20.08.2021

Litwa. Przetestowano odcinek polsko - litewskiego gazociągu

Litewski operator systemu przesyłowego Amber Grid wykonał już ponad 90 proc. prac przy budowie połączenia gazociągowego z Polską - skończono spawanie całego 165-kilometrowego rurociągu na terenie Litwy oraz wykonano badania wytrzymałościowe.

Zimą na pierwszych 102 kilometrach nowego połączenia gazowego przeprowadzono próby hydrauliczne sprawdzające wytrzymałość rurociągu. W lipcu takie testy przeprowadzono na pozostałej części rurociągu od Niemna w Olicie (Alytus) do granicy litewsko-polskiej. Wyniki badań potwierdzają, że rurociąg wytrzymuje maksymalne projektowe obciążenia ciśnieniowe. Jest też specjalny 17-kilometrowy odcinek gazociągu od stacji pomiaru i regulacji ciśnienia Santaka w miejscowości Šeštokai do granicy litewsko-polskiej. Ciśnienie gazociągu na tym odcinku wyniesie 84 bary, gazociągi o takim ciśnieniu nie zostały dotychczas zainstalowane na Litwie. Podczas testów ten odcinek był testowany pod ciśnieniem aż 105 barów.

- Przy realizacji tego strategicznego litewskiego projektu energetycznego bardzo ważne jest dla nas nie tylko prowadzenie prac zgodnie ze ścisłym planem, ale także zapewnienie najwyższych standardów bezpieczeństwa i niezawodności. Przetestowaliśmy cały rurociąg o długości 165 km przy maksymalnym obciążeniu, a wyniki dowodzą jedynie, że te rurociągi nadają się do bezpiecznego przesyłu gazu - mówi Nemunas Biknius, dyrektor generalny Amber Grid.

Przebadano również całą trasę rurociągu pod kątem materiałów wybuchowych, a latem ubiegłego roku w trakcie budowy rurociągu pod największymi litewskimi rzekami – Neris koło Kernavy i Niemnem koło Alytusa przeprowadzono złożone kierunkowe wiercenia poziome. Tego lata prace związane z instalacją przyłączeniową koncentrują się w stacji pomiaru gazu i regulacji ciśnienia w Santaka, która znajduje się w rejonie łożdziejskim, na obrzeżach Šeštokai, koło litewsko - polskiej granicy.

 

 

Gazociąg połączy Wilno z Rygą

Operator systemu przesyłowego gazu ziemnego Amber Grid wkrótce rozpocznie przebudowę odcinków międzynarodowego gazociągu Wilno-Poniewież-Ryga do granicy litewsko-łotewskiej. Amber Grid podpisał umowę ze zwycięskim wykonawcą MT Group na przebudowę rurociągu. Całkowita wartość projektu to 8,1 mln. euro (bez VAT), połowa środków pochodziła z Funduszy Strukturalnych Unii Europejskiej. Przebudowa gazociągu ma potrwać do końca bieżącego roku.

Podczas przebudowy gazociągu zostanie ułożony nie tylko ważny odcinek trasy łączącej Litwę i Łotwę, ale również zastosowane zostaną nowoczesne technologie - w gazociągu zostaną zainstalowane innowacyjne czujniki prędkości korozji, umożliwiające zdalne monitorowanie stanu gazociągu.

- Gazociąg systemu przesyłowego gazu znajduje się pod ziemią, starzeje się pod wpływem czynników środowiskowych. Nowe rozwiązania technologiczne wydłużają żywotność wykorzystywanej infrastruktury, a co najważniejsze zapewniają bezpieczeństwo i niezawodność naszego systemu. Gazociąg łączący Wilno z Rygą jest ważny dla zapewnienia niezawodnych przepływów gazu na rynku regionalnym. Wagę tych inwestycji podkreśla fakt, że w finansowaniu projektu uczestniczy również Unia Europejska - mówi Andrius Dagys, dyrektor techniczny Amber Grid.

W ramach projektu zostanie zmodernizowany 14-kilometrowy gazociąg w rejonie Pasvalys, w pobliżu granicy z Łotwą. Całkowita długość tego międzynarodowego gazociągu na Litwie wynosi 170 km, został zbudowany ponad 30 lat temu. Jest to jedna z głównych tras dostaw gazu w całym regionie bałtyckim. Gazociąg ten przesyła również gaz do i z magazynu gazu Inčiukalnis na Łotwie, a także na potrzeby państw bałtyckich i Litwy. Ma być w przyszłości wykorzystywany także przez Polskę.

Trwa budowa, mimo różnych protestów, zaskarżeń decyzji środowiskowych, po stronie polskiej.

 Gazociąg do Polski (Gazociąg Polska-Litwa) ma zostać uruchomiony pod koniec 2021 roku.

Gazociąg GIPL połączy rynki gazowe Litwy, krajów bałtyckich i Finlandii z Unią Europejską. Gazociąg pozwoli na odbiór gazu z różnych źródeł, efektywniejsze wykorzystanie litewskiego systemu przesyłowego i terminalu LNG w Kłajpedzie, a w przyszłości zapewnienie przepływu biometanu i wodoru w regionie. Połączenie GIPL będzie mogło przesyłać do 27 TWh gazu rocznie w kierunku krajów bałtyckich i do 21 TWh rocznie w kierunku Polski.

 

WYG

Źródło i fot: Amber Grid

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*