywy najmu w Polsce

Polska, jako rozwijający się kraj Unii Europejskiej, przejmuje światowe trendy także w sektorze living. Coraz więcej młodych chce szybko się usamodzielnić i wyprowadzić z rodzinnego domu. Pierwsze mieszkanie jest najczęściej wynajmowane. Aktualnie rozdrobniony rynek najmu prywatnego być może będzie musiał zmierzyć się z działaniami zachodnich funduszy, inwestujących w dużych polskich miastach. Na sile prawdopodobnie nabierze najem instytucjonalny o charakterze komercyjnym.

(materiał partnera)

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*