07.09.2020

Jak zaciągnąć kredyt gotówkowy?

Kredyty gotówkowe to dziś bardzo powszechny rodzaj pożyczek zaciąganych w bankach. Instytucje finansowe mają w swoich ofertach różne tego typu pożyczki. Można je zaciągać na różne cele.

Ewentualny kredytobiorca musi jednak umieć świadomie wybrać tę ofertę, która jest dla niego najkorzystniejsza, a potem przejść przez szereg wymagań i formalności.

Kredyty gotówkowe to dziś bardzo powszechny rodzaj pożyczek zaciąganych w bankach. Instytucje finansowe mają w swoich ofertach różne tego typu pożyczki. Można je zaciągać na różne cele. Ewentualny kredytobiorca musi jednak umieć świadomie wybrać tę ofertę, która jest dla niego najkorzystniejsza, a potem przejść przez szereg wymagań i formalności.

Jak wybrać tę najkorzystniejszą ofertę kredytową?
Sytuacja każdego ewentualnego kredytobiorcy jest inna. Każdy z nas ma inne potrzeby finansowe i zaciąga kredyt gotówkowy z nieco innych powodów (ranking na https://www.niskarata.org/kredyty-gotowkowe). Jednak czynniki decydujące o opłacalności ewentualnego kredytu gotówkowego są ważne dla każdego, kto ubiega się o zaciągnięcie pożyczki, dlatego każda oferta kredytowa powinna być analizowana na podstawie tych samych faktorów. Wspomnianymi czynnikami są:

  • oprocentowanie kredytu (najważniejszym czynnikiem dla ewentualnego pożyczkobiorcy jest oczywiście wysokość oprocentowania kredytu; to ono stanowi nasze główne obciążenie i generuje odsetki będące istotną częścią naszej comiesięcznej raty);
  • wysokość miesięcznego zobowiązania (w praktyce jako obciążenie naszego domowego budżetu odczuwamy oczywiście konieczność regularnych spłat naszego kredytu; oczywistym jest, że im niższa miesięczna rata, tym lepiej dla kredytobiorcy);
  • długość spłat pożyczki (od wysokości naszych miesięcznych rat zależy długość spłat naszego kredytu gotówkowego; kredytobiorca oczekuje zazwyczaj niezbyt wysokich rat, jednak należy pamiętać o tym, że niskie raty wydłużają okres całkowitej spłaty pożyczki i generują dodatkowe odsetki od kredytu; czasem opłaca się wziąć pod uwagę odrobinę wyższe raty zobowiązania na rzecz szybszego pozbycia się długu, ponieważ niejednokrotnie jest to po prostu bardziej opłacalne );
  • ubezpieczenie kredytu (pod uwagę należy wziąć także dodatkowy koszt na rzecz ewentualnego ubezpieczenia kredytu; to może okazać się bardzo istotne, gdy popadniemy w kłopoty finansowe i nie będziemy mogli przez chwilę wywiązywać się z obowiązku regularnej spłaty naszego zobowiązania; ubezpieczenie daje nam możliwość zawieszenia spłat kredytu nawet na kilka miesięcy gdy zajdzie taka potrzeba; ubezpieczenie kredytu jest oczywiście opcją nieobowiązkową i możemy z niego zrezygnować);
  • inne dodatkowe koszty (każda oferta kredytowa wiąże się również z dodatkowymi kosztami, których raczej uniknąć nie możemy, jak np. prowizja za udzielenie kredytu);
  • całkowity koszt kredytu (bardzo dobrym wyznacznikiem całkowitego kosztu, jaki poniesiemy jest rzeczywista roczna stopa oprocentowania, tj. RRSO; banki mają obowiązek umieścić dane o RRSO w swojej ofercie, a my jako ewentualni kredytobiorcy możemy przy pomocy tego wskaźnika bardzo szybko porównać pożyczki kilku różnych banków jednocześnie).

Wyżej wspomniane czynniki mogą nieco przerosnąć ewentualnego kredytobiorcę, dlatego warto poprosić o pomoc doradcę finansowego, który rozwieje nasze wątpliwości, wyjaśni niejasności, dokona potrzebnych analiz, zasymuluje z nami ewentualną pożyczkę, byśmy potem nie żałowali podjętej decyzji.

Z jakimi formalnościami wiąże się zaciągnięcie kredytu?
Gdy dokonaliśmy już analizy przynajmniej kilku ofert kredytowych dostępnych na dzisiejszym rynku finansowym i jesteśmy już zdecydowani na konkretną ofertę kredytu gotówkowego, musimy jeszcze przebrnąć przez szereg wymagań i formalności, jakie stawiają przed nami instytucje finansowe.

Podstawowym wymogiem jest złożenie wniosku kredytowego i dołączenie do niego dokładnych dokumentów poświadczających nasze dochody. Najczęściej są to zaświadczenia od naszego pracodawcy świadczące o wysokości naszego miesięcznego wynagrodzenia oraz warunkach naszego zatrudnienia. Czasem wystarczy też nasze oświadczenie.

Wysokość naszych dochodów, nasza historia kredytowa, wcześniejsze zakupy na raty - aby dotrzeć do tych informacji, bank korzysta z Biura Informacji Kredytowej, tj. BIK-u. Jeśli w przeszłości mieliśmy problemy z regularną spłatą zaciąganych zobowiązań, może to niestety mieć realny wpływ na decyzję banku o odrzuceniu naszego wniosku kredytowego. Jeśli natomiast nasza historia kredytowa świadczy na naszą korzyść, z zaciągnięciem kredytu nie powinniśmy mieć raczej problemu.

Te wszystkie wspomniane czynniki mają wpływ na naszą zdolność kredytową, a to właśnie od niej zależy ostateczny wynik naszych starań o kredyt gotówkowy. Nierzadko, zwłaszcza gdy wnioskujemy o większą kwotę zobowiązania, musimy przedłożyć zgodę naszego współmałżonka za zaciągnięcie pożyczki. Niejednokrotnie analizowana jest też nasza sytuacja rodzinna i nasze inne miesięczne wydatki.

Ta głęboka analiza banku prowadzi do wyeliminowania ewentualnego ryzyka i ustalenie naszej wypłacalności. Jeśli przebiegnie ona pomyślnie, nasz wniosek kredytowy oczywiście zostaje pozytywnie rozpatrzony, a wnioskowana kwota bardzo szybko znajduje się na naszym rachunku w danym banku.

W tym momencie pozostaje już tylko spłata zobowiązania. Jeśli decyzja o zaciągnięciu kredytu gotówkowego została podjęta świadomie i po prawdziwe dogłębnej analizie wszystkich „za” i „przeciw” takiego rozwiązania, z regularną spłatą rat nie powinniśmy mieć problemu.

(materiał partnera)

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*