24.01.2021

Litwa. Od poniedziałku wjazd tylko z negatywnym testem, ale i tak obowiązkowa kwarantanna

Od poniedziałku, 25 stycznia przybywających na Litwę z Polski ponownie obowiązuje konieczność posiadania negatywnego wyniku testu na obecność Covid-19, wykonanego 48 godzin przed wjazdem oraz obowiązek poddania się 14-dniowej kwarantannie.

Nawet jeśli test był negatywny, podróżujący z Polski i innych obszarów ryzyka muszą udać się na 14-dniową kwarantannę. Kwarantannę można skrócić, w dziesiątym dniu wykonawszy test na swój koszt na miejscu na Litwie (o ile jego wynik będzie negatywny).

Ambasada zachęca wszystkich obywateli RP do ponownego rozważenia konieczności przyjazdu na Litwę, a w razie braku konieczności – o rezygnację z przyjazdu.

Kwarantanna nie obowiązuje m.in. podróżnych, udających się tranzytem.

Ministerstwo Ochrony Zdrowia Republiki Litewskiej informuje, że lista krajów dotkniętych chorobą została również uzupełniona o kraje UE zaznaczone na czerwono na mapach Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób. Łącznie (wraz z Polską) liczy ona 25 pozycji. Poza tym jest jeszcze lista krajów, gdzie zanotowano mutację koronowirusa.

Lista będzie aktualizowana co tydzień.

Zasady kwarantanny na Litwie

Należy zauważyć, że istnieją różne warunki izolacji dla osób pochodzących z krajów, w których rozprzestrzeniają się mutacje, oraz z innych krajów.

Warunki izolacji osób z krajów dotkniętych mutacjami są bardziej rygorystyczne: nie ma możliwości chodzenia i opuszczania miejsca izolacji. Opuścić miejsce można tylko wtedy, gdy dana osoba potrzebuje pilnej pomocy lekarskiej i w rezultacie trafia do placówki medycznej, a także do punktu mobilnego. Za zgodą Narodowego Centrum Zdrowia ((NVSC) osoby z takiej izolacji mogą udać się na pogrzeb, zmienić miejsce izolacji lub udać się do placówki medycznej w celu uzyskania innych świadczeń zdrowotnych.

Osoby z krajów, w których rozprzestrzeniły się mutacje wirusa, mogą być izolowane tylko w oddzielnym mieszkaniu lub domu, na innym dobrze izolowanym piętrze pojedynczego mieszkania lub domu lub w oddzielnym izolowanym pokoju z oddzielną łazienką. Izolacja jest możliwa tylko w przypadku osób podróżujących razem, z wyjątkiem małoletnich, którzy mogą mieszkać z nie podróżującymi członkami rodziny, którzy muszą zostać odizolowani na ten sam okres.

Osoby przybywające z innych dotkniętych krajów (a wiec i z Polski) mogą spacerować tylko na odległość 1 km od miejsca kwarantanny, opuszczać obszar izolacji bez powiadomienia lub zgody NVSC tylko zgodnie z ustaloną listą powodów. Ponadto mogą izolować się w tym samym mieszkaniu z nie podróżującymi członkami rodziny, ale tylko w innym pokoju, ograniczając poruszanie się po domu i zmniejszając współdzielenie przestrzeni wspólnej.

Ministerstwo Ochrony Zdrowia Republiki Litewskiej zwraca uwagę, że w niektórych przypadkach izolacja może nie obowiązywać. Dotyczy to grup zawodowych i przyjeżdżających z ważnych powodów medycznych lub w ważnych sprawach rodzinnych (pogrzeby lub wizyty u pacjentów w ciężkim stanie). Wymagany jest tylko test na koronawirusa. Lista takich wyjątków jest jeszcze krótsza w przypadku cudzoziemców z krajów trzecich.

Wszystkie osoby, załoga i członkowie załogi w tranzycie przez Litwę, którzy pracują w firmach zajmujących się międzynarodowym transportem handlowym lub wykonują międzynarodowy transport handlowy wszystkimi typami pojazdów, nie muszą być izolowani ani posiadać testu.

Należy zauważyć, że osoby, które już przechorowały lub zostały zaszczepione zgodnie z pełnym harmonogramem szczepień, również nie muszą być mieć testów, ani być izolowane, jeśli posiadają zaświadczenie lekarskie lub zaświadczenie o szczepieniu (z tłumaczeniem na język litewski, angielski lub rosyjski) dotyczące przejścia choroby w ciągu 90 dni przed przybyciem lub szczepieniem.

Obrona przed mutacją koronowirusa

Ministerstwo Ochrony Zdrowia RL wyjaśnia obostrzenia sytuacją epidemiologiczną. Dlatego też, w świetle najnowszej oceny ryzyka opublikowanej przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) podjęto środki zaostrzające dla podróżnych. Jak podkreśla ECDC, wirusy stale się zmieniają z powodu trwających mutacji. Niektóre z nich nie odgrywają znaczącej roli w rozprzestrzenianiu się wirusa, ale niektóre mogą powodować szybsze rozprzestrzenianie się wirusa lub powodować cięższą postać choroby. Na całym świecie obserwuje się obecnie kilka mutacji koronawirusa COVID-19, co zagraża szybszemu rozprzestrzenianiu się, a w konsekwencji pogarszaniu sytuacji epidemiologicznej.

Według najnowszych dostępnych informacji prawdopodobieństwo przedostania się takich mutacji koronawirusa i rozprzestrzeniania się w UE ocenia się jako wysokie lub bardzo wysokie. Biorąc pod uwagę wyższy wskaźnik rozprzestrzeniania się zmutowanego zakażenia koronawirusem, prawdopodobnie zwiększy to liczbę przyjęć do szpitali, a także liczbę zgonów, zwłaszcza wśród osób z grup ryzyka, takich jak osoby starsze i osoby z chorobami przewlekłymi.

W celu spowolnienia ryzyka pojawienia się i rozprzestrzeniania się nowych mutacji koronawirusa w krajach, wraz z innymi pozamedycznymi środkami zapobiegania koronawirusowi, ECDC zaleca wyeliminowanie niepotrzebnych podróży i wzmocnienie środków dla podróżnych, w tym testów i izolacji, zwłaszcza z obszarów, w których występują nowe mutacje koronawirusa są obserwowane.

 

WYG

Źródła; Ambasada RP w Wilnie: Ministerstwo Ochrony Zdrowia RL

 

Fot.

- Wirtualna mapa dotkniętych krajów, przygotowana przez ECD

-  Granica fot. Ambasada RP

 

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*