16.09.2021

Litwa. Od czwartku, 16 września ograniczenia w łowieniu ryb

Wielu wędkarzy z Litwy przyjeżdża na Suwalszczyznę, a wędkarze z naszego regionu jadą powędkować na litewskich przygranicznych wodach.

Warto zatem wiedzieć, że od 16 września do 15 października będą obowiązywały na Litwie bardziej rygorystyczne wymagania dotyczące łowienia łososia i troci wędrownej.

Obecnie większość tych ryb migruje w górę rzeką Neris do mniejszych rzek, więc na niektórych odcinkach rzeki wszyscy rybacy, bez względu na to, jakie ryby, przynęty czy sprzętem łowią, są zobowiązani do wykupienia karty wędkarza amatora do połowu łososia. Dodatkowo na odcinkach tych nie wolno łowić ryby z wykorzystaniem naturalnych przynęt, łowienie może się dodatkowo odbywać wyłącznie z użyciem maksymalnie jednego haczyka dwuzębnego.

Odcinki rzek podlegające wymogom uzyskania karty wędkarza amatora do połowu łososia wymienione są w Załączniku nr 3 do Regulaminu Amatorskiego Połowu Śródlądowego.

Tutaj wędkarze znajdą odcinki rzek, na których obowiązuje karta.:

https://www.e-tar.lt/portal/lt/legalAct/TAR.FEC90E6937D4/asr

Wędkowanie więcej niż godzinę po zachodzie słońca lub więcej niż godzinę przed wschodem słońca (zgodnie z godziną wskazaną w kalendarzu) jest zabronione na odcinkach wymienionych rzek. Ponadto połowy są zakazane na obszarach rzecznych ważnych dla migracji łososia i troci wędrownej, wymienionych w załącznikach 5 i 6 do Regulaminu rekreacyjnego rybołówstwa śródlądowego.

Należy pamiętać, że w rzece w Wilnie od ujścia do zapory Rokantiškės oraz w Žeimenie od ujścia do ujścia Lakaji obowiązkowe jest wypuszczenie pstrąga potokowego, łososia i troci wędrownej. Na rzece Wilnie, od ujścia do zapory Rokantiškės, łowienie na naturalne przynęty i używanie więcej niż jednego pojedynczego haczyka jest zabronione.

Karta wędkarza amatora uprawnia do złowienia jednej troci lub łososia na odcinku rzeki wskazanym na karcie. Jeśli te ryby zostaną złowione w Niemnie lub w innej rzece, gdzie ich połowy nie są zorganizowane (karty wędkarza amatora nie są wydawane), muszą zostać wypuszczone. Obowiązkowe jest również wypuszczenie wszystkich łososi i troci złowionych od 1 października. do 15 października, nawet przy łowieniu z kartą wędkarza amatora.

Dzieci poniżej 16 roku życia, emeryci i osoby niepełnosprawne nie muszą posiadać legitymacji wędkarza amatora, ale mogą łowić wyłącznie bez użycia sztucznej przynęty lub ryby i muszą wypuścić przypadkowo złowionego łososia lub troć wędrowną.

Na łowisku należy przechowywać kartę wędkarza amatora. Po złowieniu łososia lub troci i przed wypuszczeniem ich z powrotem do akwenu, haczyk musi zostać oderwany najpóźniej w ciągu 5 minut. Podarta karta wędkarza amatora nie uprawnia do łowienia ryb. Na jedno łowisko można złowić jednego łososia lub jednego troci wędrownej o długości co najmniej 65 cm.

Po złowieniu łososia lub troci wędrownej, należy np. e-mailem info@am.lt (jeżeli karta amatora rybaka została zakupiona za pośrednictwem dystrybutorów, którzy zawarli umowę z Ministerstwem Środowiska) lub za pośrednictwem Systemu Informacji o Pozwoleniach Środowiskowych ALIS (jeżeli karta amatora rybaka została zakupiona za pośrednictwem ALIS) złożyć raport złowionych gatunków, ilości, innych danych uznanych przez rybaka za istotne.

Raport można również przesłać SMS-em na numer skrócony 1769 (jeżeli karta wędkarza amatora została zakupiona za pośrednictwem ALIS) podając kod gatunku (łosoś - LAS, troć - SLA), ilość i numer karty wędkarza amatora.

Podczas łowienia w Wilii poniżej mostu Jonava oraz w Niemnie nie ma wymienionych ograniczeń połowowych - łowienie jest możliwe zgodnie z ogólnymi wymaganiami przepisów amatorskiego wędkarstwa na wodach śródlądowych. Na Niemnie od 1 lipca. do 1 grudnia zabrania się połowów na odcinkach wymienionych w załączniku nr 6 do Regulaminu.

Kartę wędkarza amatora wydawana na jeden dzień i kosztuje 2,5 euro, można kupić za pośrednictwem Systemu Informacji o pozwoleniach środowiskowych ALIS, portalu internetowego Tiketa, terminali loteryjnych Perlas i kas sklepowych Maxima.

Ekolodzy wzywają wszystkich mieszkańców i rybaków, którzy zauważyli kłusownictwo, do natychmiastowego zgłoszenia tego do Służby Powiadamiania Departamentu Ochrony Środowiska pod numerem 8 (5) 273 2995 lub dzwoniąc na pogotowie  112.

Więcej szczegółów oraz informacji o karcie wędkarza amatora można znaleźć tutaj.:

https://am.lrv.lt/lt/naujienos/nuo-rugsejo-16-d-grieztesni-reikalavimai-lasisu-ir-slakiu-sezoninei-zvejybai

 

 

Więcej ryb w jeziorach rejonu łoździejskiego

Jeziora Dusia, Metelys i Baltoji Ančia (Biała Hańcza) w rejonie łoździejskim na Litwie   za kilka lat będą miały jeszcze więcej szczupaków. W tym tygodniu pracownicy spółki UAB Vasaknos, przy udziale przedstawicieli administracji miejskiej i specjalistów od środowiska,wpuścili do tych jezior 10.300 narybku szczupaków: 3,5 tys. do jeziora w Meteliai, 3,9 tys. do Dusi i 2,9 tys. do Białej Hańczy. Szczupak był hodowany w tym roku w stawach firmy.

W ubiegłym roku do jezior rejonu łoździejskiego wypuszczono prawie 28 000 kolejnego narybku szczupaka: Są to jeziora  Dusia, Metelis, Galadusis  - Gaładuś (po stronie litewskiej, wiec nadzieja, że zawitają i do polskiej części tego jeziora, znajdującego się w gminie Sejny), Seliovinis, Balta Ančia, Snaigynas, Vernijus, Vilkinis, Balandis, Kauknorėlis, Kaviškis, Neviedis, Pelekas, Prapunta, Šlavantėlis.

Szczupak przywieziony ze specjalnych stawów w rejonie Zarasai osiąga wagę 1 kg dopiero po czterech latach, ale w jeziorach rejony łoździejskiego wędkarze nie złowią tak  imponujących okazów. Z tych jezior wędkarze łowią co roku osobniki młodociane różnych gatunków, a niektóre nawet dwukrotnie w ciągu roku.

 

WYG

Źródła i fot: Ministerstwo Środowiska RL; Samorząd Rejonu łoździejskiego

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*