24.05.2020

Rolnictwo. Preferencyjne kredyty, pracownicy z zagranicy bez kwarantanny i z darmowymi testami

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi podpisał z Prezesem Banku Gospodarstwa Krajowego aneks do umowy w sprawie finansowania instrumentu finansowego w Formie Gwarancji Rolnych.

Na tej podstawie banki współpracujące z Bankiem Gospodarstwa Krajowego będą udzielały preferencyjnych kredytów obrotowych producentom rolnym i podmiotom prowadzącym przetwórstwo rolno-spożywcze, w celu ograniczenia negatywnych skutków pandemii koronawirusa SARS-CoV-2.

2 procent dopłaty do oprocentowania oraz gwarancje spłaty

Kredyty obrotowe na finansowanie bieżącej działalności, oprócz stosowania 2 proc. dopłat do ich oprocentowania, będą miały gwarancję spłaty. Dopłaty do oprocentowania i gwarancje spłaty kredytów obrotowych będą finansowane z Funduszu Gwarancji Rolnych, utworzonego w Banku Gospodarstwa Krajowego ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Dopłaty do oprocentowania kredytów w wysokości 2 proc. będą stosowane przez 12 miesięcy od podpisania umowy kredytowej. W dalszych okresach spłaty kredytu pełne oprocentowanie będzie płacone przez kredytobiorcę.

Gwarancja spłaty kredytów będzie obejmowała maksymalny okres:

- 39 miesięcy (okres spłaty kredytu 36 miesięcy + dodatkowe 3 miesiące) dla kredytu odnawialnego;

- 51 miesięcy (okres spłaty kredytu 48 miesięcy + dodatkowe 3 miesiące) dla kredytu nieodnawialnego.

Kredyty takie będą udzielane do 31 grudnia 2020 r.

 

Pracownicy sezonowi z zagranicy bez kwarantanny

Podczas wspólnej konferencji prasowej minister Ardanowski oraz minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg przedstawili możliwości zatrudniania pracowników sezonowych. Podkreślali ułatwienia w zatrudnianiu cudzoziemców, oczywiście przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa sanitarnego, określonych przez GIS.

 - Rozwiązania, o które apelowali przedstawiciele środowisk rolniczych zostały wdrożone i pracownicy zagraniczni mogą w tej chwili przyjeżdżać do Polski - podkreślił minister Ardanowski, zwracając uwagę, że w tej kwestii tylko i wyłącznie dla pracowników zatrudnionych w rolnictwie uczyniony został wyjątek i w czasie kwarantanny mogą oni świadczyć pracę w gospodarstwie rolnym.

Bezpłatne testy na koronowirusa

Za niezbędne testy, wykonywane pracownikom sezonowym przyjeżdżającym z zagranicy, zapłaci budżet państwa - poinformował nieco później minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski.

Zgodnie z przepisami, "po przybyciu na teren gospodarstwa docelowego wymagane jest wykonanie wymazu do testu PCR, celem wykluczenia zakażenia". Taki test to koszt ponad 500 zł. Ani pracownik sezonowy, ani rolnik nie będą musieli za to płacić. Wiceminister rolnictwa Ryszard Kamiński wyjaśnił, że sfinansowanie testów ze środków budżetowych jest możliwe dzięki uznaniu pracowników sezonowych za pomocników rolnika. Pomocnik rolnika jest to osoba ubezpieczona w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, za którą składki płaci rolnik ją zatrudniający. Ubezpieczenie w KRUS pozwala na opłacenie testów na koronawirusa.

 

Minister zwrócił uwagę, że nie ma już żadnych przeszkód w zatrudnianiu cudzoziemców przy tegorocznych zbiorach. Podkreślił jednocześnie, że to co korzystne dla rolników, jest też korzystne dla nas wszystkich.

– Ta pomoc oznacza w konsekwencji zebranie wszystkich plonów dzięki czemu unikniemy wysokich cen owoców i warzyw, a to odczuje w portfelu każdy konsument – powiedział minister.

Bezrobotni na wieś

Ministrowie rolnictwa oraz rodziny, pracy i polityki społecznej apelują również do bezrobotnych i wszystkich tych, którzy dysponują wolnym czasem, aby podejmowali pracę w gospodarstwach rolnych podczas sezonu zbiorów owoców, szczególnie teraz, gdy rozpoczął się sezon zbioru owoców miękkich takich, jak np. truskawki.

Minister Marlena Maląg poinformowała, że mamy obecnie około 960 tysięcy bezrobotnych co stanowi około 5,7 proc. ogółu zatrudnionych.

Część z tych osób posiada prawo do zasiłku, ale część, ok. 600 tys., jest bez tego prawa – podkreśliła pani minister i dodała, że  mamy na terenie Polski 340 Powiatowe Urzędy Pracy. W nich zatrudnionych jest około 4,1 tys. pośredników pracy. Są to ludzie gotowi, aby nieść wszelką pomoc i umożliwić rolnikom pozyskanie rąk do pracy.

Na ten czas jest to dla nas priorytet, aby plony nie zostały zmarnowane - dodała minister Maląg.

Ministrowie wspólnie apelowali o wzajemną solidarność i wspomożenie rolników podczas tegorocznych zbiorów.

To jest element solidarności z rolnikami. To również kwestia zebrania tych plonów, które Opatrzność nam dała, a także zapobieganie niedoborom żywności, szczególnie tej najwartościowszej oraz zwyżkom cen w sklepach – mówił minister Ardanowski.

Musimy zrobić wszystko, by pozyskać polskich pracowników do pracy w polskich gospodarstwach, aby plony się nie zmarnowały. Również agencje pracy będą pomagały rolnikom w tej sytuacji – podkreśliła minister Maląg.

Ministrowie zwracali też uwagę, na korzyści dla osób, które zatrudnią się przy pracach sezonowych w rolnictwie. Mogą oni nie tylko podreperować swoje własne dochody, lecz także bezpiecznie pracować na świeżym powietrzu, co może być atrakcyjne zwłaszcza po okresie przebywania w izolacji.

Apelowali również do bezrobotnych i wszystkich tych, którzy dysponują wolnym czasem, aby podejmowali pracę w gospodarstwach rolnych podczas sezonu zbiorów owoców. Teraz zwłaszcza owoców miękkich jak np. truskawki, na które sezon właśnie się rozpoczął.

 

WYG

Źródło i fot: MRiRW

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*