17.06.2020

ZBM TBS zaprezentował dwa bloki między Reja a Pułaskiego, sześć zbuduje przy Franciszkańskiej [foto]

Zarząd Budynków Mieszkalnych TBS w Suwałkach zaprezentował nowe budynki, które wybudował w formule „od najemcy do właściciela”.

Formuła ta skierowana jest do osób, których nie stać na zaciągnięcie kredytu bankowego i kupno mieszkania u dewelopera, ale zarabiają za dużo, by ubiegać się o przydział mieszkania komunalnego. W Suwałkach ZBM TBS zastosował ją już po drugoiej stronie ulicy Pulaskiego, na terenie dawnej jednostki wojskowej wybudowany został blok z 48 mieszkaniami.     

Dwa identyczne budynki powstały przy budowanej właśnie ul. Ks. Stanisława Szczęsnowicza, która łączy Szpitalną przez Reja z Pułaskiego. Położenie między centrum a osiedlem Północ przy głównych ulicach miasta jest atrakcyjne tym bardziej, że przed rokiem, po oddaniu do użytku obwodnicy Suwałk, z ulicy Pułaskiego zniknęły tiry.      

Budowa pochłonęła 11,5 mln zł, a kredyt na inwestycję zaciągnął ZBM TBS. W dwóch 6-kondygnacyjnych blokach zamieszka 48 rodzin, które klucze do mieszkań otrzymają już w przyszłym tygodniu. Koszt metra kwadratowego mieszkania w stanie deweloperskim wyniósł 4 400 zł.  

Mieszkania 2-pokojowe maja powierzchnie 43-47 m.kw., a 3-pokojowe 55-63 m.kw. Budynki wyposażone są w windę i instalacje teletechniczne: domofon, telewizję, internet, telefon i oddymianie.

Teren wokół został oświetlony, powstały parkingi na 77 stanowisk (kolejnych 60 przybedzie po wybudowaniu ul. Szczęsnowicza), plac zabaw, trawniki.

Program „od Najemcy do Właściciela” jest realizowany na zasadzie stopniowego dochodzenia do własności przez osoby posiadające centrum interesów życiowych lub gospodarczych na terenie Suwałk. Z chwilą zapłaty ostatniej miesięcznej raty z tytułu wykupu, nastąpi ostateczne przeniesienie na najemcę prawa własności lokalu (spłata max. w okresie 20 lat).

- Założeniem miejskiego programu „od najemcy do właściciela” było  stworzenie atrakcyjnej oferty przede wszystkim dla młodych Suwalczan, których nie stać na kupno własnego mieszkania od dewelopera – powiedział Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk. – Udało nam się już w sumie wykonać 3 budynki w tej formule, a spółka ZBM TBS przygotowuje się do budowy kolejnych 6 przy ul. Franciszkańskiej – dodał.

Dwa budynki wybudowane przy ul. Ks. Stanisława Szczesnowicza mają identyczne parametry w zakresie architektury, konstrukcji i wszelkich instalacji wewnętrznych – 24 lokale każdy, łącznie 48 lokali mieszkalnych w tzw. stanie deweloperskim. Są to budynki 6-kondygnacyjne, 1 klatkowe z 4 lokalami na każdej kondygnacji, całkowicie podpiwniczone, wyposażone w dźwigi osobowe. Całość obiektu dostępna jest dla osób niepełnosprawnych.

- Miejska spółka ZBM TBS już przygotowuje się do realizacji 6 budynków wielorodzinnych z 302 mieszkaniami przy ul. Franciszkańskiej. Jeden będzie liczył 7 kondygnacji, a pozostale po 6 kondygnacji.  Pierwszy etap zaplanowano do realizacji w latach 2021-2022. Powstaną 53 mieszkania, a obecnie szacowany koszt ich budowy to o 13 mln zł – poinformował Jarosław Lebiediew, prezes ZBM TBS w Suwałkach.

Przypomnijmy,że budowa ul. Ks. Stanisława Szczęsnowicza ma zakończyć się 30 września 2020 roku. W sąsiedztwie nowo powstałych bloków ZBM TBS. Firma PDM Suwałki wykona zupełnie nową ulicę łącząca Szpitalną z Reja i Reja z Pułaskiego. Umowy opiewają na kwotę 2,55 mln zł. Ulica będzie miała 400 metrów długości, asfaltową jezdnię o 6 m szerokości, powstanie chodnik ze ścieżką rowerową oraz blisko 60 miejsc parkingowych.

WD

Źródła: ZBM TBS sp. z.o. i UM Suwałki 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*